Inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej

Inwestycja W Sztuke W Perspektywie Dlugofalowej
fot. stationof.art

Niedawno, bo 28, czerwca w Toruniu otwarto wystawę sztuki z kolekcji Wojciecha Fibaka. Znany tenisista jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów kolekcjonujących sztukę dawną i współczesną. Jego biznesowe portfolio robi wrażenie, ale najważniejsze miejsce zajmują w niej obrazy. Wystawa prac z jego ogromnej kolekcji zbiorów jest dobrym punktem, do zastanowienia się, jak wygląda inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej? Jakie trzeba mieć środki oraz o co trzeba zadbać, by dobrze dobrać obrazy czy rzeźby? Gdzie kupić można wartościowe unikaty i jak o nie dbać, by czas nie nadszarpnął ich jakości?

Inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej

W wielu muzeach można spotkać obraz z adnotacją: “wypożyczone z kolekcji prywatnej”. Często są to światowej klasy obrazy o ogromnej sławie. Prywatne kolekcje są nie tylko piękne i niezwykłe, Są również dobrym sposobem na zbudowanie inwestycyjnego portfolio i dywersyfikację lokat kapitału. Tak samo jak inwestowanie w wino czy whisky, tak samo sztuka jest jednym z doskonałych sposobów lokowania kapitału. Trzeba jednak wiedzieć w co inwestować, jak dobrać obrazy czy rzeźby do swojej kolekcji, by nie tylko cieszyła oko, ale i stan konta. Akcje i obligacje są jedynie najpopularniejszymi sposobami inwestowania. 

Art Has Low Correlation With Stocks Sml
fot. easelinvesting.com

Inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej jest, zdaniem ekspertów, jednym z najbezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału. Warto mieć kilka cennych obrazów w swoim portfolio, lub nabyć prace młodych obiecujących artystów i obserwować, jak nabierają wartości. W przypadku pasjonatów zdarza się, że posiadają oni całą kolekcję, mocno przekraczającą znamiona inwestycji. Jednak zawsze jest to ostatecznie pasja o rosnącej wartości.

Sztuka inwestowania w sztukę w perspektywie długofalowej

Inwestowanie w sztukę może być satysfakcjonującym sposobem na dywersyfikację portfela. Zapewnia nie tylko potencjalne zyski, ale także estetyczną przyjemność. Sztuka, jako alternatywna forma lokowania kapitału, jest mniej podatna na zmienność rynków finansowych i oferować stabilne, długoterminowe zwroty. Aby skutecznie inwestować w sztukę, ważne jest posiadanie wiedzy na temat rynku, artystów oraz trendów, a także korzystanie z porad ekspertów. 

Compressjpeg.online 150kb 173148 Hedonowa Io
fot. hedonova.io

Poradnik: Jak inwestować w sztukę

 • Ustal swoje cele inwestycyjne
  • Określ, czy twoim celem jest przede wszystkim zysk finansowy, czy też czerpanie przyjemności z posiadania dzieł sztuki.
  • Wybierz rodzaj sztuki, który cię interesuje, np. sztuka współczesna, klasyczna, grafika, rzeźba.
 • Zbadaj rynek sztuki
  • Śledź trendy, ceny oraz wyniki aukcji i wystaw.
  • Analizuj dane dotyczące artystów i ich wcześniejszych transakcji rynkowych.
 • Skonsultuj się z ekspertem
  • Znajdź zaufanego doradcę sztuki, który ma doświadczenie w twoim obszarze zainteresowań.
  • Korzystaj z porad galerzystów, kuratorów i kolekcjonerów, aby lepiej zrozumieć rynek.
 • Określ budżet
  • Ustal, ile jesteś gotów zainwestować w dzieła sztuki.
  • Weź pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak przechowywanie, ubezpieczenie i konserwacja dzieł sztuki.
 • Kupuj mądrze
  • Inwestuj w prace artystów blue-chip, które są bardziej stabilne, lub wschodzących artystów, którzy mogą przynieść wyższe zwroty.
  • Rozważ zakup limitowanych edycji i grafik, które mogą zwiększyć swoją wartość z czasem.
 • Dbaj o swoje inwestycje
  • Przechowuj dzieła sztuki w odpowiednich warunkach, aby zapobiec ich zniszczeniu.
  • Regularnie monitoruj wartość swojej kolekcji i bądź na bieżąco z rynkiem.
 • Dywersyfikuj portfel
  • Inwestuj w różne formy i style sztuki, aby zminimalizować ryzyko.
  • Nie ograniczaj się do jednego artysty czy rodzaju sztuki.
 • Bądź cierpliwy
  • Inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej jest bardzo opłacalna.
  • Daj sobie czas na zdobycie wiedzy i doświadczenia na rynku sztuki.

Gdzie kupować dzieła sztuki?

Dzieła sztuki są bardzo ciekawym sposobem na zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. Jest wiele sposobów nabycia ciekawych i wartościowych prac. Najpewniejszym miejscem, ale także wymagającym sporego kapitału są domy aukcyjne. Aukcje, takie jak te organizowane przez Christie’s, Sotheby’s czy Bonhams, oferują szeroki wybór dzieł sztuki, często z gwarancją autentyczności i szczegółowymi opisami historycznymi. 

Na własną rękę prac można poszukiwać również w galeriach. Wymaga to jednak zaangażowania, czasu oraz znajomości świata sztuki. Galerie sztuki są doskonałym miejscem do nabywania dzieł zarówno uznanych, jak i wschodzących artystów. Właściciele galerii często mają bliskie relacje z artystami i mogą oferować unikalne prace oraz wiedzę na temat ich twórczości. Ostatnią opcją jest kupowanie bezpośrednio od artystów. Może być korzystne, zwłaszcza jeśli w kolekcji mają pojawić się też wschodzące talenty. Kontakt z artystą pozwala na lepsze zrozumienie kontekstu i inspiracji stojących za danym dziełem. 

Strony takie jak Artnet i Artsy umożliwiają zakup dzieł sztuki online, oferując szeroki wybór prac od różnych artystów. Internetowe platformy aukcyjne i galerie internetowe mogą być wygodnym sposobem na zakup sztuki bez konieczności osobistego udziału w aukcjach czy wizyt w galeriach.

W 2024 roku, platformy takie jak Masterworks umożliwiają inwestowanie w sztukę nawet tym, którzy nie są pasjonatami tej dziedziny. Masterworks pozwala na nabywanie frakcyjnych udziałów w dziełach sztuki znanych artystów, co zwiększa płynność tych inwestycji. Inwestorzy mogą łatwo przenieść swoje środki z powrotem na tradycyjne rynki, gdy sytuacja na nich się ustabilizuje.

Czy inwestowanie w sztukę w 2024 roku nadal ma sens?

Sztuka, podobnie jak inne alternatywne aktywa, wykazuje niską korelację z głównymi wydarzeniami gospodarczymi i stymulantami, takimi jak ogłoszenia polityki Rezerwy Federalnej. Oznacza to, że w przeciwieństwie do akcji, kryptowalut czy obligacji, wartość dzieł sztuki nie jest bezpośrednio zależna od zmian stóp procentowych czy inflacji. Dzięki temu, inwestycje w sztukę mogą zapewnić stabilność portfela nawet w okresach wzmożonej zmienności na rynkach finansowych.

Niestabilność rynków, konflikty zbrojne czy inne zawirowania polityczne powodują nieoczekiwane spadki na giełdach. Spadki obligacji. W czasach, gdy tradycyjne rynki finansowe są narażone na nieprzewidywalne zmiany, alternatywne aktywa, takie jak alkohole czy sztuka, stają się atrakcyjną opcją inwestycyjną. Zapewniają one nie tylko potencjalne zyski finansowe, ale również satysfakcję z posiadania wartościowych i estetycznie atrakcyjnych dzieł sztuki. Inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej to po prostu dobry interes. 

Najważniejsze aukcje ostatnich dwóch lat

Rok 2023 i początek 2024 roku były wyjątkowo bogate w wydarzenia na rynku sztuki, przynosząc rekordowe wyniki sprzedaży i przyciągając uwagę kolekcjonerów z całego świata. Poniżej przegląd najważniejszych aukcji, które zdominowały te lata. Inwestycja w sztukę w perspektywie długofalowej jest coraz bardziej popularna. A aukcje bywają ekscytujące.

 Aukcja „Evening Sale” w Sotheby’s

Jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku sztuki w 2023 roku była aukcja „Evening Sale” w Sotheby’s w Nowym Jorku. Wśród licytowanych dzieł znalazły się prace takich mistrzów jak Pablo Picasso, Claude Monet oraz Mark Rothko.

D7hftxdivxxvm.cloudfront.net 4 1536x757 1
fot. Claude Monet, Le bassin aux nymphéas, 1919. Dzięki Uprzejmości Christie’s Images Ltd. 2023.

fot. stationof.art

Rekordową cenę osiągnął obraz Moneta „Nénuphars”, sprzedany za 110 milionów dolarów.

Christie’s „Post-War and Contemporary Art”

Christie’s zorganizowało w listopadzie 2023 roku w Londynie aukcję „Post-War and Contemporary Art”, na której licytowano prace współczesnych artystów.

Największą sensację wzbudziła sprzedaż dzieła Banksy’ego zatytułowanego „Love is in the Air”, które osiągnęło cenę 12 milionów funtów, ustanawiając nowy rekord dla tego artysty.

 Phillips „20th Century & Contemporary Art”

Phillips również przyczynił się do znaczących wydarzeń na rynku sztuki w 2023 roku, organizując aukcję „20th Century & Contemporary Art” w Nowym Jorku. Wśród sprzedanych dzieł znalazły się prace Jeana-Michela Basquiata oraz Gerharda Richtera.

D7hftxdivxxvm.cloudfront.net 5 1536x760 1
Jean-Michel Basquiat, El Gran Espectaculo (Nil), 1983. Dzięki uprzejmości Christie’s Images Ltd. 2023.

fot. stationof.art

Obraz Basquiata „Untitled” z 1982 roku został sprzedany za imponującą sumę 85 milionów dolarów. Prezentowany powyżej obraz tego samego autora El Gran Espectaculo (Nil), 1983 w 2005 roku został sprzedany za 5,2 miliona dolarów, a w 2023 roku 67.1 miliona dolarów. Tryptyk o tematyce historii niewolnictwa ogromnie zyskał na wartości w perspektywie długofalowej.

Jean-Michel Basquiat, El Gran Espectaculo (Nil), 1983. Dzięki uprzejmości Christie’s Images Ltd. 2023.

Art Basel w Miami Beach

Targi Art Basel, które odbyły się w grudniu 2023 roku w Miami Beach, również przyciągnęły uwagę kolekcjonerów i inwestorów. Były to jedne z najważniejszych targów sztuki w tym okresie, prezentujące dzieła zarówno młodych, obiecujących artystów, jak i uznanych twórców. Wśród najbardziej interesujących transakcji była sprzedaż instalacji Yayoi Kusamy za 15 milionów dolarów.

Aukcja na rzecz Fundacji Leonardo DiCaprio

W styczniu 2024 roku miała miejsce wyjątkowa aukcja organizowana przez Fundację Leonardo DiCaprio, której celem było zebranie środków na cele charytatywne związane z ochroną środowiska. Wśród wystawionych dzieł znalazły się prace takich artystów jak Damien Hirst, Takashi Murakami oraz Tracey Emin. Aukcja przyniosła łącznie ponad 30 milionów dolarów, co stanowiło ogromny sukces.

Sotheby’s „Modern & Contemporary African Art”

W marcu 2024 roku odbyła się aukcja „Modern & Contemporary African Art” w Sotheby’s w Londynie, która zwróciła uwagę na rosnące znaczenie afrykańskiej sztuki na rynku globalnym. Największym wydarzeniem była sprzedaż obrazu nigerijskiego artysty Ben Enwonwu za 3 miliony funtów, co ustanowiło nowy rekord dla sztuki afrykańskiej.

Aukcja „The Collection of Peggy and David Rockefeller”

Aukcja „The Collection of Peggy and David Rockefeller”, zorganizowana przez Christie’s w maju 2024 roku, była jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń roku. Kolekcja ta, zawierająca dzieła takich artystów jak Henri Matisse, Diego Rivera oraz Edward Hopper, osiągnęła łączną sumę 832 milionów dolarów, co czyni ją jedną z najcenniejszych kolekcji prywatnych w historii aukcji.

D7hftxdivxxvm.cloudfront.net 11 1536x1073 1
fot. Henri Rousseau, Les Flamants, 1910. Dzięki uprzejmości Christie’s Images Ltd. 2023.

fot. stationof.art

Rok 2023 i początek 2024 roku udowodniły, że rynek sztuki pozostaje dynamiczny i pełen niespodzianek, przynosząc rekordowe ceny i wyjątkowe dzieła na światowe aukcje. Kolejne miesiące zapowiadają się równie emocjonująco dla kolekcjonerów i miłośników sztuki na całym świecie.