Inwestycja w sztukę – czy Art Banking jest dla Ciebie?

inwestycje w sztukę

Uwielbiasz otaczać się luksusowymi, wartościowymi przedmiotami i chcesz przekształcić pasję w długoletnią lokatę? Doskonale. Inwestycja w sztukę jest dla Ciebie.

Kochasz dzieła twórców z École de Paris, uznane prace Zdzisława Beksińskiego lub Stanisława Wyspiańskiego? A może wolisz odkrywać dzieła młodych twórców?

Rynek sztuki zyskał wymiar inwestycyjny i staje się nie tylko bardziej atrakcyjny, ale i coraz bardziej otwarty zarówno na artystów, jak i na miłośników sztuki. Ponadto, jeśli zainwestujemy dobrze, możemy nastawiać się wyłącznie na wzrost wartości dzieła.

Inwestycja w sztukę – dwie drogi

inwestowanie w art banking

Czym musimy się kierować przymierzając się do inwestycji w sztukę? Odpowiedź jest prosta: wiedzą z zakresu sztuki i starą giełdową mądrością. Przed zakupem najlepiej jest uwzględnić trzy kryteria wyboru dzieł: własny gust, akceptowalne ryzyko inwestycyjne i możliwości budżetowe. Musimy też pamiętać o tym, że do kosztów dzieła sztuki dochodzą koszty manipulacyjne w postaci ochrony, konserwacji i ubezpieczenia nabytego dzieła. Zwłaszcza, jeśli postawimy na dzieła sztuki, które dziś są w Polsce jeszcze niedoszacowane: te z XVII i XVIII wieku.

Czy inwestycja w sztukę jest opłacalna?

Kupno dzieła sztuki możemy potraktować jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. W sztukę warto inwestować nie tylko ze względu na to, że jest opłacalna. Jest przede wszystkim elitarna; inwestor na tym szczególnym rynku staje się koneserem, uczestnikiem życia kulturalnego w jego najbardziej luksusowym wymiarze. Rynek sztuki to doskonałe pole manewru zarówno dla tych, którzy liczą na zysk i dla takich, których stać na artystyczne ryzyko.

Inwestycja w sztukę – dywersyfikacja portfela w okresie długofalowym.

Możemy postawić na dzieła znanych artystów, których prace zyskały już wartość historyczną. Wzbogacając własną kolekcję możemy także zdecydować się na kupno prac młodych artystów, którzy aktualnie pracują na swoją renomę. Specjaliści właśnie w kupnie takich dzieł widzą szansę prywatnych inwestorów. Kupno młodego dzieła stanowi niemałą pokusę, bowiem inwestycja w nie może zaprocentować wraz ze wzrostem zainteresowania młodym twórcą. Przykład? Dzieła Wilhelma Sasnala już dawno osiągnęły ceny zbyt wysokie, jak na polski rynek i cieszą się ogromnym zainteresowaniem zagranicą.

inwestycje alternatywne w malarstwo

Stabilizacja kapitału lub inwestycja z dreszczykiem emocji – obie drogi pasują do miłośnika sztuki. Wybierając którąś z tych dwóch dróg inwestycji w sztukę, musimy wiedzieć, że są to drogi, które mogą przynieść zyski dopiero po jakimś czasie, a ci, którzy pragną natychmiastowego zarobku mogą się rozczarować.

Należy więc pamiętać, że do przymiotów dobrego inwestora w sztukę należą nie tylko wiedza specjalistyczna, wyczucie estetyczne, zdrowy rozsądek, ale i cierpliwość. Ta cecha jednak nie powinna dziwić. Kontemplacja prawdziwej sztuki wymaga połączenia wrażliwości z cierpliwością odkrywania.

Art Concierge – Inwestycja w sztukę z dobrym doradcą

art bankin inwestowanie w sztukę

Wraz ze wzrostem zainteresowania rynkiem sztuki pojawia się nowy rynek usług, którego podmioty mają pomóc w nabywaniu dzieł. Dlaczego warto postawić na Luxury Art Banking? Bowiem w jego ramach zyskuje się kompleksową usługę: wyspecjalizowana firma odpowiada za bezpieczeństwo transakcji, dostarcza informacji o rynku i prestiżowych galeriach, może także reprezentować kupca podczas aukcji sztuki. Nowy wymiar Art Concierge może wprowadzić na rynek sztuki i pokazać inwestorowi nieznaną mu dotąd dziedzinę ponadczasowego luksusu.