Czy Warto Inwestowac W Whisky
www.themacallan.com

Whisky to alkohol o długiej tradycji produkcji. Pierwsze wzmianki o bursztynowej “wodzie życia” pochodzą z okresu starożtytności. Tradycja tworzenia ciekawych w smaku, aromatycznych i pięknych w swej barwie trunków dominuje w Szkocji i Irlandii. Tam każda destylarnia ma swój niepowtarzalny styl i charakter. Wyroby niektórych  z nich są doskonałe w smaku. Część osiągnęła taki prestiż, że ceny poszczególnych butelek są porównywalne z cenami ekskluzywnych aut. Czy warto inwestować w whisky, czy jednak jest to przemijająca moda i butelki z bursztynowym alkoholem, obecnie warte fortunę, wkrótce będą bezwartościowe?

Czy warto inwestować w whisky – moda czy nieprzemijająca wartość?

Aukcje, dawne i planowane, w londyńskim Sotheby’s, w którym ostatnio za niebotyczną cenę 10,85 mln złotych sprzedana została kolekcjonerska, wyjątkowa i jedyna The Macallan 1926 60 YO Valerio Adami, doskonale pokazują, że whisky to nie zwykły alkohol. Pomiędzy sklepowym Ballentainem, a unikatowymi single maltami z wyjątkowych beczek, tradycyjnych destylarnii czy unikatowych serii jest duży przeskok. 

Czy warto inwestować w whisky – na pewno tak, chociaż jak z każdą inwestycja, trzeba najpierw dobrze poznać rynek. Na początek warto przejrzeć kilka porad.

 • Wzrost wartości: W ciągu ostatniej dekady ceny rzadkich i unikalnych butelek whisky znacząco wzrosły, co sprawia, że jest to atrakcyjna forma inwestycji.
 • Stabilność wartości: Whisky jest uważane za aktywo o niskiej korelacji z tradycyjnymi rynkami finansowymi, co może pomóc w dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
 • Rynek globalny: Zainteresowanie whisky rośnie na całym świecie, zwłaszcza w krajach azjatyckich, co zapewnia stały popyt i globalny rynek dla inwestorów.
 • Tradycja i historia: Whisky posiada bogatą historię i tradycję, co dodaje jej wartości kulturowej i emocjonalnej, a także może przyciągać kolekcjonerów i inwestorów pasjonatów.
 • Limitowana produkcja: Wiele prestiżowych whisky jest produkowanych w ograniczonych ilościach, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla inwestorów dążących do rzadkości i unikalności. 
 • Rozwój rynku inwestycyjnego: Pojawienie się specjalistycznych funduszy inwestycyjnych i indeksów śledzących rynek whisky świadczy o profesjonalizacji tego sektora i otwarciu nowych możliwości dla inwestorów.
 • Zabezpieczenie przed inflacją: Niektórzy uważają, że rzadkie i cenione butelki whisky mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją, zachowując wartość w dłuższej perspektywie czasowej.
 • Potencjał aplikacji technologicznych: Rozwój technologii, takich jak blockchain, może przyczynić się do zwiększenia transparentności i autentyczności poszczególnych butelek whisky.

Inwestowanie w whisky

W świecie inwestycji, gdzie tradycyjne aktywa takie jak nieruchomości, akcje czy obligacje dominują, pojawia się nowy, wyjątkowo atrakcyjny gracz: whisky. To, co kiedyś kojarzyło się głównie z przyjemnością degustacji, dzisiaj stało się przedmiotem zainteresowania dla zamożnych inwestorów, szukających nowych dróg dywersyfikacji portfela. Coraz częściej na aukcje trafiają unikatowe butelki alkoholi, które po zakupie są przechowywane w sejfach nowych właścicieli. Najwyższą cenę osiągają trunki typu single malt czy single barrel, jak choćby wspomniany wcześniej Macallan z 1926 roku. Rozlany został po 60 latach dojrzewania, gdzie każda z butelek miała swoją własną, unikatową etykietę zaprojektowaną i stworzoną przez cenionego artystę. Poprzedni aukcyjny rekord pobiła inna butelka z tej samej destylarni, Macallan Fine&Rare 1926.

Jak smakuje taka whisky, trudno określić. Legenda jednak głosi, że jeden z posiadaczy, po wylicytowaniu niezwykle drogiego Macallana z tej samej serii, po prostu otworzył butelkę i wypił whisky. Zapewne ten koneser podał swój bezcenny trunek w wyjątkowym szkle. Takie podejście nie ma jednak wiele wspólnego z inwestowaniem. 

Dynamika rynku whisky

Analizując ostatnią dekadę, można zauważyć wyjątkowy wzrost wartości whisky jako aktywa inwestycyjnego. Indeksy, takie jak Knight Frank Rare Whisky 100 Index, odnotowały wzrosty na poziomie 582% w perspektywie 10-letniej. To wartości, które przykuwają uwagę każdego inwestora szukającego okazji na rynku. Surowe liczby doskonale odpowiadają zatem na pytanie, czy warto inwestować w whisky.

Rere Whisky Canvas
Wzrost wartości rynku whisky, źródło: rarewhisky101.com

Co kieruje tą dynamiką

Wzrost popularności whisky w krajach azjatyckich, oraz stałe zainteresowanie w Europie i USA, wpływają na ciągły wzrost popytu. Wielu producentów whisky, choć zwiększa swoją produkcję, wciąż ma problem z dostosowaniem się do globalnego popytu. Warto podkreślić, że destylarnie także starają się, by produkowana i rozlewana przez nich whisky miała wyjątkową wartość. Jest to zatem zupełnie inna filozofia niż, przykładowo, produkcja Jack’a Daniels’a.

Co jakiś czas na rynku pojawiają się edycje kolekcjonerskie. Powstają one we współpracy z artystami czy znanymi fotografami – tu znowu przoduje Macallan.

Aukcja Najdrozszej Whisky Na Swiecie
Aktualnie najdroższa whisky na świecie, źródło: sothebys.com

Grupa Diageo podjęła inną innowacyjną strategię. Co roku w okolicach świąt wypuszcza serię sześciu lub siedmiu historycznych butelek. Pochodzą one z unikatowych beczek, często legendarnych, ale nie istniejących już destylarni. Jest to pięknie wydana kolekcja z autorskimi etykietami stworzonymi przez uznanych artystów. Warto zatem zastanowić się nad jedną z takich butelek nie tylko jako inwestycją, ale również upominkiem.

Brora Diaego Special Relase 2016
Diageo Special Relase 2016 – Brora już podwoiła swoją wartość. źródło: diageo.com
Diageo Special Releases 2020
Cała kolekcja ma niezwykłą wartość kolekcjonerską i inwestycyjną. źródło: diageo.com

Przykładowo butelka single malta o mocy beczki z Pittyvaich – zburzonej już destylarni, której beczki wykupił Diageo od 2020 roku, zyskała dużo. Podobnie jest z butelkami z tej samej kolekcji z nieistniejącej już destylarni Brora, której wypuszczono niespełna 3000 butelek, a cena każdej z nich od 2016 roku znacząco wzrosła ponad dwukrotnie. Czy warto inwestować w whisky? Ten przykład pokazuje, że warto, kolekcjonerska butelka może także być upominkiem dla młodej pary.

Znaczenie danych i analiz

W świecie inwestycji, dokładne zrozumienie rynku jest kluczem. Firma Rare Whisky 101 stała się renomowanym źródłem informacji, dostarczając szczegółowe analizy i prognozy dotyczące cen i trendów. Takie wskaźniki dostarczają inwestorom narzędzi do podejmowania świadomych decyzji, zrozumienia wartości poszczególnych whisky i ich potencjalnego wzrostu.

Nowe formy inwestowania

Zjawisko to zainspirowało powstanie innowacyjnych rozwiązań inwestycyjnych, takich jak fundusz Single Malt Fund. Pozwalają one inwestorom na zbiorowe inwestowanie w rzadkie rodzaje whisky. Otwierają drzwi do świata premium alkoholi nawet dla tych z mniejszym kapitałem.

Ryzyko i odpowiedzialność

Jak każda inwestycja, whisky nie jest wolne od ryzyka. Istnieje zagrożenie fałszerstw oraz zmian w konsumpcji, które mogą wpłynąć na wartość poszczególnych butelek. Dlatego też kluczowe jest inwestowanie z rozwagą, opierając się na solidnych danych i analizach.

Rynek whisky stał się nie tylko miejscem dla koneserów, ale także atrakcyjną areną dla inwestorów. Zrozumienie jego dynamiki, korzystanie z wiarygodnych źródeł informacji i podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych to podstawy.

Czy Warto Inwestowac W Whisky Wykres
Wykres ukazujący wzrost ceny whisky, źródło: Scotch Whisky Association

Inwestowanie w whisky to nie tylko szansa na zyski. To także możliwość poznania historii, tradycji i kultury związanej z tym wyjątkowym trunkiem. Dla wielu jest to sposób na połączenie pasji z biznesem, tworząc jednocześnie innowacyjne i dochodowe strategie inwestycyjne.

Krótki poradnik czy warto i jak inwestować w whisky

Nie każdego stać na zakup butelki alkoholu za 10 milionów złotych. Niemniej rynek whisky to nie tylko unikatowe Macallany czy Legendarne Yamazaki z japońskiej destylarni Suntory. Jak pokazuje dobrze przykład serii Special Relase Diageo, co roku na rynku można kupić, już za około dwa lub trzy  tysiące, butelkę whisky. Jest to często trunek unikatowy, z nieistniejących destylarnii, o mocy beczki z autorską etykietą, która po kilku latach przechowywania zyska wielokrotnie na wartości. Jest to doskonały prezent i lokata kapitału. Jednak aby inwestować w alkohole, jak w cokolwiek, trzeba poznać rynek i jego specyfikę.

Oto kilka praktycznych porad początkującego inwestora

 • Edukacja i zrozumienie rynku:
  • Przed rozpoczęciem inwestowania w whisky warto zgłębić wiedzę na temat różnych rodzajów. Dobrze jest przyjrzeć się historii, regionów produkcji oraz potencjalnych czynników wpływających na wartość.
 • Określenie budżetu:
  • Zdecyduj, ile jesteś gotów zainwestować. Pamiętaj, że inwestowanie w whisky, zwłaszcza w rzadsze i starsze butelki, może wymagać znaczących środków.
 • Rozpoczęcie kolekcji:
  • Zacznij od zakupu bardziej dostępnych i cenowo przystępnych butelek, aby zrozumieć dynamikę rynku i zyskać doświadczenie.
 • Rynek pierwotny vs. wtórny:
  • Butelki można nabywać zarówno na rynku pierwotnym (bezpośrednio od destylarni) jak i wtórnym (na aukcjach, u dealerów). Ceny mogą się różnić w zależności od źródła zakupu.
 • Przechowywanie:
  • Whisky najlepiej przechowywać w ciemnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego. Odpowiednie warunki przechowywania zapewnią zachowanie jakości trunku.
 • Monitorowanie rynku:
  • Regularnie śledź ceny na rynku wtórnym, uczestnicz w aukcjach i bądź na bieżąco z trendami. To pomoże ci zrozumieć wartość twojej kolekcji i podejmować świadome decyzje inwestycyjne.
 • Sprzedaż i realizacja zysków:
  • Jeśli zdecydujesz się sprzedać część swojej kolekcji, dokonaj tego w odpowiednim czasie, monitorując cenę i popyt na poszczególne butelki.
 • Rozważ udział w funduszach inwestycyjnych:
  • Jeśli nie chcesz inwestować samodzielnie, rozważ możliwość zainwestowania w fundusze specjalizujące się w whisky. To może być mniej ryzykowna opcja dla początkujących inwestorów.
 • Kupuj z pasją:
  • Pamiętaj, że inwestowanie w whisky to nie tylko chłodna kalkulacja. Czerp przyjemność z poszukiwań, odkrywania nowych destylarnii budowania swojej kolekcji.
Suntorys Cask Cellar 4
Destylarnia w Suntory, źródło: suntory.com

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie czy warto inwestować w whisky jest twierdząca, a przy odrobinie nakładu sił i zdobyciu wiedzy można stworzyć kolekcję butelek, których wartość będzie rosła. Jest to specyficzny i nieoczywisty, ale bardzo ciekawy sposób lokowania kapitału. Pamiętać należy jednak, by nieopatrznie nie wypić swojej inwestycji. W zamian można łyknąć bezalkoholowej whisky.