Ile kosztuje najdroższa whisky na świecie?

Ile Kosztuje Najdrozsza Whiskey Na Swiecie
fot. craftirishwhiskey.com

Od wielu lat tytuł najdroższej whisky na świecie należał do legendarnych butelek z renomowanej szkockiej destylarni, z beczek pochodzących z lat 20 XX  wieku. Obecnie na świecie zostało 12 egzemplarzy tej legendarnej wody życia. Macallan Fine&Rare 1926 czy Macallan Valerio Adami 60YO to legendy. Unikatowe królowe aukcji, osiągające zawrotne kwoty. Po uzyskaniu przez The Macallan Valerio Adami 60 YO imponującej wartości 2,7 miliona dolarów wydawało się, że przez jakiś czas cena osiągnęła limit. Nic bardziej mylnego bo oto już w 2024 roku cena została przebita. Zatem ile kosztuje najdroższa whisky na świecie i czy jest nią The Macallan?

Ile kosztuje najdroższa whisky na świecie?

Już nie 2,1 miliona dolarów, ani nie 2,7 miliona. Nowy rekord, który padł w kilka miesięcy po głośnej aukcji The Macallan Valerio Adami 60YO, wynosi 2.8 miliona dolarów. I, co może być zaskoczeniem dla wielu, nie należy do butelek z legendarnej szkockiej destylarnii, producenta unikatów z roku 1926. Nie należy nawet do Szkocji. Najnowszą najdroższą whisky świata jest The Emerald Isle z serca Irlandii. Zakupił ją amerykański kolekcjoner, Mike Daley. Gdy już wiemy, ile kosztuje najdroższa whisky na świecie, warto poznać kilka niejasności i kontrowersji związanych z tą transakcją. 

Najdroższa whisky na świecie nie taka droga

The Emerald Isle przebiło cenę The Macallan Valerio Adami. Otóż nie! Tutaj bowiem pojawia się niezwykle skomplikowana sprawa. The Emerald Isle to bowiem nie pojedyncza butelka whisky, jak w przypadku The Macallan, a cały ekskluzywny zestaw. 

The Emerald Isle jest naprawdę wyjątkowy i luksusowy, co znacznie przyczynia się do jego wysokiej ceny. Wspaniała drewniana skrzynia z orzecha zawiera pojedynczą karafkę, w której znajduje się najrzadsza potrójnie destylowana single malt whiskey. Ta irlandzka whiskey dojrzewała przez trzy dekady w różnych beczkach, co nadało jej niezrównaną intensywność smaku i wyjątkową kompleksowość. Dodatkowo, zestaw obejmuje specjalne jajko Fabergé, w którym znajduje się prawdziwy szmaragd, niestandardowy zegarek oraz limitowane kubańskie cygara Cohiba. 

Te luksusowe przedmioty, połączone z rzadkością i jakością samej whiskey, sprawiają, że ten ekskluzywny zestaw pobudza wyobraźnię i osiągnął tak wyjątkowe ceny. Bez wątpienia jest to unikat, a sama whisky doskonała. Jednakże tu postawić należy pytanie, nie ile kosztuje najdroższa whisky na świecie, a która whisky nią jest. 

The Emerald Isle Record 500x323 1
Ekskluzywny zestaw, fot. craftirishwhiskey.com

Ostatecznie w przypadku The Macallan koszt 2,7 miliona dolarów dotyczy samej whisky i unikatowej butelki. W przypadku The Emerald Isle w cenie 2,8 miliona dolarów znajdują się whisky, szmaragd, unikatowe cygara i biżuteryjne jajko Faberge. 

The Emerald Isle The Celtic Egg 500x323 1
fot. craftirishwhiskey.com

The Emerald Isle Watch 500x323 1
fot. craftirishwhiskey.com

Ceny przebijają szczyty, ale to tylko napędza rynek whisky, który jest jeszcze ciekawszym obszarem do inwestowania.

Właściciel najdroższej whisky na świecie

Posługiwanie się terminem najdroższej whisky na świecie w stosunku do The Emerald Isle jeszcze przez długi czas będzie wzbudzać kontrowersje i dyskusje, Kto zatem i dlaczego zakupił ten zestaw? 

Foodandwine Comlargest Collections Of Irish Whiskey In The Us Ft Blog1223 3ec93b700aa14cc2b09b002bd8a506d4
Mike Daley i jego imponująca kolekcja, fot. foodandwine.com

Zestaw The Emerald Isle został zakupiony przez Mike’a Daleya, jednego z najbardziej płodnych kolekcjonerów whiskey w Stanach Zjednoczonych. Daley, znany z posiadania ogromnej kolekcji składającej się z kilku tysięcy butelek irlandzkiej, amerykańskiej i szkockiej whiskey, zapłacił za ten unikalny zestaw 2,8 miliona dolarów. Daley jest entuzjastą irlandzkiej whiskey, wierząc, że jej rynek dopiero zaczyna się rozwijać. Jego najnowszy rekordowy zakup to nie tylko inwestycja, ale także wyraz jego przekonania, że przyszłość whiskey leży w Irlandii.

Philadelphia Todaymike Daley The Emerald Isle
fot. philadelphiatoday.com

Daley jest znany ze swoich trafnych prognoz rynkowych. Zdobył swoją fortunę, inwestując w kwas hialuronowy na długo zanim stał się on popularny w przemyśle farmaceutycznym. Jego prognozy dotyczące rosnącej wartości irlandzkiej whiskey są poparte danymi z Distilled Spirits Council. Pokazują one, że ceny niektórych premium trunków w tej kategorii wzrosły o prawie 2800% w ciągu ostatnich dwóch dekad. Daley uważa, że rynek luksusowej szkockiej whiskey jest już zbyt nasycony, podczas gdy irlandzka whiskey dopiero zaczyna zdobywać uznanie.

Daley, komentując swoją decyzję, powiedział: “Irlandzka whiskey to przyszłość. Cieszę się, że mogę być jej częścią, jako kolekcjoner, ale przede wszystkim jako smakosz. Odradzanie się irlandzkiej whiskey jest stosunkowo nowe, więc czuję, że wkraczam na samym początku.” Jego przekonanie o rosnącej wartości irlandzkiej whiskey sprawia, że jest on jednym z najbardziej wpływowych kolekcjonerów w tej dziedzinie. Jednocześnie jego decyzje i prognozy mają duży wpływ na rynek.

Kim jest producent

The Craft Irish Whiskey Co., założona przez Jay’a Bradley’achce uczynić z irlandzkiej whiskey najbardziej pożądany trunek na świecie. Firma zyskała międzynarodową sławę dzięki produkcji rzadkich i ekskluzywnych alkoholi. Jay Bradley rozpoczął działalność z misją przywrócenia Irlandii reputacji jako kraju produkującego najwyższej jakości whiskey. Zakup The Emerald Isle przez Daleya jest monumentalnym osiągnięciem dla firmy, potwierdzającym jej status jako lidera w branży luksusowych trunków. To ile kosztuje najdroższa whisky na świecie jest przełomowym momentem dla tej firmy i stawia ją w roli lidera producentów luksusowych alkoholi. Prawdziwy czarny koń, o którego wartości i potencjale wiedzą jedynie prawdziwi znawcy.

Inwestycje w luksusową irlandzką whiskey – czy Mike Daley się nie myli?

Irlandzka whiskey odradza się jako znaczący gracz na światowym rynku alkoholi, przechodząc z marginalnej pozycji do dynamicznego rozwoju i rosnącej popularności. W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki strategicznym inwestycjom i innowacjom w procesie produkcji, irlandzkie destylarnie, takie jak Jameson, Bushmills i Teeling, zyskały globalne uznanie. Ta różnorodność marek i smaków przyciąga zarówno tradycyjnych koneserów, jak i nowych miłośników whiskey.

Globalmarketinsightswhiskey Market 2024 2032
Prognozy, fot. globalmarketinsights.com

Tendencja wzrostowa irlandzkiej whiskey jest napędzana kilkoma czynnikami. Po pierwsze, globalny popyt na wysokiej jakości alkohole luksusowe rośnie. Irlandzka whiskey, z jej gładkim smakiem i unikalnymi metodami produkcji, idealnie wpisuje się w te trendy. Po drugie, inwestycje w marketing i promocję na rynkach międzynarodowych zwiększyły świadomość marki i prestiż irlandzkiej whiskey. Wzrost popularności turystyki związanej z whiskey również odegrał znaczącą rolę, przyciągając turystów do Irlandii i promując lokalne marki.

Whiskey Market Size Forecast
Pozycja irlandzkiej whiskey na ogólnym rynku whiskey, prognozy, fot. market.us

Prognozy długoterminowe dla irlandzkiej whiskey są bardzo obiecujące, a eksperci przewidują dalszy wzrost. Mike Daley dobrze wiedział, ile kosztuje najdroższa whisky na świecie i zdaje sobie sprawę z  tego, ile może wkrótce kosztować. Jako doświadczony koneser i biznesmen, inwestor skrupulatnie śledzi rynek bursztynowego trunku. 

Dlaczego warto inwestować w whiskey i jak wygląda rynek whiskey w 2024 roku?

Inwestowanie w whiskey staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla tych, którzy poszukują unikalnych i wartościowych aktywów. W 2024 roku rynek whiskey prezentuje się dynamicznie, z wyraźnymi trendami wzrostowymi, mimo krótkotrwałych spadków w niektórych segmentach. Na koniec pobieżna charakterystyka rynku inwestowania w whiskey. 

1703658910559
Prognozy dla rynku whiskey na kolejne kilka lat, fot. marketresearch.us

Dlaczego warto inwestować w whiskey:

  1. Wzrost cen: Ceny rzadkich whiskey wzrosły o imponujące 23% w ciągu ostatnich 12 miesięcy według Knight Frank Rare Whisky 100 Index.
  2. Unikalność inwestycji: Whiskey oferuje unikalne aktywa, umożliwiając posiadanie rzadkich i ekskluzywnych trunków, które zyskują na wartości.
  3. Kolekcjonerski potencjał: Inwestowanie w whiskey to możliwość budowania imponującej kolekcji luksusowych alkoholi, atrakcyjnych zarówno finansowo, jak i kulturowo.
  4. Globalna akceptacja: Popularność whiskey jako luksusowego trunku rośnie na całym świecie, co sprzyja stabilności rynku i zwiększa szanse na zysk.
  5. Perspektywy długoterminowe: Pomimo pewnych fluktuacji, długoterminowe perspektywy dla inwestycji w whiskey są pozytywne, co czyni ją atrakcyjną opcją dla trwałego lokowania kapitału.

Rynek whiskey w 2024 roku:

  • Dynamiczny wzrost: W 2024 roku rynek whiskey utrzymuje dynamiczną tendencję wzrostową, z rosnącym popytem na luksusowe i rzadkie butelki.
  • Irlandzka whiskey: Irlandzka whiskey odradza się, zdobywając coraz większe uznanie dzięki różnorodności marek i innowacyjnym produktom, przyciągając zarówno tradycyjnych smakoszy, jak i nowych konsumentów.
  • Krótkotrwałe spadki cen: Niektóre segmenty, takie jak limitowane edycje Yamazaki 55 i klasyczne single malty Macallan, zanotowały spadki cen, co może być okazją dla inwestorów.
  • Stabilizacja i przyszły wzrost: Eksperci przewidują, że obecne spadki cen to korekta, a rynek ma szansę na stabilizację i dalszy wzrost w nadchodzących latach.
  • Globalne uznanie: Whiskey cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie, co sprzyja stabilności rynku i zwiększa szanse na zysk dla inwestorów.

Ile kosztuje najdroższa whisky na świecie? Obecnie jest to whisky czy whiskey? Zakup dokonany przez amerykańskiego konesera wzbudza wiele kontrowersji i dyskusji zarówno w świecie inwestorów jak i miłośników bursztynowego trunku. Obok innych inwestycji, wkładanie środków finansowych w whiskey to jeden z najlepszych sposobów na bezpieczne ulokowanie kapitału i dywersyfikację portfela.