Najbardziej znana galeria sztuki na świecie

Najbardziej Znana Galeria Sztuki Na świecie
Źródło: pixabay.com

Przyciąga miliony turystów rocznie, ma za sobą długą i burzliwą historię, w jej zbiorach są dzieła największych artystów, a położona jest w historycznym centrum stolicy Francji. Chyba już każdy wie, o jaką galerię chodzi? Oczywiście o Luwr. Sztuka, którą mieści muzeum wykracza poza granice, tradycje i kulture. Jest podziwiana bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię, wyznawane wartości. Arcydzieła Luwru obejmują dzieła takich artystów jak Michał Anioł i Leonardo Da Vinci. Tu też spotkasz się z niesamowitymi dziełami sprzed naszej ery nieznanych artystów. Najbardziej znana galeria sztuki na świecie przyciągnęła w 2022 roku blisko 8 mln ludzi. W porównaniu z rokiem 2021 to wzrost o 120%.

Luwr Najbardziej Znana Galeria
Źródło: pixabay.com

Obecnie Luwr to już nie tylko przestrzeń obejmująca pałac francuskich monarchów, ale również bezprecedensowa ‘filia’, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jakie tajemnice skrywa Luwr?

Najbardziej znana galeria sztuki na świecie – początek

Galeria w Luwrze liczy osiem wieków– długą historię rozpoczął Filip II August. Pod koniec XII wieku wzniesiono twierdzę, której cechą charakterystyczną były bardzo grube mury obronne. Czas wojen i ciągłych konfliktów wymuszał stawianie określonych budowli. W drugiej połowie XIV wieku Luwr stał się pałacem francuskich monarchów. Przez kolejne dziesięciolecia zmieniał rządzących, a oni dostosowywali go do panującej mody i zmieniających się warunków.

Galeria powstała na przełomie XVI i XVII wieku, za panowania Henryka IV. Pod koniec XVII wieku Luwr przestał być rezydencją monarchów, a zaczął być muzeum. Siedzibą monarchów stał się Wersal- otworzono w nim niedawno luksusowy hotel.

Hitoria Luwru
Źródło: artandobject.com

W Luwrze utworzono Muséum Central des Arts. Przez dziesięciolecia Luwr rozrastał się, powiększając jednocześnie zbiór dzieł sztuki.

Najbardziej znana galeria sztuki na świecie przeszła gruntowny remont pod koniec ubiegłego wieku i wszystkie budynki są już wykorzystywane w celach wystawienniczych. Wcześniej skrzydło Richelieu należało do Ministerstwa Finansów Francji.

Obecnie muzeum ma w swoich zbiorach ponad 33 tys. dzieł, zatrudnia blisko 2300 pracowników, każdego roku wypożycza innym instytucjom ponad 3000 dzieł sztuki i organizuje rocznie około 10 wystaw czasowych.

Luwr w liczbach

Wrażenie robi nie tylko liczba odwiedzających Luwr, lecz obszar na jakim mieści się muzeum. W pałacu znajdują się 403 sale, które łącznie z korytarzami dają 14,5 km. Gdy w Polsce upadał komunizm Luwr przechodził kolejną rozbudowę, wówczas powstała, okrzyknięta mianem nowoczesnego arcydzieła XX wieku, piramida. Ma ponad 21 metrów wysokości i waży około180 ton. Ta kopula jest sercem Luwru, dlatego to z niej rozchodzą się ścieżki do zwiedzania konkretnych skrzydeł pałacu.

Luwr Jest Najchetniej Odwiedzana Galeria Na Swiecie
Źródło: thegoodlifefrance.com

Nieco ponad dekadę temu, w 2012 roku, w Luwrze otwarto Dział Sztuki Islamu, a w 2022 roku Dział Sztuki Bizantyjskiej i Wschodniochrześcijańskiej. Poza tym muzeum w Luwrze rozszerzyło swoją działalność na inne obszary Francji oraz świata. Obecnie zarządza muzeum Louvre -Lens, które mieści się w północnej Francji (w Lens). Wystawiane są w nim dzieła należące do Luwru. Jest to miejsce, któremu Luwr wypożycza najwięcej dzieł spośród wszystkich instytucji, z którymi współpracuje. Od momentu otwarcia jest to drugie najpopularniejsze muzeum we Francji, poza paryskimi.

Najbardziej znana galeria sztuki na świecie zarządza również Musée National Eugène-Delacroix, które utworzono w mieszkaniu artysty. Natomiast w 2017 roku na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Francją a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w Abu Zabi stanął kolejny ‘Luwr’. Cechuje go nowoczesna konstrukcja, usytuowana na wodzie, na sztucznej wyspie. W tym miejscu można podziwiać dzieła wypożyczone przez Luwr i inne francuskie muzea.

Luwr Abu Zabi
Źródło: jeannouvel.com

Uniwersalna galeria sztuki

Luwr imponuje pod wieloma względami, również bogactwem zbiorów i posiadaniem najbardziej cennych artystycznych dzieł. W jego zbiorach jest słynna Mona Lisa Leonarda Da Vinci, włoskie freski Sandro Botticellego, Wenus z Milo (autorstwo nie jest pewne), Zbuntowany Jeniec Michała Anioła.

Wenus Z Milo W Luwrze
Źródło: pixabay.com
Zbuntowany Jeniec Michal Aniol W Luwrze
Źródło: tourblink.com

Zbiory Luwru wykraczają poza jedną kulturę, narodowość i poza religię. Dlatego najbardziej znana galeria sztuki na świecie uznawana jest również za jedną z najbardziej uniwersalnych. Zbiory Luwru podzielone są na działy:

  • sztuki starożytnego Egiptu,
  • sztuki Bliskiego Wschodu,
  • sztuki starożytnej Grecji, Rzymu, Etrurii,
  • sztuki islamu,
  • rzeźby,
  • malarstwa,
  • rzemiosła artystycznego,
  • rysunku i grafiki.

W Luwrze zetkniesz się między innymi z antycznym światem, średniowiecznym malarstwem, renesansem, barokiem, romantyzmem i sztuką współczesną. To w tej galerii czekają największe i najcenniejsze dzieła, również najstarsze. Fragmenty świątyni Zeusa z IV w. p.n.e., figurka z Myken datowana na VIII w. p.n.e., popiersie cesarza Oktawiana Augusta z I w. n.e. A wśród dzieł malarzy, znajdziesz obrazy takich artystów jak: Rembrandt, Tycjan, Rafael Santi, El Greco.

Sfinks Luwr
Źródło: thoughtco.com
Koronacja Napoleona Obraz Przeniesiony Z Wersalu Do Luwru
Źródło: thoughtco.com

W Luwrze jest też kilka polskich akcentów, w końcu i my mamy wielkich artystów. Jest to między innymi rzeźba od Marii Leszczyńskiej, a w 2019 roku w Lens odbyła się wystawa dzieł polskich malarzy, tworzących w XIX wieku.

Ciekawostki o najbardziej znanej galerii sztuki na świecie

Czy Luwr jest nawiedzony? Według niektórych tak, więc warto patrzeć nie tylko na dzieła sztuki. Ponoć zamieszkuje tu duch rzeźnika, który zwał się Jack Skinner- według legend został źle potraktowany przez rodzinę królewską. Po korytarzach snuje się mumia Belphegor, a po ogrodach przechadza się bliżej nieznana z imienia i nazwiska kobieta ubrana na czerwono. Oczywiście duchy są przyjaźnie nastawione do turystów.

Napoleon i zmiany w Luwrze

Za czasów panowania Napoleona muzeum bardzo szybko zapełniło się łupami z całego świata, obrazami, figurami, rzeźbami, ale po upadku cesarza kilka tysięcy dzieł wróciło do właścicieli. Napoleon zmienił też nazwę muzeum, wymieniając Luwr na swoje imię.

Mona Lisa nie na wyciągnięcie ręki

Mona Lisa Luwr 1
Źródło: artandobject.com

Mona Lisa jest pod szczególnym nadzorem. Została osłonięta barykadami, tak by nie można było do niej podejść zbyt blisko. Dodatkowo, znajduje się za szkłem. Ciekawostką może być też, że wcale nie jest takich dużych rozmiarów jak może się wydawać, co wzbudza zdziwienie części odwiedzających.

Prawdziwe skarby Luwru

W Luwrze ‘staniesz oko w oko z mumią’, idąc śladami starożytnych Egipcjan. Zobaczysz też z czego jadali i pili królowie, dzięki kolekcji królewskich naczyń. Na własne oczy przekonasz się, jak żyli i czym otaczali się monarchowie. Blask komnat i przepych robią ogromne wrażenie, a całość dopełniają obrazy i płaskorzeźby. W chwili obecnej komnaty Napoleona są niestety wyłączone ze zwiedzania do maja 2024 roku. Po tym terminie warto wybrać się na wycieczkę, by na chwilę przenieść się w czasie.

Ile trwa zwiedzanie Luwru?

Zwiedzanie Luwru
Źródło: pixabay.com

Statystycznie dziennie Luwr odwiedza 15 tys. osób i nie ma tłoku. Bilety są w sprzedaży online. Przy pierwszej wizycie nie ma szans na zwiedzenie i zobaczenie wszystkiego. W zasadzie nawet miesiąc to mało, bo według wyliczeń, poświęcając 30 s na każde dzieło, potrzebujesz 100 dni bez snu i przerw na jedzenie.

Najbardziej znana galeria sztuki na świecie, jest też największą i najchętniej odwiedzaną. Wybierając się do Luwru, warto zaplanować spacer po pałacu, bo brak planu może skończyć się chaotycznym zwiedzaniem i ominięciem najważniejszych dzieł.