Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty?

jak zaczac inwestowac w kryptowaluty
Sprawa nie jest taka prosta, jak by mogło się wydawać, ponieważ inwestycje w kryptowaluty nie są dzisiaj taki łatwe

Słyszałeś już wiele o rynku kryptowalut i sam chciałbyś rozwijać swoje krypto-bogactwo? Niestety boisz się postawić pierwszy krok na tym nieznanym Tobie rynku i zastanawiasz się jak to ugryźć? Jaki sposób inwestowania wybrać, ale przede wszystkim jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty? Grać długoterminowo czy może operować kapitałem w bardziej ryzykowny sposób licząc na duże zyski? Nieważne jaką drogę obierzesz, musisz być do niej odpowiednio przygotowany! Przekonaj się jak zacząć inwestować w kryptowaluty i nie utopić swojego portfolio dzięki kilku prostym krokom!

Jest to coś zupełnie innego niż inwestowanie w nieruchomości, złoto, czy dzieła sztuki i często wymaga przynajmniej teoretycznego przygotowania. Ale o tym już napiszę poniżej.

Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty – wybór giełdy i cyfrowego portfela

Powiedzmy, że jesteś w posiadaniu 10 tys. złotych, które chcesz przeznaczyć na inwestycję w kryptowaluty. Nie masz jednak pojęcia gdzie się inwestuje, w co i w jaki sposób nie zostać ofiarą oszustwa, przez które Twoje pieniądze wyparują. Właśnie z tego powodu na samym początku Twojej przygody z kryptowalutami powinieneś zapoznać się z dostępnymi portfelami i giełdami internetowymi, które umożliwiają handel cyfrowym pieniądzem.

Na szczęście jest z czego wybierać. Pomimo ogromnej ilości dostępnych portfeli oraz giełd, tych najpopularniejszych jest kilka. Portfele można podzielić na online’owe i offline’owe, te dzielą się na jeszcze inne bardziej skomplikowane podrodzaje, a Twoim zadaniem jest wybrać ten najlepiej dla Ciebie pasujący.

Duży wybór portfeli

Najczęściej wybieranymi portfelami online są: Coinbase, Blockchain, Electrum, Bitcoin Core i Armory, z kolei najlepsze portfele offline to: Trezor i Ledger. Portfel przechowuje Twoje środki, a dostęp do niego masz tylko Ty. Wysyłanie kryptowalut następuje po okazaniu klucza prywatnego – specjalnego ciągu cyfr. Musisz wiedzieć, że pieniądze nie występują fizycznie na portfelu, znajduje się tam jedynie liczbowy zapis Twoich środków umieszczony w tzw.: łańcuchu bloków.

Już wiesz jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty i jak portfel powinieneś wybrać? Doskonale! Przyszedł czas na wybór giełdy, która umożliwi Ci inwestycję w cyfrowe waluty. Najbardziej popularnymi platformami są tacy giganci jak: Binance, Coinbase, Bitbay czy Kraken. Różnice między nimi to przede wszystkim wartość prowizji związanej z przewalutowaniem, pożyczkami i innymi transakcjami w obszarze giełdy.

Jaka platforma?

Są to platformy, którym możesz zaufać i nie obawiać się oszustwa i okradzenia. Rejestracja i logowanie są chronione i aby zostać członkiem którejś z wymienionych giełd, musisz przejść skomplikowany proces weryfikacji, który obejmuje weryfikację telefoniczną oraz sprawdzenie Twojej tożsamości poprzez przesłanie zdjęć dowodu lub innego dokumentu. Jeżeli platforma nie wymaga od Ciebie takich danych może być to strona niewarta uwagi i powinieneś takich stron unikać jak ognia.

Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty – twoja strategia inwestowania – HODL i BTFD

Wybrałeś już swój portfel i giełdę, tym samym jesteś gotów na pierwszą inwestycję. Nie posiadasz zbyt dużo wiedzy, jednak decydujesz się zaryzykować. Dobrze, przyjrzyjmy się więc najbezpieczniejszej i mniej bezpiecznej metodzie inwestowania.

Samo inwestowanie na rynku kryptowalut wydaje się łatwe, ponieważ charakteryzuje się silną tendencją wzrostową i przerwami we wzrostach – korektami. Śmiało można twierdzić, że rynek nie jest jeszcze nasycony i długo nie będzie, dlatego możesz liczyć na zysk przyjmując długoterminową strategię. Dlatego też najpopularniejszą strategią jest HODL.

Długofalowe inwestowanie

Mimo, że jest to słowo pisane z błędem, stało się ono przedmiotem wielu memów i zyskało ogromną ilość fanów. Skąd pojawiło się to ciekawe określenie? Otóż 18 grudnia 2013 roku na forum bitcointalk.org pojawił się wpis pod tytułem I AM HODLING, którego autorem był internauta o nicku GameKyuubi. Podzielił się on w tym wpisie swoją taktyką, powiedział, że woli trzymać (hold) długoterminowo swoje bitcoiny, ponieważ jest kiepskim graczem i spekulantem, sam napisał “I’m a bad trader”. GameKyuubi postanowił zostawić swoje środki i nie ruszać ich, by nie pozwolić ograć się innym inwestorom.

Sam tytuł wpisu to oczywista literówka, jednak w ten sposób powstał nowy termin, który stosowany jest do dzisiaj. Jakiś czas po publikacji powstał nawet manifest hodlerów (The HODLer Manifesto), który składał się z ośmiu tez. Strategia hodlingu opiera się na racjonalnym podejściu do inwestowania. Sam Warren Buffet powiedział kiedyś, że inwestuje tylko w to co zna, a preferowany czas jego inwestycji to “wieczność”. To dzięki tej taktyce Buffet dorobił się milionowej fortuny. Hodlerzy, pomimo wielu wybojów na drodze Bitcoina, dzięki strategii trzymania i nie ruszania swojego portfela są w stanie zauważyć po dłuższym okresie znaczne zyski.

Mniej popularne strategie

Już wiesz jak zacząć inwestowanie i jaką wybrać na początek strategię, więc lecimy dalej – następną, już mniej bezpieczną strategią inwestowania na rynku kryptowalut jest strategia BTFD, polegająca na kupowaniu w dołkach, na niskim kursie. W praktyce polega to na inwestowaniu w walutę po bańce spekulacyjnej, po tak zwanym okresie pump and dump, czyli po nienaturalnie pompowanych wzrostach i spadkach.

Korzystając z tej taktyki inwestor musi jednak mieć nerwy ze stali i nie ulegać emocjom, które mogą być zdradzieckie i sprowokować do kupna waluty w nieodpowiednim momencie. Prawdziwy spekulant przeczeka aż “ulica” wyprzeda swoje aktywa i poczeka na wybuch kolejnej bańki. Sprzedaż natomiast zaplanuje na moment euforycznych zakupów w myśl zasady STFR.

Jak to jest ze strategią Hold

Strategia HODL jest dużo prostsza dla początkującego inwestora i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Przy inwestowaniu w kryptowaluty na własną rękę powinieneś zapoznać się z takim narzędziem inwestora jak analiza techniczna. Pozwoli Ci to na samodzielne czytanie wykresów, określanie linii trendu czy precyzyjniejszej spekulacji wzrostów i spadków walut. Możesz również korzystać z pomocy doświadczonych inwestorów i obserwować ich ruchy na streamach na żywo. Jeśli obdarzysz ich dużym zaufaniem możesz nawet kopiować ich zagrania.

Pamiętaj jednak, że dzięki zapoznaniu się ze wskaźnikami takimi jak RSI, MACD, EMA będziesz w stanie skuteczniej stosować strategię BTFD. Na czas nauki pozostaje Ci zainwestować i trzymać środki długoterminowo z nadzieją na zyski w odległej przyszłości. Jeśli teraz już w dużym uproszczeniu wiesz jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty, możesz śmiało czytać następne artykuły o inwestycjach alternatywnych.