Bezalkoholowa Whisky
źródło: pixabay.com

Przyzwyczailiśmy się już do bezalkoholowych piw, których wybór na rynku jest ogromny. Nieśmiało w naszych sklepach pojawiają się bezalkoholowe wina, niczym nie ustępujące klasycznym trunkom tego typu. Teraz czas na whisky 0%. Jaka jest bezalkoholowa whisky – nowinka w świecie trunków 0%?

Bezalkoholowa whisky – ciekawostka czy nowa jakość

Kiedyś alkohole 0% były uważane za gorsze smakowo i wybór z konieczności. Obecnie jednak ich jakość bardzo wzrosła, a na rynek wprowadzane są coraz to nowsze rodzaje i marki alkoholi 0%. Jedną z innowacji  wzbudzających zainteresowanie koneserów i degustatorów jest właśnie bezalkoholowa whisky. 

Bezalkoholowa Whiskykoktail2
źródło: pixabay.com

Najpopularniejsza obecnie whisky 0% pochodzi z Hiszpanii, produkowany tam “trunek” jest najczęściej spotykaną alternatywą dla tradycyjnego bursztynowego alkoholu. Przez znawców Whissin uznawana jest za ciekawą w smaku i bardzo dobrze komponuje się z typowymi składnikami w tradycyjnych drinkach.

Jak powstaje whisky 0%

Prawdziwe “bezalkoholowe whisky” produkowane są jednak w Szkocji. Powstała tam osobna destylarnia zajmująca się wytwarzaniem wysokich jakościowo produktów zdradziła proces produkcji. Okazał się on bardzo skomplikowany i misterny. Przykładem jest destylarnia Glenrothes. Stosuje ona czternaście różnych roślinnych ekstraktów, takich jak pieprz cayenne, liście czarnej porzeczki, kaffir, rumianek, werbena, liść laurowy, jabłka i hibiskus, pozyskane z lokalnych źródeł, aby stworzyć swoją wersję bezalkoholowej whisky.

Proces produkcji bezalkoholowej whisky obejmuje zazwyczaj podobne etapy. Są to kolejno destylacja składników, dojrzewanie w dębowych beczkach i wydobywanie charakterystycznego smaku i aromatu. Dbałość o produkcję sprawia, że produkty zachowują smak i doświadczenie kojarzone z tradycyjną whisky.

Jak smakuje bezalkoholowa whisky?

Bezalkoholowa Whiskykoktail1
źródło: pixabay.com

Na rynku dostępnych jest wiele bezalkoholowych whisky, a ich jakość wzrasta. Niektóre destylarnie produkują nawet bursztynowy trunek 0% w jakości luksusowej. Najpopularniejszymi i dostępnymi także w barach, są wspomniana już Wissin, Lyre’s American Malt, Lyre’s Highland Malt, Gnista Barreled Oak i wiele innych. 

Wissin jest lekka i słodka, ale już amerykańskie produkty mają nieco bardziej wyrafinowany smak

Nuty smakowe, takie jak bogaty aromat wanilii i prażonych orzechów, są charakterystyczne dla bourbona. Dodają głębi i słodyczy temu napojowi. Ziołowe akcenty nadają mu unikalnego charakteru, łącząc tradycyjne smaki z nowoczesnymi gustami.

Gładki i długi finisz oznacza, że smak tego bezalkoholowego bourbona pozostaje w ustach przez dłuższy czas, umożliwiając pełne doświadczenie degustacyjne. Lekko korzenny smak dodaje mu nieco ostrości, co jest charakterystyczne dla bourbona. Szwedzka Gnista ma natomiast intrygujący, dymowy aromat.

Bezalkoholowa Whisky1
źródło: pixabay.com

W kwestii smaku wiele zależy od producenta. Wielu z nich dokłada szczególnych starań, by wprowadzany na rynek, nowatorski i budzący równie silne zainteresowanie co kontrowersje i opory, jakim jest bezalkoholowa whisky, zachycił koneserów i smakoszy.