Najdrozszy Diament Na Swiecie
fot.:pixabay.com

Diamenty pobudzają wyobraźnię. Są ważnym elementem popkultury, pojawiają się w filmach i piosenkach, stały się symbolem miłości i są standardowym kamieniem ozdabiającym pierścionki zaręczynowe. Diamenty kochały Marylin Monroe, Audrey Hepburn, ozdabiały dekolty Lady Gagi czy Kate Winslet. Kobieta ubrana w diament nie potrzebuje już wykwintnej kreacji. Najdroższy diament na świecie został podzielony i oszlifowany na wiele brylantów, z których największe ozdabiają insygnia władzy monarchii brytyjskiej.

Co wyróżnia najdroższy diament na świecie?

Trudno ocenić, czy najdroższym diamentem na świecie jest ten bezcenny, największy i nieprzeznaczony do sprzedaży. Może jednak błękitne lub różowe, wyjątkowe okazy brylantów, osiągające zawrotne kwoty na aukcjach, zasługują bardziej na to miano?

Max Zestaw Diamentow
Najsłynniejsze diamenty świata, fot.: issue.com

Cechy wspólne charakterystyczne wyróżniające niezwykłe, najdroższe diamenty świata, takie jak The Cullinan, Pink Eternal i Diamond Blue Royal sa jednak łatwe do wyznaczenia.

Oscars Tiffany Dimonds Ceomagazine
Lady Gaga i Audrey Hebburn w diamentach Tiffany, fot.:ceomagazine.com
  • Wielkość: Mają one imponującą masę i są często uznawane za jedne z największych klejnotów na świecie.
  • Czystość: Charakteryzują się niezwykłą klarownością i brakiem skaz.
  • Barwa: Ich naturalna barwa jest intensywna i wyjątkowa, często odcinając się od typowych odcieni diamentów
  • Historia i pochodzenie: Te diamenty często mają bogatą historię i są pochodzenia z renomowanych kopalń lub mają związki z królewskimi rodzinami.
  • Szlif: Precyzyjny i doskonały szlif, kryształowe cięcia, podkreśla ich piękno i przejrzystość

Bezcenny The Cullian

Największym, najczystszym i ciągle zachwycającym jest The Cullian. Brylanty pozyskane z The Cullian nie są wprawdzie w sprzedaży, ale ze względu na historię, jak i niezwykłą czystość, kamienie te stanowiły najdroższy diament na świecie.

The Cullian Issue
Cullian w insygniach, fot.: issue.com

Pierwsze informacje o tym niezwykłym kamieniu pochodzą z początku XX wieku, pochodzi z kopalni Premier Mine z RPA. Wyjątkowość tego znaleziska polegała nie tylko na jego ogromnej wielkości, ale także na perfekcyjnej jakości i niezwykłym blasku.

Jego obecność w insygniach monarchów oraz w prywatnych kolekcjach królów i królowych podkreśla status Culliana jako najważniejszego i najdroższego diamentu na świecie. 

Technika szlifowania

Do szlifowania Culliana kamienia zaangażowano jednego z największych mistrzów jubilerstwa tamtych czasów – Josepha Asshera. Proces ten był niezwykle skomplikowany i ryzykowny, ale efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki innowacyjnemu podejściu do szlifowania, Cullinan zachował swoją doskonałą jakość i wyjątkowy blask. W ten sposób powstało aż dziewiętnaście nowych kamieni. Najdroższy “Cullinan I” lub “Gwiazdą Afryki”, jest największym przezroczystym szlifowanym diamentem na świecie.

Brylant błękitny i różowy – wyjątkowe aukcje

O ile najdroższy diament świata jest nie do nabycia, to na światowych aukcjach pojawiają się czasami wyjątkowe brylanty. Barwne kamienie nadal stanowią rzadkość i pobudzają wyobraźnię.

021998 R0 940 Rppl

Aukcje takich okazów jak Eternal Pink czy Pink Star są rzadkością, a wystawiane kamienie konkurują o nazwę: “najdroższy kamień na świecie” dostępny w sprzedaży. 

Eternal Pink

Quig Bruning, szef amerykańskiego Sotheby’s ds. biżuterii, wyraził podziw dla The Eternal Pink. Określił jego kolor “najpiękniejszym i najbardziej skoncentrowanym odcieniem różu w diamentach”.

021998 R0 940 Rpp Sothesbyl
fot.: sothebys.com
021998 R0 940 Rpp Sotheby
fot.: sothebys.com

Jubilerzy pracowali nad szlifem przez ponad pół roku, wydobywając jego naturalne piękno i jasność. Waga kamienia, 10,57 karata po oszlifowaniu, czyni go jednym z największych wśród różowych diamentów.

Aukcja Eternal Pink była wydarzeniem. Cena dobiła do zawrotnych 35 mln dolarów. Ciekawe który z tych różowych kamieni zyska tytuł: najdroższy diament na świecie?

Aukcja Blue Royal

W prestiżowym domu aukcyjnym Christie’s  sprzedano Bleu Royal za oszałamiającą kwotę. Diament, bez skazy o imponującej masie 17,61 karata, nie tylko przyciągnął wzrok miłośników biżuterii, ale także zdumiewa potencjałem inwestycyjnym.

Blue Royal Nationaljewler
fot.:christies.com

Szacunki mówiły o cenie w okolicach 35 milionów dolarów. Jednak Bleu Royal, jak przystało na swą niezwykłość, zrewolucjonizował te oczekiwania, zamykając licytację kwotą 43,8 miliona dolarów. 

Trudno określić, który z tych kamieni to najdroższy diament na świecie, niemniej każdy z nich zachwyca i pobudza wyobraźnię.