Historia marki Versace: Od młodego krawca do ikony mody

Historia Marki Versace
źródło: papermag

Są pewne marki, które wybijają się ponad wszystkie inne, stając się ikonami stylu i luksusu. Jedną z takich wyjątkowych przypadków jest Versace. Historia marki Versace zaczyna się od skromnych początków i przemienia się w opowieść o pasji, odwadze i niezwykłym pięknie. Dziś marka znana jest ze swojego ekstrawaganckiego stylu, wyrazistych wzorów i doskonałego rzemiosła. Za jej metką kryje się również olbrzymie wizjonerstwo i dziedzictwo, które przetrwało wiele lat. Jak Gianni Versace zdołał stworzyć to ponadczasowe imperium mody?

Początki marki

Historia marki Versace ma swój początek we Włoszech, a główną postacią tego niezwykłego przedsięwzięcia był Gianni Versace. Urodzony 2 grudnia 1946 roku w Reggio di Calabria we Włoszech, był trzecim z czwórki rodzeństwa. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie modą i sztuką, a jego prawdziwą pasją było projektowanie ubrań. Wszystko zaczęło się w w małym warsztacie krawieckim, gdzie Gianni pracował nad swoimi pierwszymi projektami dla wyselekcjonowanego grona klientów. Sam zresztą wychował się w pracowni krawieckiej swojej mamy.

Historia Marki Versace
Wyjątkowa historia marki Versace
źródło: wwd.com

Szansa na rozwój kariery trafiła mu się w 1972 roku, kiedy to otrzymał propozycję stworzenia własnej kolekcji ubrań w Mediolanie. Niedługo potem zaczął pracować już, jako projektant dla znanych domów mody, takich jak Florentine Flowers czy Callaghan. Od samego początku Gianni lubił otaczać się luksusem. Tworzył swoje projekty z niezwykłą śmiałością, aby podkreślić kobiece piękno i sylwetki. Był wielkim miłośnikiem architektury i czerpał inspirację z epoki baroku, której wpływy widoczne były w jego projektach modowych.

Dlatego też wielki talent i kreatywność młodego Gianniego szybko dały po sobie znać. Miał wyjątkowy zmysł estetyczny i nieprawdopodobne zacięcie do pracy. Wkrótce zyskał uznanie w branży, co pozwoliło mu na otwarcie własnego butiku w Mediolanie, który nazwał swoim nazwiskiem – Versace. Jednak nie zrobił tego zupełnie sam- powstałą w 1978 roku markę założył we współpracy z rodzeństwem, Donatellą i Santim Versace. Młodsza siostra i muza Gianniego wzięła na swoje barki reklamę brandu, z kolei starszy brat, dbał o finanse włoskiego imperium. 

Versace Sklep Online 1
Reklama/Fot – Pexels

Ekscentryczny styl marki

Od samego początku Versace zdobyło uznanie za swoje oryginalne wzornictwo i odważne, wręcz ekscentryczne podejście do mody. Gianni chętnie wykorzystywał motywy nawiązujące do mitologii greckiej, kultury i sztuki, co przyciągało uwagę celebrytów, gwiazd muzyki i ambasadorów marki. Sam uważał, że jedną z największych mocy, które rządzą nie tylko modą, ale całym światem jest seksapil. Marka szybko stała się rozpoznawalna dzięki swoim charakterystycznym wzorom, takim jak Meduza, greckie motywy czy logo z charakterystycznym napisem “VERSACE”.

Z czasem za tą wyrazistość gwiazdy pokochały markę, a jej kreacje zaczęły pojawiać się na czerwonych dywanach i okładkach magazynów. Dodatkowo Gianni Versace odegrał kluczową rolę w tworzeniu fenomenu “supermodelek” w latach 90. Jego pokazy prezentowały największe gwiazdy modelingu, takie jak Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista i Claudia Schiffer. Tak, jak dziś kampanie promują znane nazwiska spoza branży, na przykład sportowcy u Calvin Klein, tak niegdyś robiły to światowej klasy modelki.

Drogą Sukcesu Historia Marki Versace
Drogą sukcesu- historia marki Versace
źródło: anothermag.com

Historia marki Versace nasiąknięta tragedią

Niestety to dopiero przyszłe wydarzenia miały zdefiniować markę na nowo. Niespełna dwie dekady po stworzeniu Versace Gianni ginie tragicznie w zamachu w Miami. 15 lipca 1997 projektant został zastrzelony na schodach własnego domu w Miami Beach, gdy wrócił ze zwykłego porannego spaceru po klifie w Ocean Drive na Florydzie. W 2018 odbyła się premiera serialu Ryana Murphy’ego „American Crime Story: Zabójstwo Versace”, w którym twórca przedstawił równolegle ważne momenty w życiu ofiary i zabójcy, Giovanniego Versacego i Andrew Cunanana. 

Choć była to niewyobrażalna strata dla świata mody, marka nie poddała się kontynuując swoje wyjątkowe dziedzictwo. Stery nad marką przejęla Donatella Versace, która szybko pokazała, że talentu i charyzmy również jej nie brakuje. Donatella okazała się utalentowaną projektantką i kontynuowała dziedzictwo brata, wprowadzając nowe linie odzieży, akcesoriów i perfum. Pod jej kierownictwem, marka Versace utrzymała swoją pozycję jako jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych marek mody na świecie.

Nowa era Versace

Pod kierownictwem Donatelli, marka poszerzyła swoją ofertę o nowe linie produktów. Wprowadzone zostały kolekcje haute couture, linia casualowa, sportowa, a także kolekcje męskie, damskie i dziecięce. Donatella była mocno zaangażowana w globalną ekspansję marki. Otworzono nowe butiki Versace w najważniejszych miastach na całym świecie, takich jak Nowy Jork, Paryż, Tokio, Londyn czy Hongkong. Marka stała się dostępna dla szerokiego międzynarodowego grona klientów.

Co ważne, projektantka kontynuowała kreatywność swojego brata, ale jednocześnie wprowadziła swoje własne spojrzenie na modę. Jej projekty charakteryzowały się bardziej romantycznym i subtelniejszym podejściem, ale nadal zachowały unikalny styl i ekstrawagancką estetykę, za którą marka była ceniona. Donatella wprowadziła także nowe technologie w produkcji i projektowaniu. Po śmierci Gianniego marka zaczęła korzystać z nowoczesnych materiałów, technik druku oraz innowacyjnych rozwiązań w produkcji swoich produktów, co pozwoliło na tworzenie coraz bardziej zaawansowanych kolekcji.

Oprócz tego nowa dyrektor kreatywna doskonale rozumiała siłę wizerunku i tak zwany celebrytyzm, jaki obowiązuje w modzie. Współpracowała z wieloma gwiazdami i znanymi postaciami, które promowały dom mody, jako jego ambasadorzy. Sama Donatella także prywatnie chętnie angażowała się w różne działania charytatywne i społeczne. Wobec tego i marka Versace wspiera wiele organizacji i inicjatyw, które skupiają się na edukacji, zdrowiu i ochronie środowiska.

Historia Marki Versace Pełna Pasji I Oddania
Historia marki Versace pełna pasji i oddania
źródło: vogue.com

Praca przepełniona inspiracją

Po latach niepewności, strachu i walki z nałogiem, Donatella Versace uwierzyła w wyjątkowe dzieło brata i w samą siebie. Obecnie projektantka ma także wsparcie silnych i wpływowych kobiet. Nie tylko utrzymuje długoletnie przyjaźnie z ikonami supermodelingu lat 80. i 90., ale równocześnie zyskuje wsparcie dzisiejszych największych modelek, które stanowią fundament jej imperium mody. Jej doświadczenie i wyrobione przez lata niezwykłe poczucie estetyki jest tym, co widoczne w dzisiejszym odbiorze marki.

Wyjątkową historię marki Versace ubogaca niezwykła i przepełniona miłością do siebie i mody relacja między rodzeństwem. Rzeczywiście, wielki projektant i jego o osiem lat młodsza siostra byli praktycznie nierozłączni. W dzieciństwie to ona była pierwszą modelką Gianniego, na jej figurze uczył się upinać materiał. „Gdybym kiedyś miał się ożenić, wybrałbym dziewczynę taką, jak Donatella”- mawiał Gianni. Donatelle nazywano także jego paszportem do świata kobiet. Być może to właśnie dzięki chwilom spędzonym z ukochaną siostrą, młody projektant uczył się kobiecych potrzeb i wymagań, także od mody.

Historia marki Versace- jak jest dziś?

Niewątpliwie historia marki Versace to opowieść o odwadze, pasji i kreatywności, która rozpoczęła się od skromnych początków. Jej wpływ na świat mody jest niezaprzeczalny, a to, co zaczęło się od jednego młodego krawca, stało się dziedzictwem, które będzie trwać przez wiele lat. Versace to nie tylko marka, to symbol wyjątkowej wizji i piękna i liczący się głos gotowy wpływać na zmiany w branży. To ciekawe także, jak współczesne marki wykraczają także poza swoją branże. Świetnym tego przykładem może być klub plażowy pod szyldem innego znanego domu mody- Fendi. Podsumowując, choć dom mody Versace pozostał własnością rodziny Versace i kontynuuje swoją ekspansję, nie tracąc przy tym charakterystycznego stylu i klasy.

Sklep Versace 1
Reklama/Fot – Pexels