Historia Marki Valentino
źródło: www.celebremagazine.world

Ten włoski dom mody, od dziesięcioleci kształtuje i definiuje pojęcie luksusu, klasy i ponadczasowego stylu. Historia marki Valentino jest więc historią sukcesu i pasji do mody, która zdołała przetrwać próby czasu, zachowując swoje autentyczne piękno. Od skromnych początków w Rzymie, gdzie narodziła się idea, do dzisiejszego światowego wpływu i dziedzictwa, odkryjemy korzenie i rozwój tej legendy mody oraz zobaczymy, jak ewoluowała wraz z mijającymi dekadami. Przyjrzymy się bliżej zarówno kreatywności projektantów, jak i wpływowym momentom, które uczyniły markę Valentino jedną z 10 najdroższych marek świata.

Początki – Dolce Vita lat 60.

Historia marki Valentino sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to młody Włoch, Valentino Garavani, postanowił zrewolucjonizować świat mody. Był to czas, gdy rynek odzieżowy zdawał się tętnić nową energią, a Włochy stały się epicentrum kreatywności i nowych trendów. Sam Valentino, przyszedł na świat w Voghera, małym miasteczku w Lombardii, 11 maja 1932 roku. Już od najmłodszych lat interesował się modą, zdobywając pierwsze doświadczenie, pracując dla lokalnych projektantów i krawców, w tym dla swojej ciotki, Rosy.

Od samego początku chłopiec wyraźnie czuł, że projektowanie odzieży jest najbliższą mu ze sztuk, co skłoniło go do dalszego rozwoju w dziedzinach artystycznych. Dzięki wsparciu rodziców miał możliwość kształcenia się w renomowanej École des Beaux-Arts we francuskiej stolicy. To właśnie w Paryżu, tchniętym życiem rozpoczął także swoją praktykę zawodową, pracując w salonach założonych przez Jean Dessè i Guy Laroche.

Niezwykła historia marki Valentino

W 1960 roku, w sercu wiecznego miasta Rzymu, Valentino otworzył swój pierwszy butik, przy pomocy Giancarla Giammettiego, z którym nie tylko nawiązał partnerskie relacje biznesowe, ale również długoletnią przyjaźń. Razem stworzyli markę Valentino o uznanej pozycji na arenie międzynarodowej. Valentino czerpał inspirację z “Dolce Vita” ówczesnych Włoch, co znalazło odzwierciedlenie w jego projektach. Debiut projektanta pokazał nie tylko eleganckie, ale także odważne kreacje, które odzwierciedlały ducha wolności i niezależności epoki. Jego prace to z jednej strony wyrafinowanie, z drugiej zaś odważne eksperymenty z formą i kolorem, co czyniło je niepowtarzalnymi.

Jednym z najbardziej przełomowych momentów w karierze Valentino było wprowadzenie “Valentino Red” w 1967 roku. Ten nasycony, głęboki odcień czerwieni nie tylko stał się znakiem rozpoznawczym marki, ale także symbolem klasy i wyrafinowania. “Valentino Red” stał się cezarem koloru czerwonego w świecie mody, niezwykle pożądanym i inspirującym innych projektantów do eksperymentów z kolorem. W tym samym roku Panowie Garavani i Giammetti zostali także uhonorowani prestiżową nagrodą od Marcusa Neimana.

Era Haute Couture

W ciągu kilku lat historia marki Valentino nabrała rozpędu, a firma zyskała ogromną popularność. Projektanci okrzyknęli ją “Królową Rzymu”. W latach 70. i 80. Garavani zdobył uznanie przede wszystkim za swoje oszałamiające kreacje haute couture. Suknie wieczorowe i wieczorowe stroje podbijające serca modelek, aktorek i arystokratów były znakiem rozpoznawczym marki. Kolejną nagrodę Valentino odebrał w 1989 roku i był to tytuł Komandora Legii Honorowej. Jest to najwyższe rangą wyróżnienie we Francji przyznawane za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach.

Garavani uwielbiał tworzyć stroje dla konkretnych osób i na konkretne okazje. Był detalistą, który osobiście dbał o każdy szczegół swoich kreacji. Zwiewne suknie, eleganckie kostiumy, dopasowane trencze i ikoniczna czerwień, którą na jego cześć nazwano „Rosso Valentino” – to kwintesencja jego stylu. Nic dziwnego, że projekty marki na arenie międzynarodowej obiły się tak szerokim echem. Klientkami domu mody były liczne gwiazdy kina i estrady, a także żony polityków, m.in. Jacqueline Kennedy-Onassis.

Najbardziej ikoniczne kolekcje- historia marki Valentino

Dom mody przez lata stworzył wiele ikonicznych kolekcji, które pozostają źródłem inspiracji dla projektantów na całym świecie. Oprócz wspomnianej wcześniej kolekcji Valentino Red Collection (1967), czyli zmysłowej i eleganckiej odsłonie klasycznych sukien wieczorowych, warto wspomnieć o paru innych. Ciekawym przykładem jest niewątpliwie Marie Antoinette Collection z roku 1973, pełna sukienek o dekoltach typu “serce” oraz przepięknych tiulowych rękawów, a wszystko to stworzone, jako wyraz inspiracji królową Francji, Marią Antoniną.

Jaka jest historia marki Valentino?

W latach 90. Valentino zdobył uznanie za odważne eksperymenty z kontrastami. Kolekcja Punk-Chic Collection (1994) łączyła bowiem punkową wrażliwość z elegancją haute couture, co stanowiło wyraźny kontrast w modzie tamtych czasów. W czasach, gdy dominował minimalizm, Valentino postawił na ekstrawagancję i ostre kontrasty. Projektant postanowił sięgnąć po elementy charakterystyczne dla kultury punkowej, takie jak ćwieki, nitki, i surowość w materiałach, a następnie wkomponować je w wyjątkowe, wysokogatunkowe kreacje. To była manifestacja odwagi i artystycznego eksperymentu, która pokazywała, że moda może być nie tylko wyrafinowana, ale również wyjątkowo zmysłowa i buntownicza.

Nowe kierownictwo

Choć w latach 90. projektant sprzedał swoją markę, nie oznaczało to końca jej wpływu na świat mody. W 2007 roku stanowisko dyrektorów artystycznych objęli Maria Grazia Chiuri i Pierpaolo Piccioli, którzy wprowadzili nową energię w markę. Ich prace nawiązywały do dziedzictwa Valentino, jednocześnie wprowadzając nowoczesność i świeżość. Po przejęciu domu mody marka podążyła w kierunku bardziej romantycznego i delikatnego stylu. Opera Collection z 2008 roku to przykład tego podejścia. To kolekcja, która emanuje wdziękiem i pięknem, a jednocześnie jest nowoczesna i pełna subtelnych detali.

Warto wspomnieć także o znakomitej Rockstud Collection (2010). Ta ikoniczna seria dodatków, wprowadziła na rynek buty i torebki wieczorowe z charakterystycznymi nitami w kształcie gwiazdek, znanych jako “rockstuds.” Ciekawie zaprezentował się też kolekcja, nawiązująca do wypuszczonej w 1994 roku Ethno-Punk Collection (2020). Była to próba Pierpaolo Piccioliego połączenia tradycyjnych wzorców etnicznych z duchem punkowej buntowniczości. To eksperymentalne podejście do mody, które miało miejsce trzydzieści lat temu wraca na wybieg w totalnie nowej niezwykłej odsłonie.

Historia marki Valentino- jak jest obecnie?

Można powiedzieć więc, że pod kierownictwem Pierpaolo Piccioli, marka Valentino przeszła transformację w stronę bardziej romantycznej i delikatnej estetyki. Jego projekty są pełne subtelności, koronkowych detali, pastelowych odcieni i zwiewnych tkanin. To romantyzm w wydaniu haute couture. A mimo to Valentino nadal pozostaje wierne tradycji haute couture. Siedziba w Rzymie nadal jest sercem marki, a każda kolekcja odzwierciedla ducha Włoch, kunszt rzemieślników i pasję projektantów. To zobowiązanie do rzemiosła i jakości jest nadal fundamentem marki.

Historia marki Valentino inspiruje pokolenia miłośników mody

Marka przeszła wiele zmian, lecz nadal pozostaje wierna swoim klasycznym korzeniom. Projekty Valentino to połączenie klasyki z nowoczesności, co sprawia że ​​są atrakcyjne zarówno dla starszych, jak i młodszych pokoleń. Historia marki Valentino jest nie tylko fascynującą opowieścią o sukcesie, ale także źródłem cennych nauk i inspiracji dla przyszłych przedsiębiorców, projektantów mody i miłośników świata mody. Pokazuje, że inspiracja może być znaleziona w różnych miejscach, takich jak kultura, sztuka, historia czy nawet muzyka. To zachęta do poszukiwania kreatywnych źródeł inspiracji i nieustannego rozwijania swojej wizji. Na naszym blogu przeczytasz także historię marki Hugo Boss i Versace.