Paryż tchnięty życiem- Balenciaga Resort 2024

Żródło: theimpression.com

Balenciaga, czyli marka, która lubi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie. Znana ze swoich charakterystycznych i odważnych projektów, często charakteryzujących się ponadwymiarowymi sylwetkami, nieoczekiwanymi proporcjami oraz mieszanką streetwearu i wpływów wysokiej mody. Kolekcja Balenciaga Resort 2024 też nie jest kolekcją zwyczajną, a już na pewno jej format jest czymś innowacyjnym. Swoim najnowszym projektem marka emanuje estetyką związaną z życiem miejskim i mobilnością. A wszystko to pod miejscem narodzin paryskiej siedziby marki w 1937 roku.

Po wielu skandalach w jakich centrum znajdowała się Balenciaga, od jakiegoś czasu marka zdaje się skutecznie ocieplać swój wizerunek. I tak, mimo chwilowego spadku aprobaty medialnej, wciąż ma silną pozycję na rynku luksusowej mody. Niezmiennie od 2015 roku rozwija się pod kreatywnym kierownictwem Demny Gvasalii, który to zawczasu wprowadził świeże, nowoczesne podejście do mody. Demna zaskoczył nas i zachwycił również w tym roku. Jaka właściwie jest kolekcja Balenciaga Resort 2024?

Balenciaga Spring 24 Look 3 1600
Kolekcja sfotografowana pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu.
źródło: vogue.pl

Niecodzienna codzienność

Marka znana jest z niezwykle spektakularnych pokazów, pełnych rozmachu i efektów specjalnych. Doskonałym przykładem może być pokaz na wiosnę/lato 2023, czyli grzęznący w błocie wybieg. Jednak tym razem Balenciaga postanowiła po raz kolejny wyjść poza schemat i swoją kolekcję zaprezentować w nieco inny sposób. A więc wypuściła swoją kolekcję Resort 2024 “Capital B” za pośrednictwem filmu poklatkowego, a w nim modele wcielili się w rolę przechodniów, którzy wykonują swoje codzienne czynności w wyrafinowanych elementach garderoby.

Co ciekawe, piesi są uchwyceni wplatając się w siebie nawzajem, lecz nie wchodzą w interakcje. Nie reagują także na bodźce świata zewnętrznego, takie jak słońce, czy deszcz. Film w świetny sposób oddaje rytm Paryża, jedni rozmawiają z przyjaciółmi, inni spacerują, a jeszcze inni dostarczają paczki. Demna zainspirowany energią ulicy, na chodniku umieszcza modeli pozujących na biznesmenów, zabieganych kurierów czy uczniów. Obserwuje ich rytm dnia, tworząc kalejdoskop złożony z wycinków z codziennego życia. Projektant postanowił symbolicznie uchwycić kultowy Le Dix, który pozostaje nietknięty, mimo że czas i życie na zewnątrz toczą się dalej.

Balenciaga Resort 2024- duch marki opakowany w fasady miasta

Pięciominutowy film został wyreżyserowany w jednym ciągłym ujęciu przez Mau Morgó. Tego typu promocja kolekcji, ma podkreślić, że Balenciaga “Capital B” jest dla każdego, gdziekolwiek i kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy na niebie świeci słońce, czy pada deszcz, czy właśnie wysiadasz z autobusu, z pełnymi torbami przemierzasz ulicę, czy spieszysz się na spotkanie, Balenciaga oferuje ci ubrania, które w zręczny sposób łączą wybieg z codzienną garderobą.

Słusznie można jednak zauważyć, że ubrane na czarno sylwetki pozujące na malowniczych balkonach Paryża nie pasują wprost do wiosennej estetyki, jaką niesie film. Są postaciami niewątpliwie stworzonymi przez Demnę, któremu po raz kolejny udało się przemycić Balenciagę – zmysłową, lecz nieco mroczną i przesiąkniętą podziemną energią. Najnowsza kolekcja Balenciaga resort 2024 wręcz krzyczy, że wybieg jest wszędzie, każdego dnia. Sportowe elementy, takie jak bluzy z kapturem podszyto kratą, a dopasowane elementy wyróżniają się ostrymi cięciami i luksusowymi materiałami. Marka pokazuje, że nawet stroje wieczorowe można ujarzmić dzięki praktycznym tkaninom. To co stworzyła Balenciaga, daje nam namiastkę codzienności ubraną w luksusową wyjątkowość.

Balenciaga Spring 24 Look 42
Balenciaga Resort 2024 ”Capital B”
źródło: vogue.pl