Wystawa “Naomi: In Fashion” – od prac społecznych do muzeum

Noemi In Fashion
fot.thecut.com

22 czerwca zostanie otwarta wystawa poświęcona Naomi Campbell. Jest pierwszą modelką, która zainspirowała Sonnet Stanfill, kuratorkę wystawy, by stworzyć niezwykłą kolekcję ubrań powiązanych z ikoną mody. Jest to wydarzenie i w świecie sztuki, i mody. Naomi: In Fashion to wyjątkowy moment, hołd dla kontrowersyjnej ikony, której zdarzało się z wybiegu trafić do aresztu za rzucanie telefonem w asystentkę lub zaatakować policjantów. Chwalić Fidela i wystąpić w teledysku Boba Marleya.

Naomi: In Fashion – Dolce&Gabbana – idealny strój do prac społecznych

Ilość wybryków. przewinień i kontrowersji związanych z Naomi Campbell zaskakuje. Listę jej sukcesów modowych dogania ilością pozycji lista zdarzeń co najmniej dwuznacznych. Każda modelka byłaby już na dnie za ataki agresji i brak pokory. Naomi z roku na rok staje się jednak coraz bardziej ikoniczna. Gdy ktoś myśli o modzie – widzi posągową piękność z UK.

Wwd Com
Podczas zamkniętej prezentacji wystawy Naomi: In Fashion, fot. wwd.com

Nadchodząca wystawa kreacji Naomi: In Fashion z nią związanych, opowieść o modelce poprzez ubrania, które oznaczają ważne punkty w jej życiu tylko jej pozycję umacnia.

Trudne momenty w życiu Naomi Campbell

Naomi Campbell, urodzona 22 maja 1970 roku w Londynie, dorastała w artystycznym środowisku. Jej matka, jamajska tancerka, była często nieobecna z powodu zagranicznych kontraktów, co sprawiło, że Naomi mieszkała głównie z babcią. W wieku pięciu lat trafiła do Barbara Speake Stage School, a następnie do szkoły Italia Conti. Występy w telewizji i teledyskach, w tym słynny „Is This Love” Boba Marleya, były jej codziennością już jako dziecko. Gdy miała 15 lat wkroczyła na wybieg. Pierwsze sesje musiała godzić z nauką, a po zdaniu matury mogła całkowicie poświęcić się modelingowi. Pomimo wczesnego sukcesu, jej młodość była pełna wyzwań i trudnych sytuacji. Bardziej bunt niż potrzeba spowodowały  kradzież pieniędzy podczas pobytu w Paryżu.

Thecot Com
Naomi i Gianni, thecyt.com

Pomoc zaoferował jej Azzedine Alaïa, który stał się dla niej jak ojciec. Później bardzo przyjaźniła się z Giannim Versace.

Skandale i kontrowersje Naomi Campbell

Naomi Campbell przez lata kariery była bohaterką wielu skandali. Słynęła z trudnego charakteru, co doprowadziło do licznych konfliktów z agentami i współpracownikami. W latach 1998-2009 była aż 11 razy oskarżana o przemoc, głównie wobec asystentek i gospoś. Najgłośniejszy incydent dotyczył napaści na Georginę Galanis, ale równie szeroko komentowana była sytuacja awantury na pokładzie samolotu British Airways. Za akty agresji została skazana na prace społeczne. Ich zakończenie uczciła w zjawiskowej sukni od Dolce & Gabbana. Nie był to wyraz pokory.

Naomi Campbell Community Service Otycom
Naomi ostatniego dnia prac społecznych, w zjawiskowej sukni, fot. thecut.com

Jej uzależnienie od kokainy również przyczyniło się do burzliwego wizerunku. W 2010 roku Campbell publicznie przyznała, że szuka pomocy terapeutycznej, aby uporać się z problemami związanymi z porzuceniem w dzieciństwie. Dzięki terapii i późniejszym sukcesom zawodowym, w tym udziałowi w programie „The Face” i działalności charytatywnej, Naomi odzyskała równowagę w życiu.

Charyzma i nowy rozdział w życiu Naomi Campbell

Naomi Campbell, mimo licznych kontrowersji, zyskała ogromny szacunek i popularność w świecie mody. Współpracowała z największymi projektantami, jak Karl Lagerfeld, Gianni Versace i Yves Saint Laurent, oraz pozowała dla wybitnych fotografów, w tym Petera Lindbergha i Bruce’a Webera. 

Wraz z Christy Turlington i Lindą Evangelistą tworzyły tzw. trójcę supermodelek, które wspierały ją w walce z rasizmem w branży. W grudniu 1987 roku stała się pierwszą czarnoskórą modelką na okładce brytyjskiego Vogue’a od 1966 roku. W 1988 roku zadebiutowała na okładce francuskiej edycji. Dziś, po wielu latach burzliwej kariery, Naomi jest dumna matką, choć nie ujawnia szczegółów dotyczących ojca dziecka. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i skupia się na spokoju i stabilizacji, jakie przyniosło jej macierzyństwo i terapia. Naomi Campbell kontynuuje pracę w branży, jednocześnie wyciągając wnioski z przeszłości i koncentrując się na przyszłości, której jednym z filarów jest jej córka i praca nad samą sobą.

Przełomowa wystawa

Naomi Campbell, zostanie uhonorowana wystawą „Naomi: In Fashion” w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Potrwa ona od 22 czerwca 2024 r. do 6 kwietnia 2025 r. Wystawa, stworzona we współpracy z Campbell, prezentuje ponad 100 eksponatów, w tym kultowe stroje, akcesoria i fotografie, które opowiadają historię jej kariery. Znajdą się tam m.in. inspirowany samochodem gorset Thierry’ego Muglera z 1989 roku, różowy strój Valentino z Gali Met 2019 oraz platformy Vivienne Westwood, które przyczyniły się do jej upadku na wybiegu w 1993 roku.

Business Insider 1
Epicki upadek, fot. businesinsider.com

Kuratorka wystawy, Sonnet Stanfill, podkreśla znaczenie tych elementów jako ważnych momentów w karierze Campbell. Ekspozycja zawiera również pamiątki z mroczniejszych momentów jej życia, jak kreacja Dolce & Gabbana, którą miała na sobie ostatniego dnia pracy społecznej w 2007 roku, przypominając o jej skomplikowanej i barwnej przeszłości.

Niezwykły wieczór przed otwarciem wystawy

Wieczór otwarcia wystawy Naomi: In Fashion był wydarzeniem pełnym blasku i elegancji, na który przybyli liczni znani goście wspierający supermodelkę.

Naomi Campbell olśniewała w białej sukni maxi z wysokim rozcięciem i głębokim dekoltem. Dobrała do niej białe okulary przeciwsłoneczne, srebrną biżuterię i buty typu peep-toe. Na imprezie obecni byli przyjaciele z branży mody, celebryci oraz członkowie jej rodziny, którzy przyszli uczcić jej niezwykłą karierę. Wśród gości znaleźli się między innymi projektanci mody, jak Donatella Versace i Valentino. Były również modelki :Cindy Crawford i Claudia Schiffer. Wystawa, sponsorowana przez BOSS, to nie tylko hołd dla jej kariery, ale także inspiracja dla przyszłych pokoleń. Wydarzenie podkreśla jej ogromny wpływ na świat mody i niezachwianą pozycję jako jednej z największych ikon stylu.