Gianni Versace – jak powstała marka?

Gianni Versace Jak Powstala Marka
fot. medium.com

Jeden z najbardziej wizjonerskich projektantów w historii mody. Jego odważne kroje, igranie z historią i tradycją ubioru oraz jawny konflikt z Armanim stworzyły prawdziwy mit wyjątkowego artysty. Gianni Versace, jak powstała marka, która do dziś rozpala emocje i wzbudza dyskusje? Mit czy kunszt?

Tragiczna śmierć od kul Andrew Cunana dodatkowo wzmocniła mit niepokornego artysty, który wyrażał się przez modę i sztukę. Gianni Versace jest dziś ikoną kojarzoną z wolnością, eklektyzmem i barokowym stylem.

Gianni Versace, jak powstała marka, czyli historia cudownego dziecka i wizjonera

Projektant był uważany za cudowne dziecko. Legenda głosi, że od dzieciństwa spędzał czas w szwalni ze swoją mamą. Godziny pośród skrawków materiałów pobudzały pomysłowość i kreatywność młodego geniusza. Z pasją projektował sukienki i ubrania z tego, co znalazł. Tworząc przy tym bardzo oryginalne, pomysłowe modele.

Pomysłowość i pasję, odwagę ze szwalni matki przeniósł wprost do swoich odważnych projektów. Widać w nich było odwagę, nowoczesna sztukę rodem z Andyego Warhola i inspiracje starożytne. Te dwie silne energie zderzone w jednym projekcie powodowały, że autorskie dzieła włocha emanowały niezwykłością. Gianni Versace, jak powstała marka – to niezwykła historia pasji, wrażliwości i determinacji. 

El Periodico Com1
fot. efperiodico.com

Gianni Versace studiował architekturę. zgłębienie myśli o konstrukcji, liniach i kompozycji w dziedzinie budynków zaowocowało z kolei architektonicznym podejściem do postrzegania projektów ubrań.

Odważne, seksowne, bogate, kolorowe – od samego początku Gianni Versace wyznaczał swój styl, który w niezwykły sposób wyróżniał się na rynku modowym. Od 1972 roku – otwarcia pierwszego butiku w Mediolanie – nazwisko Versace stało się synonimem wolności, przepychu, bogactwa i kolorów. Znakami charakterystycznymi stały się wszechobecne cętki i motywy zwierzęce oraz głową mitologicznej Meduzy. Gianni Versace, jak powstała marka, która pobudza wyobraźnię i wzbudza kontrowersje, nawet po śmierci głównego twórcy.

Versace Sklep Online
Reklama/Fot.Pexels

Gianni Versace – wizjonerski styl

Dom mody Versace, stworzony przez Gianniego i Donatellę, która była jego muzą, inspiracją i najostrzejszym krytykiem od samego początku istnienia szokował. Znany był konflikt, a właściwie opozycja Versace – Armani. Gianni mawiał, że Armani ubiera statecznej żony, podczas gdy Versace – gorące, namiętne kochanki. I coś w tym jest. Projektant w swoich odważnych koncepcjach stawiał na seksapil. Ta opozycja pozwoliła Versace budować wizerunek marki wyzwolonej, niezależnej, kierowanej do kobiet, które nie boją się swojej drapieżnej natury, erotyzmu i seksualności. Przekaz był jasny – w naszych ubraniach masz siłę, by sięgnąć po to, czego chcesz. 

To właśnie styl, filozofia i projekty domu Versace w latach 80  i 90 doprowadzily do budowania kultu modelek, emancypacji erotyzmu. Sukienka spięta biżuteryjnymi agrafkami, czy słynna, zielona kreacja JLo to niemal wizytówki marki podobnie jak doskonale zaprojektowane, luksusowe akcesoria. Podkreślanie seksowności, ciała w sposób wyzwolony, połączone z elementami prawdziwej sztuki i niepodważalnej, barokowej ekskluzywności. Historia Gianni Versace, jak powstała marka modowa, która przetrwała kryzys i wyznacza trendy, to także zasługa siostry Gianniego. Młodsza o kilka lat od Gianniego Donatella , była jego pierwszą modelką i inspiracją. Mawia się, że stanowiła jego kobiece alter ego i drogę do zrozumienia kobiet. Gianni był niezwykle wrażliwy, ona była jego siłą.

Versace i popkultura

Styl Gianniego Versace z lat 90. był znany z odważnego wykorzystania śmiałych wzorów i kolorów. Jego projekty często cechowały się złożonymi wzorami inspirowanymi sztuką starożytnej Grecji, jak również żywymi barwami, które zawsze wyróżniały się na tle. Projektant preferował również luksusowe tkaniny i materiały, takie jak jedwab, aksamit i skóra. Gianni versace, jak powstała marka, to opowieść o odwadze. 

Medium Com
fot. medium.com

Był pionierem w stosowaniu nowych i niekonwencjonalnych materiałów w swoich projektach. Jedną z jego najbardziej znanych innowacji było wykorzystanie metalowej siatki (Oroton), którą wkomponowywał w sukienki, topy i dodatki. Eksperymentował również z połączeniem skóry i koronki, tworząc uderzający kontrast między twardymi a delikatnymi teksturami.

Medium Com1
fot. medium.com

Jego jesiennej kolekcji z 1991 roku charakteryzowała się rewolucyjnym połączeniem skóry, koronki i metalowej siatki, co wyznaczyło ton dla jego przyszłych projektów. Wiosenna kolekcja z 1992 roku prezentowała odważne wzory i żywe kolory, dodatkowo cementując jego reputację jako śmiałego projektanta.

W 1989 roku Gianni Versace założył Atelier Versace, dział swojej marki dedykowany tworzeniu wysokomodnych, szytych na miarę ubrań. Ten krok umocnił jego status jako krawca i podniósł markę na nowe poziomy luksusu.

Był znany z bliskich relacji z supermodelkami takimi jak Naomi Campbell, Cindy Crawford i Linda Evangelista. Ubierał także liczne gwiazdy, takie jak Madonna, Elton John i Prince, co dodatkowo podnosiło widoczność i wpływy jego marki.

Projekty Gianniego Versace’a często pojawiały się w teledyskach muzycznych i na okładkach albumów, co pokazywało jego związki z przemysłem muzycznym. Jego ikoniczna zielona sukienka, którą Jennifer Lopez miała na sobie na gali Grammy w 2000 roku, stała się przełomowym momentem w historii mody.

Tragiczna, przypadkowa śmierć

Gianni Versace, jak powstała marka, która przetrwała największy z możliwych kryzysów – śmierć kreatora? Projektant  zginął tragicznie na schodach własnego domu w Miami Beach, zastrzelony przez seryjnego mordercę Andrew Cunnana. Motyw zbrodni pozostaje do dziś niejasny – nie wiadomo, czy Cunnan miał obsesję na punkcie Versace’a, czy też został zlecony przez mafię.

Versace ubierał nie tylko księżną Dianę, ale także takie ikony jak Liz Taylor, Joan Collins, Elton John czy Sylwester Stallone. Jego projektami zachwycały się także supermodelki, takie jak Claudia Schiffer, Naomi Campbell czy Cindy Crawford. Jego siostra Donatella była nie tylko jego muzą, ale także współpracowniczką i przyjaciółką. Ich nierozerwalna więź była kluczem do sukcesu marki Versace.

Śmierć Gianniego oznaczała koniec jednej z najjaśniejszych gwiazd świata mody, jednak jego dziedzictwo wciąż żyje w świecie haute couture, inspirując kolejne pokolenia projektantów i miłośników stylu.

Dom mody Versace – kiedyś i dzisiaj

Po tragicznej śmierci Gianniego Dom Versace musiał bardzo przebudować swoje podstawy. Gianni zmarł tragicznie, zastrzelony przez przypadkowego przestępcę. Zdarzenie miało miejsce podczas prozaicznego porannego spaceru po gazety i wstrząsnęło nie tylko światem mody. 

Dramat miał swoje rozciągnięte w czasie konsekwencje zarówno dla marki, jak i personalnie, dla rodzeństwa Gianniego. Dom mody przejęła Donatellę, od dawna kreowana przez starszego brata na twarz domu mody. Przez wiele lat to także ona zarządzała biznesem, podczas gdy Gianni był artystą totalnym. 

Donatella Versace Marie Claire
fot. elperiodico.com

Po śmierci projektanta i dyrektora kreatywnego to właśnie najmłodsza siostra została twarzą Bizneswomen i projektantka w jednym. Śmierć starszego brata mocno jednak nadszarpnęła jej pewność siebie. Bez głównego artysty także trudno było znaleźć drogę. Iść zgodnie z wytyczonym nurtem czy próbować czegoś nowego? 

Donatella zmagała się nie tylko z problemami artystycznymi, ale musiała także poskładać w całość zadłużona firmę.

To było prawdziwe wyzwanie w cieniu ogromnej osobistej tragedia i bolesnej żałoby. Jak sobie z tym poradziła? Starczy spojrzeć na Versace dzisiaj.

Versace 2024

W 2024 roku Dom Mody Versace ciągle działa i zachwyca nowymi kolekcjami i projektami. Donatella śmiało rozwija styl wyznaczony przez Gianniego. Versace idzie swoją drogą odważnych, seksownych projektów, ale romansuje też z nowoczesnością. Jak wygląda kolekcja Versace na 2024 rok?

Białe kołnierzyki i punk? Czemu nie? Igranie z konwenansami i wykorzystywanie kontrastów, energii powstałej na zderzeniu dwóch skrajnych stylów czy tradycji to częsty zabieg wykorzystywany przez Gianniego. Doskonale posługuje się nim także Donatella. 

W 2024 roku Versace pokazuje swoją nieco bardziej stonowaną, ale ciągle seksowną i pewna siebie twarz.

Choć najnowsze kolekcje bywają określane przez krytyków i znawców jako niespójne i chaotyczne, trudno tworzyć z tego zarzuć w stronę Versace. Pokazy zaprojektowane są dokonałe, od najbardziej stonowanych sylwetek, po barkowe, szalone, odważne i z przepychem w stylu Gienniego. Od czerni przez czerwień po zachwycające złoto. 

Versace Spring 2024 Claudia Shiffer Kendam
fot. kendam.com

Zupełnie inaczej prezentują się modele z kolekcji na lato 2024. Pozostały architektoniczne konstrukcje reprezentowane przez pudełkowe żakiety. Detale są jednak  lekkie i zwiewne jak lato. Intensywne kolory czerni, złota i czerwieni zastąpiły pastele. Delikatne kolory i charakterystyczną dla Versace kratka, obecna w niemal każdej kolekcji igranie z bogactwem i przepychem. Pastelowa zieleń i złoto? Długość mini. 

Inspirowane jakby latami 60 sylwetki nie są jednak pozbawione charakterystycznego dla Versace stylu i cech. 

Opowieść o Versace 

“American Crime Story: Zabójstwo Versace” wzbudziło wiele emocji i kontrowersji od momentu premiery. Historia Gianni Versace, jak powstała marka to także popkultura i inspiracja dla filmowców.

Pomimo niekwestionowanego talentu aktorskiego obsady oraz starannego rekonstruowania wydarzeń, ekranizacja spotkała się z mieszanymi opiniami. Wiele było dyskusji o sposobie przedstawienia projektanta i Donatelli. Powstawanie filmów o historii projektanta świadczy jednak jasno o nadal bardzo silnej pozycji twórcy w świadomości popkultury. 

Sklep Versace
Reklama/Fot. – Pexels