kultura uzywania wizytownikow

Etykieta biznesu to czysty savoir-vivre relacji między ludźmi dzielącymi wspólne interesy. Kultura używania wizytówek sięga XV wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze ręcznie wyrabiane wizytówki. W Europie wizytówki rozpowszechniły się w czasach nowożytnych, we Francji za panowania Ludwika XIV, gdzie stanowiły atrybut arystokracji.

Używanie wizytówek i wizytowników to kultura biznesu, która jest szerokim pojęciem dotyczącym zachowań ludzkich w sytuacjach służbowych. Dzisiaj stanowi element promowania biznesu. Obejmuje zasady i właściwe zachowania w życiu społecznym i stosowanie tych zasad w szeroko rozumianym życiu zawodowym. 

Etykieta wymiany wizytówek 

Sztuka wymiany wizytówek to świadomość zarówno różnic kulturowych, jak i obyczajów rynku na którym chcemy promować nasz biznes. Poznanie ich z pewnością ułatwi nam poruszanie się w międzynarodowym środowisku biznesowym. Mając je na uwadze dobieramy odpowiednio styl komunikacji, który może się zmienić w zależności od tego, z kim prowadzimy dyskusję. Używanie wizytowników jest eleganckim narzędziem budowania marki oraz stanowi element wywierania dobrego pierwszego wrażenia na odbiorcy wraz z wręczeniem swojej wizytówki.

Etykieta biznesu to trzy sposoby mówiące o tym kiedy należy wręczyć wizytówkę:

-na początku spotkania,

-w trakcie spotkania,

-na końcu spotkania.

eleganckie wizytowniki dla niego

Na, co warto zwrócić uwagę przy wymianie wizytówek: 

  1. Wręczamy wizytówkę w sposób czytelny tak, aby odbiorca mógł ją poprawnie odczytać. 
  1. Nie prosimy o dodatkowe informacje, których nie ma na wizytówce, brak danych, gdy osoba wręczająca nie proponuje jej uzupełniania, nie jest w dobrym tonie.
  1. Nie wręczamy wizytówek osobie wyższej rangą, tylko czekamy na inicjatywę z precedencją.
  1. Powstrzymujemy się od uwag, nawet jeżeli w naszym odczuciu otrzymaliśmy wybitnie nieatrakcyjną wizytówkę.
  1. Dyskrecja jest ważna w wymianie wizytówek, gdyż nie jest to czynność wymagająca ostentacyjnych gestów ale podziękowania i uwagi. Wyrażamy szacunek wręczającemu nam wizytówkę rozmówcy poprzez krótkie spojrzenie na kartonik, a następnie umieszczenie go w wizytowniku.
  1. W niektórych kulturach, wręczanie wizytówek to rytuał. W Azji przywiązuje się szczególnie wagę do wymiany eleganckich kartoników. W ich kulturze istotne jest oburęczne wręczanie i  odbieranie wizytówki, dodatkowo połączone z ukłonem.
  1. W przypadku otrzymania prostej, klasycznej wizytówki, pozbawionej rozbudowanych informacji oraz reklamowych haseł, dobrym sposobem na zapamiętanie przed umieszczeniem otrzymanych kartoników w wizytowniku warto, zamieścić na niej odręczne notatki dotyczące danej osoby i instytucji, którą reprezentuje.
  1. Nie obnosimy się i nie wymieniamy wizytówek w trakcie jedzenia za stołem, jeśli spotkanie ma miejsce z poczęstunkiem dobrym momentem będzie aperitif. 
  1. Wizytownik jest bardzo istotnym elementem prestiżu oraz dbałości o swój wizerunek, szanującego swoich partnerów biznesowych człowieka. Wizytownik występuje w dwóch rodzajach: niewielkiego etui na własne wizytówki oraz wersji „książkowej” na wizytówki otrzymywane od innych. Szczególnie ten pierwszy jest bardzo przydatny, gdyż możemy nosić go przy sobie, co pozwala zabezpieczyć wizytówki przez zniszczeniem, a dodatkowo mieć zawsze ich zapas.
  1. Jeśli w trakcie spotkania tymczasowo przechowamy w takim wizytowniku otrzymane od innych wizytówki, powinniśmy po spotkaniu niezwłocznie umieścić je w stosownym miejscu, gdyż możemy narazić się na niebezpieczeństwo, iż kolejnym razem wręczymy ją jako własną.
biurkowy wizytownik

Historia wizytówek i wizytowników 

XV wieku w Chinach wizytówki były kaligrafowane na jedwabiu lub na papierze ryżowym. W początkach ich wręczania średniowieczni urzędnicy mieli obowiązek posługiwać się kartonikami z papieru zawierającymi swoje dane. Historia wizytówek w Europie najprawdopodobniej zaczyna się przywiezieniem przez morskiego podróżnika Marco Polo pomysłu na ten obyczaj, który stawał się coraz popularniejszy we Francji i we Włoszech.

Na początku używane były w arystokratycznych kręgach, jako karty wizytowe i do zaanonsowania swojej wizyty poprzez wysyłanie gońca z wizytówką. Dama po przybyciu w gościnę miała obowiązek wręczyć wizytówkę na ręce tamtejszej gospodyni. 

Wizytówki wykonywane były na białym kartonie, na którym widniały imię i nazwisko naniesione odręcznie i nierzadko zdobił ją rysunek zamówiony u artysty lub inna forma grafiki. Stworzenie wizytówki ze zdjęciem wiązało się z dużym kosztem. Pionierem wizytówek fotograficznych we Francji był André Adolphe Eugène Disdéri. Historia tworzenia wizytówek jest powiązana także z drukiem. Na terenie Niemiec w XVIII powstawały wizytówki w różnych technikach: 

-offset

-chromolitografia

-drzeworyt

-litografia 

-fotografia

Wizytówek reklamowych zaczęto używać pod koniec XIX wieku w USA i wtedy marketingowy aspekt zastosowania wizytówki zyskał na znaczeniu. Zobacz co ma zaprezentowania w tej kwestii sklep Luxury Products.

piekne wizytowniki
skorzane wizytowniki
stylowe wizytowniki
wizytownik dla niego
wizytownik do gabinetu
wizytownik srebrny
zloty wizytownik
wizytownik ze skory
wizytownik
wizytowniki dla mezczyzny
wyjatkowy wizytownik kieszonkowy

Akcesoria biznesowe  

Pierwsze wrażenie wywarte na kontrahencie często decyduje o pomyślnym sfinalizowaniu transakcji dlatego tak ważna jest prezencja w świecie biznesu. Począwszy od wizytowników i wizytówek, po akcesoria biurowe oraz savoir vivre. Profesjonalne biuro to pomieszczenie wielofunkcyjne musi być jednocześnie reprezentacyjne oraz funkcjonalne. Wybierając artykuły do biura należy się więc kierować spójnością przekazu jaki chcemy komunikować za pomocą elementów naszego wizerunku. 

Wykorzystywanie funkcji biznesowych opiera się o wręczanie kontrahentowi wizytówki, która zawiera dane kontaktowe oraz stanowi nasz wizerunek. W dzisiejszych czasach funkcje biznesowe to główne wykorzystanie tych kartoników do kreowania marki oraz relacji biznesowych. Sztuka wymiany wizytówek wymaga wyczucia i indywidualnego podejścia oraz zależy od konkretnej sytuacji. Trudno uznać, iż jakiś moment będzie całkowicie nieodpowiedni, ale warto się nad nim zastanowić, aby nie popełnić faux pas.

Dodatkowym atutem w prezencji są odpowiednio dobrane elementy biznesowe, takie jak przenośny wizytownik, który nam się przyda na spotkaniach biznesowych oraz wyposażenie biura w odpowiednim tonie do działalności jaką prowadzimy. Akcesoria biznesowe stanowią też wspaniały pomysł na prezent dla osób zajmujących się biznesem oraz chcących sprawnie kreować swój wizerunek.