miedziane naczynia

Każda dziedzina naszego życia podlega trendom. Wszędzie spotykamy na coś modę, także w kuchni pojawia się moda na różnego rodzaju garnki, szklanki czy talerze, czy w końcu na miedziane naczynia. Może to dotyczyć zarówno pojawiających się na ich powierzchni wzorów, jak i materiałów, z jakich się je produkuje.

Chociaż każdy materiał ma inne cechy i właściwości, to obecnie coraz bardziej szerzy się moda na miedziane naczynia. I nie dzieje się to przypadkiem. Ten trend czerpie z obserwacji poczynionych już w starożytności i nie chodzi w nim tylko o wygląd naczyń z miedzi. Najważniejszą rolę odgrywają ich wspaniałe właściwości. Naczynia miedziane wykorzystuje każdy, kto chce być na topie, ale przede wszystkim ten, kto dba o swoje zdrowie prostymi metodami, przynoszącymi ogromne rezultaty.

Miedziane naczynia – czy rzeczywiście pomagają?

O tym, że miedź jest ważna dla organizmu człowieka wiedziano już w starożytności, co można znaleźć na ajurwedyjskich papirusach. Dodatkowo współcześni naukowcy wykonali szereg badań, które te obserwacje potwierdziły. Okazało się, że starożytni mieli rację – miedź jest dla naszego zdrowia bardzo istotnym pierwiastkiem. Choć mamy jej w sobie niewielkie ilości, to bierze udział w wielu procesach, wspomagających nasze funkcjonowanie. Między innymi:

wspiera metabolizm,

wspomaga koncentrację,

zwalcza anemię, niedokrwistość i wspiera układ krwionośny,

poprawia funkcjonowanie tarczycy,

współtworzy enzymy transportujące tlen do tkanek.

Nieprawidłowy poziom miedzi objawia się także obrzękami, nudnościami, czy bólem brzucha i mięśni. Miedziane naczynia pomagają uzupełnić jej niedobór. Jak to możliwe? Cząsteczki pierwiastków, z których składają się naczynia przenikają do ich zawartości, wpływając na jakość jedzenia i napojów. Zdrowotne właściwości miedzi przejmowane są więc przez wszystko, co znajduje się w takich garnkach i kubkach, dlatego ich używanie może poprawiać kondycję naszego organizmu.

Naczynia miedziane zapewniają lepszą jakość życia

Wspomniane w poprzednim akapicie działanie miedzi nie jest jedynym. Ma ona również wiele innych właściwości mających pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie i życie. Wsparcie metabolizmu jest zauważalne za sprawą prawidłowego funkcjonowania jelit. Ale regulacje we florze bakteryjnej są tylko jednym z elementów, na jakie wpływa miedź.

Pomaga ona także w usuwaniu z organizmu bakterii i grzybów, a także działa przeciwzapalnie. W ten sposób uwalnia organizm od wszelkich szkodliwych substancji, które go zanieczyszczają. Dla człowieka oznacza to znaczną poprawę jakości życia, gdyż oczyszczone ciało nie zużywa energii na walkę z toksynami. Mamy zatem więcej sił i chęci do działania, nie odczuwamy nadmiernego zmęczenia i czujemy się szczęśliwsi. Naczynia miedziane są też dobrym wyborem dla osób, które chcą zrzucić parę zbędnych kilogramów.

Szybsze trawienie

Wolny od zanieczyszczeń organizm szybciej spala kalorie, a wyregulowana perystaltyka jelit wspomaga trawienie. Takie działanie miedzi może przynieść ogromne korzyści dla ciała i ducha. Dodatkowo efekty wzmacnia oddziaływanie na funkcjonowanie tarczycy, która odpowiada za poziom hormonów, a te mogą bardzo silnie na nas wpływać.

Ich odpowiednia ilość jest więc niezwykle istotna. Choroby tarczycy wpływają nie tylko na nasz humor, ale przede wszystkim oddziałują na pracę trzustki, wątroby, nerek, a nawet układu nerwowego. Dlatego dbanie o ten narząd jest tak ważne, a miedziane naczynia w tym pomagają.

Lepsza jakość wody z naczyń miedzianych

Miedziane naczynia przekazują swoje właściwości każdej potrawie, którą w nich przyrządzamy i podajemy, ale najbardziej korzystnie wpływają na wodę. Woda jest głównym budulcem ludzkiego organizmu. Stanowi około 55-60% masy ciała dorosłego człowieka, a w przypadku dzieci jej udział jest jeszcze większy. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie.

Równie istotna, jak ilość wody, jest również jej jakość. Woda z kranu nie jest trująca, ale często też nie do końca wolna od szkodliwych substancji. Dobrze jest ją filtrować. A jak to zrobić? Sposobów jest wiele. W sklepach znaleźć można mnóstwo dzbanków z filtrem. Czy są one skuteczne – to zależy od składu wody i rodzaju filtra.

Gotowanie bez bakterii

Najlepszym sposobem na oczyszczenie wody są naczynia miedziane. Aby poprawić jakość płynu nie trzeba wykorzystywać żadnych dodatkowych urządzeń, czy skomplikowanych procesów. Jedyną rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest nalanie wody do miedzianego naczynia.

Właściwości antybakteryjne pierwiastka zaczną oddziaływać na zawartość garnka lub kubka po kilku godzinach, w trakcie których my możemy zająć się czym tylko chcemy. Wydłużenie tego czasu nie zaszkodzi wodzie. Oprócz usunięcia bakterii i innych drobnoustrojów woda stojąca w miedzianym kubku podlega procesowi jonizacji. To oznacza, że jest zdrowsza i lepiej się wchłania więc jej picie jest wydajniejsze.

Garnki miedziane blogger
miedziane naczynia to synonim zdrowia i prestiżu
jakie miedziane naczynia do kuchni
jakie naczynia wykonane z miedzi
jakie naczynia z miedzi do kuchni
miedziane naczynia do gotowania
naczynie miedziane blog
moda na miedziane naczynia
oryginalne miedziane naczynia blog
oryginalne miedziane naczynia do kuchni

Gotowanie w naczyniach z miedzi

Aby osiągnąć wspaniałe rezultaty, jakie daje korzystanie z naczyń miedzianych nie trzeba się trudzić. Gotowanie w nich nie wymaga specjalnych umiejętności, ani dodatkowych czynności i sprzętów. Przygotowanie potraw wygląda tak samo, jak zawsze, tylko jest lepszej jakości. I przejawia się ona nie tylko we właściwościach zdrowotnych. Przede wszystkim wpływ na gotowanie w naczyniach miedzianych ma fakt, że miedź jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Garnki miedziane szybko się nagrzewają, a proces ten zachodzi równomiernie na całej powierzchni naczynia.

Zauważalnym efektem tych właściwości jest gotowanie całego dania w takim samym tempie i mniejsze prawdopodobieństwo przywierania. A chyba każdy kucharz, zawodowy czy amatorski zna te problemy – część warzyw zdążyła się rozgotować, a niektóre są jeszcze niegotowe albo jedzenie przypala się przez kilkanaście sekund nieuwagi.

Prawdziwe smaki potraw

Dzięki garnkom z miedzi można uniknąć takich sytuacji, a zatem gotowanie stanie się przyjemniejsze i prostsze, a wszystkie dania będą smakować wyśmienicie. Kiedy używamy naczynia miedziane trzeba jednak zachować ostrożność. Przechowywanie w nich jedzenia nie jest najlepszym pomysłem.

Miedź może korodować po długotrwałym kontakcie z niektórymi składnikami wskutek czego wytwarza się patyna. Substancja ta jest szkodliwa, dlatego powinno się jej unikać. Po gotowaniu w naczyniach z miedzi lepiej przełożyć pozostałą część jedzenia w inne pojemniki.

Naczynia miedziane dla miłośników estetyki

Właściwości prozdrowotne są najważniejszym powodem, dla którego zaczęła się moda na miedziane naczynia. W erze wszechobecnych konserwantów i szkodliwych ‘ulepszaczy’ szukamy sposobów na oczyszczanie żywności i zapobieganie negatywnemu wpływowi na nasz organizm. I garnki z miedzi są w tym procederze wyśmienitym wsparciem. Ale to nie wszystkich przekonuje.

Jest bardzo wiele osób, dla których równie ważne, jak oddziaływanie na zdrowie oraz łatwość przyrządzania potraw, jest także to, jak naczynia wyglądają. Dla tych ludzi naczynia miedziane również są produktami godnymi uwagi. Pierwiastek ten ma wyjątkowa barwę, utrzymaną pomiędzy różem, złotem i brązem. Dzięki niej garnki, miski i kubki zyskują nadzwyczajny blask i wyglądają bardzo estetycznie.

Design jest także ważny

Bardzo często pojawiają się na półkach znanych kucharzy właśnie ze względu na wygląd. Wspaniale bowiem wyglądają na nagraniach i zdjęciach w telewizji oraz mediach społecznościowych. I żeby tak mogło być wcale nie muszą służyć wyłącznie do podziwiania. Dzięki temu, że miedź zapobiega przypalaniu i przywieraniu, takie naczynia łatwo się myje. Bez trudu i szorowania oczyścisz powierzchnię klasycznym płynem do naczyń, przywracając jej wspaniały wygląd i nieskazitelny blask.

Nawet częste gotowanie nie spowoduje pojawienia się smug i zacieków, jeśli będziesz dbać o naczynia miedziane należycie. Miedziane naczynia wspaniale sprawdzą się również u osób, którym często zdarza się coś zrzucić. Są one odporne na wstrząsy i otarcia, zatem nawet w takiej sytuacji pozostaną piękne i wspaniałe.

Dlaczego naczynia miedziane są świetnym pomysłem na prezent?

Gdy kogoś obdarowujemy, to chcemy pokazać, że jest dla nas wyjątkowy. Staramy się więc, aby to, co kupimy było użyteczne i trafiło w gust osoby obdarowanej. Naczynia miedziane spełnią te warunki niemal zawsze. Gotowaniem zajmuje się przecież prawie każdy z nas, nawet jeśli tylko na potrzeby domowe, to przecież nie będzie gotować w byle czym. Garnki z miedzi dla każdego są dobrym rozwiązaniem.

A co z ich wyglądem?

To, czy się komuś podobają jest sprawą indywidualną. Jednak jest na to ogromna szansa dzięki temu, że te naczynia mają piękną, błyszczącą powierzchnię, a często też cudowne zdobienia. Komplet garnków miedzianych to prezent okazały i wyjątkowy. Doskonale będzie się sprawdzał w każdej kuchni.

Kupując komuś podarunek dbający o jego zdrowie podkreślamy, jak bardzo ważna jest dla nas ta osoba. Z tego powodu dzbanek miedziany jest wyborem bardzo trafnym. Wyśmienicie prezentuje się na kuchennej szafce, a pita z niego woda jest zdrowsza. W ten sposób obdarowujesz swoich bliskich czymś, co jest nie tylko modne i piękne, ale także zdrowe i użyteczne. Naczynia miedziane to prezent, który na pewno nie wyląduje zapomniany w kącie i będzie dawał wiele korzyści.