Na czym polega styl barokowy w wystroju wnętrz?

styl barokowy 2

Chcesz oryginalnie zaaranżować swoje mieszkanie? Lubisz nawiązania do czegoś, co już minęło? Jeśli tak, to styl barokowy we współczesnych wnętrzach jest dla Ciebie! Wiele osób zastanawia się, jak zaprojektować wnętrze tak, żeby było w stylu obowiązującym w epoce baroku, a jednocześnie nie było ‘staroświeckie’. Taka aranżacja jest możliwa za sprawą łączenia kolorów i zdobień wykorzystywanych w stylu barokowym z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie nakładania farby, czy obróbki materiałów.

Jednak trzeba przy tym pamiętać o odpowiednich proporcjach. Dominacja baroku w wystroju narzuca ograniczenie nowoczesnych rozwiązań, dlatego w takim pokoju nie wszystko można zrobić. Czy zatem warto? Naszym zdaniem tak – zachowując harmonię i dbając o gustowność połączenia można osiągnąć zniewalające efekty, które spodobają się nie tylko osobom zafascynowanym barokiem, ale nawet tym, którzy nie zawsze potrafią ten styl rozpoznać. Dzieje się tak dlatego, że styl barokowy to aranżacje niezwykle eleganckie i stylowe.

Jak wygląda styl barokowy w architekturze?

Początki baroku sięgają przełomu XVI i XVII wieku. Styl ten zaczął rodzić się we Włoszech, ale szybko pojawił się też we Francji, a potem w całej Europie. Jego najważniejszym założeniem było przełamanie renesansowej harmonii i regularności. Stąd też nazwa epoki, pochodząca od słowa barocco, które oznacza perłę o nieregularnych kształtach. Styl barokowy odznacza się przepychem i zamiłowaniem do zdobień, co widać zarówno w sztuce, jak i architekturze.

Szczególnie wyraźne są znaki szczególne dzieł pochodzących właśnie z czasów, gdy barok przeżywał rozkwit, ale do dziś wiele osób fascynuje się tą epoką i szuka nawiązań. Najczęściej pojawiają się one w architekturze, bo każdy może zaaranżować swoje mieszkanie na styl barokowy. Wystarczy pamiętać o najważniejszych elementach, do których zalicza się:

 – łączenie kontrastowych kolorów ścian i mebli,

 – przepych i ozdobność,

 – złocenia w dodatkach,

 – gra światłem, poprzez nieregularne ściany,

 – wrażenie braku porządku w formie.

Cechy barokowe wskazują na to, że wnętrza mogłyby być chaotyczne i ciężkie w odbiorze. Jednak bardzo ważne jest, aby za pomocą przeciwieństw i różnorodności stworzyć spójną całość, która będzie elegancka i przyjemna. Pokoje w stylu barokowym sprawiają wrażenie monumentalnych i chłodnych, a jednak są wygodne i chętnie się w nich przebywa.

Z czego zrobić styl barokowy we wnętrzu?

Jak każdy styl, także barokowy uwidacznia swoje cechy na różne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystywanie rozwiązań i materiałów, które przed XVI wiekiem nie były zbyt popularne lub zestawiało się je zupełnie inaczej. Budowle baroku wyróżniały się swoim rozmiarem – były wręcz monumentalne.

W ich wnętrzach natomiast można było znaleźć wiele zdobień i przedmiotów mających na celu jedynie dodatnie charakteru aranżacji. Istotną rolę odgrywały freski, rzeźby i ornamenty, różniące się od poprzedniej epoki dynamiką. Na obrazach i w rzeźbach barokowych ruch jest ważnym elementem. Takie dzieła sztuki sprawiają, że wnętrza nie są nudne i monotonne. Przełamują także harmonię i prostotę, co jest przecież charakterystyczne dla baroku.

Piękna epoka

Jak osiągnąć taki efekt we współczesnym wnętrzu? Zanim zaczniesz tworzyć barokową aranżację zastanów się, czy dysponujesz odpowiednią przestrzenią. Na małym metrażu styl barokowy nie wygląda tak wspaniale, jak na dużej przestrzeni. Ogrom zdobień i dodatków może stać się przytłaczający. Z tego powodu na taki wystrój decydują się raczej posiadacze domów z większymi pokojami. Kiedy masz już pewność, że chcesz nawiązać właśnie do tej epoki, możesz przystąpić do planowania szczegółów.

Kontrastowość i ilość ozdób wiele osób przytłacza więc szukają wsparcia u architekta, który będzie umiał to wszystko gustownie połączyć. Natomiast ci, którzy sami zajmują się aranżacją muszą pamiętać o tym, że barok to przede wszystkim drewno i marmur. Na ścianach XVI -wiecznych pomieszczeń, obok obrazów i luster, królowała boazeria. Dziś styl barokowy można podkreślić panelami ozdobnymi i lamelami. Wspaniałym elementem w takim pomieszczeniu są też sztukaterie. Tymi materiałami uzyskuje się efekt nawiązujący do epoki, łącząc go z nowoczesnością.

Styl barokowy wpływa na umeblowanie i ozdoby

Ściany i podłoga są ważnymi częściami wnętrza, ale dla jego aranżacji istotniejsze jest to, co na parkiecie postawimy. Mówiąc o baroku myślimy o przepychu i bogactwie zdobień, a to determinuje obecność takich przedmiotów, jak:

 
–  lustra,

 – obrazy,

 – rzeźby,

 – meble.

Wszystko to utrzymane jest w nieregularnych kształtach i wprowadza dynamikę do pomieszczenia. Dzieła sztuki przedstawiają postaci w ruchu albo niespokojną przyrodę, a obrazy i lustra są umieszczone w ozdobnych ramach. Ważną rolę odgrywają złocenia, które w połączeniu z drewnianymi meblami i jasnymi ścianami lub poduchami sprawiają dostojne wrażenie. Stoły, krzesła i szafy wyglądają jak wyjęte z pałaców, a ich kolorystyka często tworzy kontrasty. To właśnie włosi robią takie przepiękne meble w stylu barokowym.

Jasna szafka może mieć ciemne drzwiczki lub uchwyty. A łóżko z ciemną ramą – jasne obicie. Podstawowymi kolorami, charakteryzującymi styl barokowy są biel, ecru i stonowana żółć. Pojawiają się też beże i brązy. Dominacja jasnych barw ociepla wnętrze i czyni je optycznie większym, co jest bardzo pożądane w tego rodzaju aranżacjach. Przełamanie delikatności stanowią czerwień lub zieleń, a także ciemniejsze odcienie brązowego, które dodatkowo podkreślają wagę drewna.

Jednak kolory to jeszcze nie wszystko. Na charakter wnętrza wpływają też kształty. Styl barokowy to nieregularne linie, mnóstwo krzywizn i krągłości. Widać to zarówno w ozdobnych ramach obrazów i luster, jak i w konstrukcji mebli. Nawet szafki i stoły, które wydają się być proste, mają na ściankach różne motywy, najczęściej florystyczne. Nogi barokowych mebli to również małe dzieła sztuki. Tak samo, jak oparcia krzeseł, na których kąty proste zdarzają się niezwykle rzadko.

jakie barokowe meble do salonu
Styl barokowy w salonie
jaka kanapa w barokowym styl do salonu
kanapy do salonu barok
meble barokowe
meble saloowe barokowe
meble w stylu baroku
styl barokowy we wnetrzach
meble w stylu baroku 1
styl barokowy we wnetrzach blog
stylowy fotel barokowy
styl barokowy wyposazenie wnetrza

Gdzie wykorzystać styl barokowy?

Cechy charakterystyczne każdej aranżacji sprawiają, że do niektórych miejsc pasuje ona idealnie, a w innych zupełnie się nie sprawdzi. Tak jest również w tym przypadku. Styl barokowy wyśmienicie wygląda we wnętrzach pałacowych i w dużych kościołach. Wspaniale prezentuje się więc w willach oraz dużych domach. W mieszkaniach nie prezentuje się już tak okazale. Barok potrzebuje przestrzeni, aby pokazać swoją monumentalność i nie przytłoczyć. Mając do dyspozycji dużą powierzchnię można stworzyć taką aranżację w każdym pomieszczeniu. Podstawowe cechy epoki zachowujemy zawsze, tj. kolory, zdobienia i materiały, jednocześnie mając na uwadze specyfikę każdego pokoju. O czym trzeba wiedzieć?

Barok w salonie

Salon to pokój reprezentacyjny i zwykle największy. Obecnie najwięcej osób właśnie to wnętrze aranżuje na styl barokowy. Wystarczą do tego meble ozdobne – prawdziwi miłośnicy szukają oryginałów z epoki, ale współczesne meble stylizowane świetnie dają radę oddać klimat. Ważnym elementem w takim salonie jest stolik kawowy. Obowiązkowo muszą pojawić się rzeźby i obrazy. Niewskazany jest natomiast aneks kuchenny. To nowoczesne rozwiązanie może kłócić się z wystrojem nawiązującym do tak odległej przeszłości.

Przepych jest istotny, ale w nim też trzeba znać umiar. Zbyt duża ilość obrazów może przytłoczyć, a nawet zepsuć urok wnętrza. Czasem łatwiej jest postawić na złocenia, które również potęgują wrażenie bogactwa, ale robią to subtelniej. Wyśmienitym pomysłem jest stworzenie wnęki w ścianie, a także dodanie ciemnych akcentów dla kontrastu. Jasność ścian przełamuje się także dzięki roślinom (żywym i sztucznym), które przyjemnie wyglądają na stole i komodzie. Tak urządzony salon jest gustowny i robi ogromne wrażenie.

barok we wnetrzach
eleganckie meble barokowe
jakie barokowe meble do wnetrz
jakie meble barokowe
mebel barokowy blog
mebel w stylu barokowym
mebel w stylu baroku blog
meble barocco
meble barok
meble na styl barokowy
oryginalne meble barokowe
oryginalne meble w stylu barokowym
stare meble barokowe
styl barokowy
styl barokowy w wystroju wnetrz
stylowe barokowe meble

Styl barokowy w sypialni

W pomieszczeniu przeznaczonym głównie do odpoczynku styl barokowy jest wspaniałym wyborem. Jasna kolorystyka sprzyja wyciszeniu, a nienachalna elegancja napawa spokojem. Najistotniejszym punktem sypialni jest łóżko. Powinno ono być drewniane, ozdobne, z baldachimem. A co mają zrobić osoby, które wolą łóżka tapicerowane? Czy konieczne jest zrezygnowanie z barokowej sypialni? Absolutnie nie!

Można zamienić klasyczne drewno, na elegancką tapicerkę, a baldachim na ozdobne wezgłowie. Styl zostanie zachowany, a sypialnia stanie się bardzo wygodna. Komfort zagwarantują też ozdobne poduchy, których w aranżacji barokowej zabraknąć nie może. Wiele z nich jest satynowa i utrzymana w delikatnej kolorystyce bieli, ecru i beżu, ale kontrast również jest wskazany. Funkcjonalność sypialni w stylu barokowym zwiększa toaletka, która w czasach świetności epoki była nieodłącznym elementem pokoju przeznaczonego do spania.

barok
barokowa kmoda
barokowa sypialnia
barokowa szafa
barokowe sypialnie
barok sypialnia blog

Łazienka barokowa

To kolejne wnętrze, które często jest urządzane w stylu barokowym. W łazience ważne są lustra. Te w ozdobnych, złoconych ramach prezentują się wyśmienicie. Tutaj też można wspaniale połączyć barok ze współczesnością. W tym celu kładzie się na podłodze płytki z marmuru lub grafitu. Znalezienie ich w barokowych kolorach nie jest trudne, a efekt szybko osiągany. Świetnie wygląda też marmur na ścianach. W stylu barokowym armatura łazienkowa ma złote akcenty: krany, wanna i wieszaki w tym kolorze dają wrażenie bogactwa. W łazience barok i współczesność przenikają się najpiękniej i najłatwiej jest stworzyć wnętrze, które nie stanie się groteskowe.

Jak oświetlić styl barokowy?

Gra światłem w cudowny i prosty sposób podkreśla dostojność wnętrza, a jasne odcienie baroku ułatwiają to. Żyrandol nad stołem to doskonałe rozwiązanie, a najlepszy jest taki, który zdobią szklane kryształki, rozpraszające blask. W pomieszczeniach zdominowanych przez styl barokowy znaleźć można wiele złoconych lamp i kinkietów. Obowiązkowo umieszcza się je na szafkach nocnych, przy ważnych punktach pokoju, a także po obu stronach lustra. Gdy odbije się w nich włączone światło, to wnętrze wydaje się powiększać i staje się cieplejsze. Za pomocą światła uwydatnia się nawet eksponaty w muzeach, a ponieważ barok miał podkreślać przepych, to stworzenie wrażenia przepychu światłem jest bardzo często praktykowane. Dzięki temu pokój ożywia się, a złote dodatki wspaniale błyszczą.

Jeśli chcesz zaprojektować i wyposażyć biurko w stylu barokowym napisz – biuro@luxuryproducts.pl