Zamek w Stobnicy… osiedlem!? Będzie można tam zamieszkać?

fot. Archsz

Zamieszkać w zamku jak książę? Wydawało się, że taki typ architektury to już raczej przeżytek, a synonimem luksusu stały się podmiejskie i leśne wille, albo wysoko usytuowane apartamenty w przeszklonych drapaczach chmur centrów miast. Co ciekawe, starodawną „zamkowość”, bliskość natury i możliwość obserwowania otoczenia z wysoka łączy w sobie… Zamek w Stobnicy. Kontrowersyjna inwestycja w Wielkopolsce ma oferować ponad 40 lokali mieszkalnych. Czy więc – przy odpowiedniej zasobności portfela – będzie można poczuć się jak książę albo księżniczka?

Widok z najwyższej komnaty w najwyższej wieży Stobnicy musi być wspaniały. Żeby cieszyć się nim na co dzień – zamiast pokonać smoka, czy też uwieść mieszkającą tam księżniczkę (albo jedno i drugie) – prawdopodobnie będzie wystarczyć jedynie odpowiednia ilość gotówki. Tajemnicza inwestycja w malowniczej Wielkopolsce odkrywa dla nas coraz więcej sekretów.

Z artykułu „Głosu Wielkopolskiego” z 2020 roku dowiadujemy się na przykład, że Zamek w Stobnicy ma aż 15 kondygnacji. Szkielet pozornie średniowiecznej budowli podzielono – oprócz pomieszczeń użytkowych, korytarzy, hallów, etc. – na 46 lokali mieszkalnych. Lokale te mają mieć różny kształt i wielkość. Cały zamek będzie mogło zamieszkiwać ok. 97 mieszkańców, a obsługę ogromnego kompleksu ma stanowić jedynie 10 osób.

Fot. Sz Archi
Zamek w Stobnicy w zimowej scenerii | fot. SZ Archi

Zamek w Stobnicy. Czy w przyszłości będzie można kupić tam apartament?

Wokół Stobnicy narosło wiele spekulacji. Początkowo twierdzono, że będzie to luksusowy hotel, ale można przypuszczać również, że jest to – w pewnym sensie – ekskluzywne osiedle mieszkalne. A może jedno i drugie? Jest niemal pewne, że pewnego dnia ten średniowieczny dwór w nowoczesnym wydaniu zwiedzimy kiedyś od środka. Czy będzie można zamieszkać tam, choć na chwilę, jeszcze się okaże.

W 2023 roku wokół Zamku w Stobnicy uruchomiono płatną Leśną Ścieżkę Edukacyjną, dzięki której można podziwiać zewnętrzną elewację budowli. W dniach 11 i 12 maja 2024 roku ma odbyć się tam pierwsze „Oblężenie Stobnicy” – impreza o charakterze średniowiecznym.

Na ten moment jednak – jak czytamy na stronie Leśnej Ścieżki Edukacyjnej – nie ma możliwości zwiedzania zamku wewnątrz. A to, co ukryte, ciekawi nas przecież najbardziej.

Zamek w Stobnicy do dziś wzbudza kontrowersje m.in. w związku z budową na obszarze Natura 2000. Piękne otoczenie budowli każe płacić środowisku naturalnemu pewną cenę. Do dzisiaj w polskich sądach trwa batalia w związku z kwestią, czy zamek w ogóle powinien tam powstać. W międzyczasie budowa idzie pełną parą.

Archsz
Zamek w Stobnicy z oddali | fot. Archsz