Off White Resort 2024
Fot. collater.al

Gdy dwa lata temu przedwcześnie zmarł założyciel Off-White- Virgil Abloh, mówiono, że dobiegła końca pewna epoka. Niewątpliwie dyrektor artystyczny marki był człowiekiem, który na zawsze zmienił oblicze współczesnej mody. Po jego śmierci stery w marce przejął Ibrahim Kamara, ceniony stylista, redaktor naczelny portalu Dazed Digital i bliski przyjaciel Abloha. Po swojej pierwszej debiutanckiej kolekcji Off-White™ na jesień/zimę 2023, w której nowy dyrektor zabrał widzów w podróż na księżyc przez Sierra Leone, czas na coś nowego. W kolekcji Off-White Resort 2024 Kamara powraca do fundamentów marki, jednocześnie kontynuując swoją własną dynamiczną narrację.

Off White Resort 2024 Credit
Off-White Resort 2024
źródło: vogue.com

W hołdzie dla legendy

Spuścizna i wpływ, który pozostawił w modzie Virgil Abloh bez wątpienia będą miały ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń projektantów. Jako założyciel Off-White i były kreatywny dyrektor marki Louis Vuitton Menswear, był wizjonerem i człowiekiem, które swoje idee ciężką pracą przekuwał w rzeczywistość. Jego innowacyjne podejście do projektowania, wykorzystywanie elementów streetwearu i kolaży, oraz jego zaangażowanie w promowanie różnorodności i inkluzywności, z pewnością uczyniły go jednym z najbardziej wpływowych projektantów w historii.

Kamara od początku swojej przygody z marką Off-White balansuje między wykorzystaniem dziedzictwa swojego poprzednika, a dodaniem swojego własnego wkładu twórczego. Po raz pierwszy dał się poznać, jako utalentowany projektant, podczas zeszłorocznej kolekcji na jesień i zimę 2023. Wówczas ,,Lunar Delivery” ukazała nam się jako, podróż w zupełnie inną czasoprzestrzeń. Odwołując się do metaforycznej podróży w stronę przyszłości – nowego świata, Kamara zaprezentował nam pełen wachlarz swoich możliwości. Od stylizacji lekkich i optymistycznych, po te inkluzywne, odważne. Mowa chociażby o wąskich marynarkach spiętych skrzyżowanymi paskami, czy płaszczach i spódnicach z metalowymi dziurkami, przypominającymi srebrzyste planety.

Najnowsza Kolekcja Off White Resort 2024
Charakterystyczne garnitury męskie Off-White Resort 2024
źródło: vogue.com

Off-White Resort 2024

Najnowsza kolekcja o nazwie “Homecoming” jest prawdziwym powrotem, zarówno do twórczego źródła marki, jak i własnych korzeni projektanta. Tym samym jest też dalszą eksploracją przestrzeni kulturowych stworzonych przez zmieniające się siły globalizacji XXI wieku, cyfrową diasporę i grawitację tożsamości osobistej. Najlepiej Off-White Resort 2024 podsumował sam jej twórca: ,,… chciałem stworzyć kolekcję, która ma amerykańską wrażliwość… Jako rdzenny Afrykanin zbadałem moje spojrzenie na amerykańską perspektywę i to, jak możemy ją połączyć z pierwszymi mieszkańcami Ameryki “.

Projekty Kamary nie przestają zachwycać. O jego wizjonerskiej myśli o ubraniach marki świadczy chociażby połączenie kamizelek z dżerseju i koronki w eleganckie damskie ubrania, które z wdziękiem układają się na ciele, podkreślając kobiece krągłości. Z kolei moda męska w jego wykonaniu nieustannie skupia się na odważnych połączeniach pudełkowych marynarek i spodni. Ciekawym rozwiązaniem było również wykorzystanie legendarnej kolekcji Off-White™ x Chicago Bulls. To właśnie ją Kamara uznaje za kluczowy moment dla swojej tożsamości w marce. Oddając hołd Michaelowi Jordanowi, umieszcza więc na ubraniach numer 23.

Kolekcja Off White Resort 2024.
Hołd w stronę Micheala Jordana w kolekcji Off-White Resort 2023
źródło: vogue.com

Tymczasem Off-White kontynuuje swoje eksperymenty z warstwami, sprawnie łącząc nadmiernie obszerne dżinsy i polowe kurtki z gabardyny. Tym samym dokonuje reinterpretacji ikonicznego logo marki z czterema strzałkami. Jednym słowem, kreując własny świat mody projektant, pozostaje wierny zasadom ustanowionym przez Virgila Abloha. A za to odbiorcy marki z pewnością są mu wdzięczni. “Wróciliśmy na ziemię”, powiedział Kamara, “odkrywając piękne ubrania, które chcesz nosić”. Kolekcja Off-White Resort 2024 właśnie taka jest, lekko oderwana od rzeczywistości, lecz nadal zachwycająco uniwersalna.

00009 Off White Resort 2024
Ib Karama Off-White Resort 2024
źródło: vogue.com