Jaka jest różnica między szkłem a kryształem?

Jaka Jest Roznica Miedzy Szklem A Krysztalem

Kiedyś kryształy były obecne niemal w każdym domu. Misternie cięte wazony, kieliszki, szklanki, cukierniczki czy wazy stanowiły synonim elegancji. Szkło kryształowe dostępne jest też dzisiaj. Wykonywane są dzisiaj z niego najlepszej jakości zestawy do whisky, komplety szklanek czy kieliszki. W mnogości ofert na rynku, warto wiedzieć, jaka jest różnica między szkłem a kryształem. Czy warto inwestować obecnie szkło kryształowe? Wreszcie, czy szkło kryształowe jest bezpieczne? 

Jaka jest różnica między szkłem a kryształem?

Jeszcze czterdzieści lat temu, kryształy zdobiły wnętrza, emanując luksusowym i eleganckim blaskiem. Stanowiły one nie tylko element dekoracyjny, ale również pełniły funkcje praktyczne, zdobiąc stoły podczas wyjątkowych okazji. Dziś, kryształy wydają się być rzadkością, zastąpioną powszechnym szkłem. Jaka jednak jest podstawowa różnica pomiędzy szkłem a kryształem, która nadaje temu drugiemu tak niezwykłe cechy? Podstawą jest ołów, którego dodatek powoduje szereg zmian w otrzymywanym finalnie materiale. 

Fit1417654i0ad9c8d4243eb8f16d2
Fit1417640i0ad9c8d26f80129c091
Fit1417639i0ad9c8ddc2af85290aa

Szkło kryształowe, dzięki swojej wyjątkowej strukturze, emanuje elegancją i luksusem. Zawartość ołowiu nadaje mu niezwykły blask i przejrzystość, która przyciąga wzrok. Częste są także piękne zdobienia ze złota.

Kryształ jest zwykle grubszy i cięższy niż szkło zwykłe, co wynika z procesu produkcji i zawartości pozornie kontrowersyjnego pierwiastka. Jest bardziej klarowny i wykazuje większą refrakcję światła, co prowadzi do pięknych efektów odblasków. Dlatego też w szkle kryształowym pojawiają się tak charakterystyczne cięcia, które dodatkowo wzmaga efekt rozproszonego światła.

Dźwięk wydobywający się z kryształu jest bardziej klarowny i dźwięczny, bardzo charakterystyczny, co wynika wprost z jego struktury zmodyfikowanej przez ołów. To sprawia, że kryształowe przedmioty są nie tylko piękne wizualnie, ale również przyjemne dla ucha.

Większość kryształów jest wytwarzana ręcznie, co dodaje im unikalności i charakteru. Rzemieślnicy starają się tworzyć niepowtarzalne wzory i zdobienia, które nadają kryształom ich niepowtarzalny urok.

Jak najprościej odróżnić kryształ od szkła?

Aby skutecznie odróżnić piękny, szlachetny kryształ od zwykłego szkła sodowego warto poznać zestaw cech go charakteryzujących. Kryształ, technicznie rzecz biorąc, to nic innego jak szkło ołowiane.

Jednak, nie jest konieczne zagłębianie się w skład chemiczny, aby rozróżnić te dwa materiały. Istnieją oczywiste różnice, które można dostrzec gołym okiem, jak chociażby masa, grubość, przejrzystość czy struktura. Aby dowiedzieć się, jaka jest różnica między szkłem a kryształem, warto sprawdzić szereg cech. 

  • Solidność

Kryształ jest bardziej miękki od standardowego szkła, co sprawia, że jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też, choć bardziej elegancki, rzadziej jest wykorzystywany do codziennego użytku. Szkło zwykłe jest bardziej praktyczne, ponieważ jest bardziej odporne na stłuczenia.

  • Przejrzystość

Kryształy charakteryzują się większą przejrzystością. To sprawia, że są idealne do prezentacji szlachetnych trunków, ponieważ łatwiej jest ocenić ich kolor. Istnieje nawet określenie: krystalicznie czyste – które wsrost odnosi się do właściwości szkła ołowiowego.

  • Dźwięk

Uderzając w kryształ, usłyszymy dźwięk bardziej klarowny niż w przypadku standardowego szkła. Jest to efekt właściwości akustycznych kryształu, który dzwoni jak dzwoneczki.

  • Waga

Kryształ jest znacznie cięższy niż szkło, co jest zauważalne przy pierwszym kontakcie z obiema substancjami. To właśnie gęstość ołowiu nadaje kryształom ich charakterystyczną masę.

Czy szkło kryształowe jest bezpieczne?

Jaka jest różnica między szkłem a kryształem – najprościej stwierdzić, że jest to skład. Jednak dodatek kontrowersyjnego pierwiastka sprawia także, że szkło kryształowe bywa postrzegane jako zagrażające zdrowiu. Oczywiście nie ma to wiele wspólnego z prawdą. 

Szkło kryształowe, chociaż jest wytworzone z dodatkiem ołowiu, jest bezpieczne dla zdrowia, a dodatek pierwiastka nie wpływa negatywnie na organizm człowieka. W rzeczywistości, ilość tlenku ołowiu w szkle kryształowym jest na tyle niska, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ołów dodawany jest do procesu produkcji szkła kryształowego głównie ze względu na jego właściwości, które wpływają na wyjątkowy charakter i estetykę kryształowych wyrobów.

Jak dodatek ołowiu wpływa na szkło?

Ołów, w postaci tlenku, wpływa na elastyczność i miękkość masy szklanej, co umożliwia rzeźbienie i formowanie kryształowych wyrobów. Pierwsze eksperymenty z z dodatkiem tego pierwiastka do szkła miały miejsce w Anglii w XVII wieku.  To dzięki ołowiowi produkty z kryształu są solidne, a ich ręcznie zdobione detale mogą być wyjątkowo precyzyjne. Ponadto, zawartość ołowiu znacznie poprawia współczynnik załamania światła szkła, co nadaje mu charakterystyczny błysk i połysk. Dzięki dodatkom ołowiu i bromu, szkło kryształowe jest również cięższe, co dodaje mu prestiżu i solidności.

Czy dodatek ołowiu nie zagraża zdrowiu?

Mimo że ołów, który jest uznawany za toksyczny, jest jednym z podstawowych składników szkła kryształowego, jego ilość w jest na tyle niska, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. W związku z tym, korzystanie z naczyń i wyrobów ze szkła kryształowego nie powoduje ryzyka zatrucia ołowiem. Ołów i jego tlenki decydują o tym, jaka jest różnica między szkłem i kryształem, wpływają zatem na pojawienie się wszystkich cech szkła kryształowego. 

Dodatkowo, współczesne technologie produkcji szkła kryształowego umożliwiają wprowadzenie na rynek wersji bez ołowiu i baru. Nowoczesne szkło kryształowe bez dodatków to materiał niezwykle elastyczny, przejrzysty i bezpieczny dla zdrowia. Jego poziom bezpieczeństwa jest nawet dwukrotnie wyższy niż tradycyjnego szkła kryształowego, co sprawia, że jest to idealna alternatywa dla osób, które preferują produkty wolne od ołowiu.

Jak dbać o kryształ?

Kryształy, ze względu na swoje piękno i wyjątkową elegancję, zasługują na szczególną troskę i dbałość. Pozwala to zachować ich wyjątkowy blask i trwałość na długie lata. Są też idealnym pomysłem na prezent. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji, przechowywania i aktualnych trendów dotyczących kryształów.

Pielęgnacja kryształów

Kryształy należy czyścić regularnie, aby pozbyć się osadów i zabrudzeń, które mogą powodować matowienie ich powierzchni. Najlepiej używać łagodnych detergentów i ciepłej wody, unikając zbyt gorącej wody lub zbyt silnych środków czyszczących.

Warto również polerować kryształy, aby przywrócić im pierwotny blask. Do polerowania najlepiej użyć specjalnych ścierek do szkła, które pomogą usunąć zanieczyszczenia i uzyskać lśniącą powierzchnię.

Przed umyciem kryształów, należy sprawdzić, czy nie mają one na sobie żadnych delikatnych ozdób, takich jak złote lub srebrne elementy, które mogą wymagać specjalnej pielęgnacji.

Przechowywanie kryształów

Kryształy należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, która może prowadzić do matowienia ich powierzchni.

Idealnym miejscem do przechowywania kryształów są przeszklone witryny lub szafki, które nie tylko je eksponują, ale także chronią przed uszkodzeniem mechanicznym.

Aktualne trendy dotyczące kryształów

Kryształy nadal pozostają bardzo modnym elementem dekoracyjnym i wyposażenia wnętrz. Ich ponadczasowy urok i elegancja sprawiają, że pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

Fit271782i0ad9c8d37fbae1a699192269c1993d4445eaa32
Fit288487i0ad9c8dea86ce3e49fc

Obecnie w trendach wnętrzarskich obserwuje się powrót do klasyki i tradycji, co sprawia, że kryształy stają się jeszcze bardziej pożądanym elementem dekoracyjnym.

Coraz większą popularnością cieszą się także kryształy w nowoczesnym wydaniu, takie jak minimalistyczne wazony czy nowoczesne lampy wykonane z kryształów, które wprowadzają do wnętrza subtelny akcent luksusu.