Zastawa stołowa z kryształu – marka Arnstadt Kristall

zastawa stolowa z krysztalu

Arnstadt Kristall jest starą manufakturą niemiecką, wytwarzającą ołowiano kryształowe dzieła sztuki użytkowej. W 1947 roku mistrz grawernictwa Heinrich Arlt dał początek tej światowej dzisiaj firmie. Zastawa stołowa z kryształu to tylko część asortymentu, jaki projektuje nasz sąsiad, zza zachodniej granicy.

Z biegiem lat marka stała się jedną z większych dostawców, niezwykle luksusowych kryształów na międzynarodowe salony.

Zastawa stołowa z kryształu marki Arnstadt Kristall – trochę historii

Po drugiej wojnie światowej Heinrich Arlt zostaje przeniesiony z Czech, do miasta Arnstad w Niemczech. To właśnie tam rozwija swoje niebywałe zdolności czeskiego cięcia szkła i grawerowania. Z biegiem lat, rodzinna mała firma przekształca się w średniej wielkości fabryczkę. Produkcja szkła dekoracyjnego i użytkowego, jest zastępowana krok po kroku ołowianym kryształem. Pierwsze kierunki eksportu to Włochy, Usa i Kanada. Po 1970 roku, w czasach NRD, firma zostaje znacjonalizowana, wskutek czego przyszły jej rozwój pozostał w rękach rządu i centralnego planowania.

W tym czasie Arnstadt dostaje liczne nagrody i wyróżnienia. W czasie zjednoczenia Niemiec, firma ponownie zostaje sprywatyzowana i funkcjonuje jako Arnstadt Kristall GmbH”. Obecnie to światowej klasy fabryka, która eksportuje swoje produkty do 50 krajów. Wszystko według ścisłych standardów, które stanowią o jej sile przez dziesiątki lat.

Zastawa stołowa z kryształu – materiały i wykonczenie

Kryształ charakteryzuje się ingerencją tlenku ołowiu. Niezwykłymi właściwościami optycznymi m.in. wyższym współczynnikiem załamania światła posiadającym charakterystyczny blask i prawdopodobnie jest ładniejszy nawet od diamentów. Wszystkie produkty, są wykonywanie ręcznie. A sam kryształ jest dmuchany i cięty, z zawartością 24% ołowiu. Ta technika, jest zarezerwowana tylko dla najlepszych graczy na rynku, więc nie każdy może w ten sposób wytwarzać eleganckie kryształy.

Tak powstaje bardzo dobrej jakości zastawa stołowa z kryształu, odporna na czynniki zewnętrzne, silna by przetrwać kilka pokoleń. Pamiętaj o tym, to nie wydmuszka z Azji, tylko niemiecka jakość!

Zastawa stołowa z kryształu – mój zestaw

Kolory i kształty to rzecz gustu, zobaczcie produkty, które wybrałem. Ze wszystkich kolekcji to właśnie Rococo jest najbardziej stołowa i luksusowa. Masywna i ciężka, sprawia wrażenie pancernej, a z drugiej strony wcięcia grawera dają uczucie lekkości. Kolekcja Rococo to zastawa stołowa z kryształu pozłacana 24 karatowym złotem, co daje jej niezaprzeczalny piękny efekt. W składzie mamy nieziemski talerz deserowy o średnicy 20 cm, następnie talerz z kryształu obiadowy 25 cm oraz 33 cm. Kryształowa miseczka na owoce ma średnicę 13 cm, natomiast salaterkę mamy do wyboru w dwóch wielkościach 21 i 24 cm.

Dwupoziomowa pozłacana patera z kryształu, z tej kolekcji to już prawdziwe dzieło sztuki użytkowej – jej średnica 32 cm. Na pewno pomieści wszystkie smakołyki na Waszym stole! 2 kryształowe kielichy na owoce, wyglądają jak z filmu, lub baśni. Są naprawdę wyjątkowe. Ich średnica to 17 i 20 cm, wydaje się że odpowiednia do rozmiaru cukierków:) Wazy, w które można wsadzić świeże kwiaty są w kilku rozmiarach, między innymi 30 i 34 cm. Uwierzcie – robią wrażenie!

Oczywiście nie może zabraknąć produktów na napoje i wodę. Mamy tutaj 1,5 litrowy i bardzo ekskluzywny dzbanek na wodę. Dopiero tutaj widać kunszt i precyzję grawera. Świetna i wysoka niemiecka jakość! Jest jeszcze kilka mniejszych, lub większych naczyń, z których składa się zastawa stołowa z kryształu. Ja, chciałbym zwrócić tu uwagę na naczynia do alkoholi. Szklanki do whisky, wina to czysta poezja. Karafka sama w sobie, może być gwiazdą na stole, wystarczy ją napełnić dobrym alkoholem i do dzieła!

zastawy krysztalowe stolowe
krysztalowa zastawa na stol
krysztalowa zastawa na stoly
zastawy z krysztalu
krysztalowy dzbanek na wode
krysztalowy kielich na owoce
patera krysztalowa stolowa
waza krysztalowa na stol
krysztalowa dekanterka do alkoholu
krysztalowa karafka do whisky
Zastaw stołowa z kryształu – trudne wybory

Producent Arnstadt Kristall, ma w swojej ofercie aż kilkanaście wybitnych kolekcji, każda inna, urzekająca i czarująca. Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie. Kocham wielopokoleniowe europejskie manufaktury, dlatego z dumą piszę o tej niezwykłej marce. Połączenie starego rzemiosła z wysokiej jakości designem musi się udać. I to wyraźnie widać, po wszystkich wspaniale zaprojektowanych kolekcjach. Życzę samych smacznych przyjęć wraz z Arnstadt Kristall.