Macallan znów pobił rekord na aukcji

Macallan Znow Pobil Rekord Na Aukcji
źródło: www.sothebys.com

Whisky, trunki starzone w beczkach przez dziesięciolecia, stają się nie tylko przedmiotami zmysłowego doznania, ale także artefaktami kultury i sztuki. W tym kontekście wyjątkową pozycję zajmuje Macallan 1926, uznawany za najbardziej poszukiwany szkocki trunek. 18 listopada 2023 roku Macallan znów pobił rekord na aukcji. Jego cena przebiła wszystkie oczekiwania, a licytacja była niezwykle zacięta. Nowy właściciel butelki wartej ponad 10 milionów złotych nie jest oczywiście znany, ale z pewnością zainwestował miliony w trunek, który tylko zwielokrotni swoją wartość.

Macallan znów pobił rekord na aukcji – niebotyczna kwota za unikatową butelkę

Whisky, trunki starzone w beczkach przez dziesięciolecia, stają się nie tylko przedmiotami zmysłowego doznania, ale także artefaktami kultury i sztuki. W tym kontekście wyjątkową pozycję zajmuje Macallan 1926, uznawany za najbardziej poszukiwany szkocki trunek.

Destylarnia Macallan
Destylarnia Macallan – źródło: www.themacallan.com

Historia tej wyjątkowej butelki, szczególnie tej z Valerio Adami Edition 1926 60-letnią, stanowi fascynującą podróż przez czas i smak.

Geneza Macallan 1926

Warto sięgnąć do źródeł, aby zrozumieć, dlaczego Macallan 1926 jest tak ceniony. Rozlewając zawartość beczki nr 263 w 1986 roku, Macallan stworzył jedynie 40 butelek z tego rocznika. To starannie starzony destylat dojrzewał przez sześć dziesięcioleci, co czyni go jednym z najstarszych Macallanów w historii. Dziesięciolecia starzenia spowodowały, że alkohol w każdej z pozostałych cennych butelek ma tak głęboki, ciemnobursztynowy kolor. Jaki ma smak? To wie może jedynie kilkoro ludzi na świecie. Marząc o Macallanie można delektować się Jackiem Daniel’sem i poznać historię amerykańskiej whiskey.

Destylarnia Macallan Beczki
Tu kunszt do tworzenia alkoholi łączy się ze sztuką – źródło: www.themacallan.com

Rzeczywisty prestiż Macallan 1926 wyrasta także z współpracy z renomowanymi artystami. Z 40 butelek, 14 ozdobiono etykietami Fine and Rare, z których jedną zdobił Valerio Adami. Jego unikalny styl nadał butelce nie tylko wartość smakową, ale także artystyczną. Nic więc dziwnego w tym, że Macallan znów pobił rekord na aukcji i każda butelka z rocznika 1926 jest niemal bezcenna. 

Proces renowacji i badania

Przed aukcją, butelka Valerio Adami Edition 1926 przeszła proces renowacji w destylarni Macallan. Wymieniono korek i kapsułę, a także przeprowadzono testy zawartości. Ten proces nie tylko przywrócił butelce jej pierwotny blask, ale także uczynił ją podstawą dla ewentualnych badań innych Macallanów z rocznika 1926 oraz potwierdził autentyczność.

Butelka Valerio Adami Edition 1926 nie jest tylko pojemnikiem na wyjątkową whisky; to artefakt kultury, symbol prestiżu.

Macallan Masters Of Photography Ervin
Alkohol czy dzieło sztuki – źródło: www.themacallan.com

Macallan znów pobił rekord na aukcji, a osiągnięta cena podkreślają rosnące zainteresowanie nie tylko samą whisky, ale także jej miejscem w dziedzictwie kulturowym. Co ciekawe, na aukcjach można znaleźć nie tylko pojedyncze unikatowe butelki z beczki o numerze 263, ale wiele innych luksusowych i ciekawych alkoholi z cenionej szkockiej destylarnii. Unikatowa kolekcja alkoholi powstała we współpracy ze znanymi fotografami również budzi niemałe zainteresowanie. Destylarnia swoimi projektami wpisuje się w świat sztuki i kultury. 

Rekordy aukcyjne i wartość

Aukcje butelek Macallan to wydarzenia, które przesuwają granice cenowe na rynku whisky. Sotheby’s, będąc jednym z głównych domów aukcyjnych, był świadkiem rekordowej kwoty 2.187.500 funtów uzyskanej za butelkę Valerio Adami Edition 1926. Może historia tej butelki zainspiruje do kupienia choćby drobnego prezentu dla fana whisky.

W efekcie, Macallan 1926 Valerio Adami Edition nie jest jedynie alkoholem, ale prawdziwym świadectwem historii, sztuki i wyjątkowości. Macallan znów pobił rekord na aukcji – to nie tylko wydarzenie dla kolekcjonerów i miłośników whisky, ale również głębsza refleksja nad znaczeniem trunków w kulturze i sztuce.