Czego Potrzebuje Tenisista

Pasji, charakteru, kondycji? A może talentu i samozaparcia? Może jednak po prostu kortu, rakiety i piłki? Trenera lub partnera do gry? Inspiracji? Niezależnie, czy sport uprawia się profesjonalnie, czy hobbystycznie, tenis dla wielu bywa sposobem na życiem. Czego potrzebuje tenisista, by rozwijał swoje pasje? Czym można go obdarować, by sprawić mu prawdziwa radość? Czym na co dzień otacza się kibic tenisa?

Czego potrzebuje tenisista?

Przypominam sobie, jak wąski jest margines błędu na korcie tenisowym, jak niewielka przestrzeń dzieli wielkość od przeciętności, sławę od anonimowości, szczęście od rozpaczy. 

Andre Agassi

1the Wall Street Yournal
Andre Agasi, fot. thewallstreetjournal.com

Ten cytat dobrze pokazuje, dlaczego tenis wzbudzał i wzbudza tak wiele emocji i jest pasją, która napędza życie. Tenis to rytm bicia serca zarówno dla sportowców, jak i dla kibiców czy ich rodzin. 

Regularne treningi gry w tenisa sprawiają, że sport ten staje się ważnym elementem codzienności. Z tego też powodu w szafie pojawia się odzież tenisowa, na korytarzu stylowa torba na rakiety, swoje miejsce mają sprzęt i buty tenisowe. W kalendarzu zaznaczone terminy treningów czy meczy do obejrzenia. Bilety na Wimbledon rezerwowane z ogromnym wyprzedzeniem. Prezenty tematyczne.

4tenis

Dodatkowo wokół fana sportu pojawiają się albumy czy akcesoria, ozdoby związane z ukochaną grą i gwiazdami kortu. Gdy mamy w domu miłośnika tej gry, dobrze jest pomyśleć, co na prezent dla tenisisty, by sprawić mu prawdziwą radość. Wśród pięknych akcesoriów znaleźć można zarówno praktyczną torbę na rakiety, jak i stylowy obraz lub rzeźbę. 

Jednak gdy zastanawiamy się, czego potrzebuje tenisista, przede wszystkim myślimy o sprzęcie. Zatem teraz nieco wiedzy profesjonalnej.

Jak dobrze dobrać rakietę do tenisa?

Z tenisem kojarzy się przede wszystkim rakieta. To swoisty symbol tej gry. Podstawowym parametrem jest ciężar. Lekka rakieta (250-300g) jest łatwiejsza do manewrowania i idealna dla początkujących oraz juniorów. Średnia rakieta (300-320g) oferuje dobrą równowagę między mocą a kontrolą, co jest odpowiednie dla średniozaawansowanych graczy. Ciężka rakieta (320g i więcej) zapewnia większą stabilność i moc, co jest polecane dla zaawansowanych zawodników.

Tennis 453505 960 720
fot.pixabay.com

Nie tylko waga się liczy, ale również balans dobrany do preferowanego sposobu gry. Rakiety z balansem na rączkę (Head Light) oferują lepszą manewrowość, co jest korzystne dla graczy preferujących szybkie wymiany i grę przy siatce. Te z balansem na główkę (Head Heavy) zapewniają większą moc uderzeń, idealną dla graczy bazujących na silnych, długich wymianach. Rakiety z równym balansem (Even Balance) stanowią uniwersalny wybór, oferując kompromis między mocą a manewrowością. Ważnym parametrem jest też wielkość główki rakiety. Im mniejsza, tym szybsza i skuteczniejsza, ale tylko w rękach zaawansowanych graczy.

Naciąg w rakiecie – na co zwrócić uwagę?

Naturalny zapewnia lepsze czucie i komfort, ale jest droższy i mniej wytrzymały. Naciąg syntetyczny charakteryzuje się większą trwałością i różnymi opcjami elastyczności, a także jest tańszy. Natomiast z poliestru oferuje większą kontrolę i trwałość, polecany jest dla zaawansowanych graczy.

Niskie napięcie (50-55 lbs) zapewnia większą moc i komfort, ale mniejszą kontrolę. Średnie napięcie (55-60 lbs) oferuje równowagę między mocą a kontrolą. Wysokie napięcie (60+ lbs) daje większą kontrolę, ale mniejszą moc i komfort.

Perfekcyjna piłka do tenisa

Na kortach ziemnych najlepiej sprawdzają się piłki z miękkiej gumy, które oferują większą przyczepność i wolniejsze odbicie. Na trawiastych najlepszym wyborem są twardsze piłki, które zapewniają szybsze odbicie. W przypadku kortów twardych idealne są piłki o średniej twardości, które charakteryzują się trwałością.

Tennis 1381230 960 720
fot. pixabay.com

Początkującym graczom zaleca się piłki średnio twarde, które oferują równowagę między kontrolą a siłą odbicia. Bardziej doświadczeni gracze mogą poszukiwać twardszych piłek, które zapewniają lepszą precyzję i umożliwiają generowanie większej siły uderzenia.

Stylowo i wygodnie

Odzież tenisowa powinna być wykonana z oddychających i szybkoschnących tkanin, takich jak poliester, nylon lub mieszanki z elastanem, które efektywnie odprowadzają pot.

Koszulki z krótkim rękawem lub bez rękawów zapewniają swobodę ruchów w ramionach i tułowiu. Warto wybierać modele z wentylacją w strategicznych miejscach, takich jak plecy i pod pachami. Spodenki tenisowe powinny mieć elastyczny pas i głębokie kieszenie na dodatkowe piłki. Dla kobiet spódnice tenisowe, często wyposażone w krótkie spodenki, oferują elegancję połączoną z praktycznością i komfortem.

Wygodne obuwie to podstawa sukcesu na korcie

Buty na korty trawiaste powinny mieć płaską, gładką podeszwę, natomiast buty na korty ziemne i twarde powinny mieć bardziej agresywny bieżnik, zapewniający przyczepność. Gra w tenisa wymaga dobrej amortyzacji butów, która pomoże w absorpcji wstrząsów podczas dynamicznej gry.

Co oczywiste, buty tenisowe muszą być idealnie dopasowane do stopy, nie za ciasne ani za luźne. Oddychający materiał wierzchni zapewnia komfort nawet podczas długotrwałej gry.

Gdy już mamy wszystko , czego potrzebuje tenisista, w kwestii sprzętu i wyposażenia, zostaje znaleźć trenera, partnera do gry i kort lub klub tenisowy. 

Historia tenisa

Gdy już wiemy, czego potrzebuje tenisista, by uprawiać sport, warto poznać historię tej prestiżowej gry. A sięga ona wiele wieków wstecz.

Prototypem tenisa była francuska średniowieczna gra dworska jeu de paume (gra dłonią), która stała się tak popularna, że w 1480 roku Ludwik XI nakazał produkcję odpowiednich piłek. W XVI wieku wprowadzono rakiety, a współczesna wersja tenisa powstała w Anglii w 1874 roku dzięki majorowi W. C. Wingfieldowi, który nazwał grę lawn tennis. Pierwsze rakiety były drewniane, a piłki gumowe, pokryte flanelą. W 1877 roku korty tenisowe przybrały obecny kształt prostokąta, a w londyńskim Wimbledonie odbył się pierwszy turniej. Cztery najważniejsze turnieje: Wimbledon, US Open, French Open i Australian Open tworzą Wielki Szlem. Od 1924 roku zasady gry nie uległy większym zmianom, poza wprowadzeniem tie-breaka w latach 70. XX wieku. W 1968 roku rozpoczęła się Era Open, która zniosła podział na tenis amatorski i profesjonalny, pozwalając wszystkim graczom rywalizować w tych samych turniejach. Sport ten ponownie stał się dyscypliną olimpijską w 1988 roku w Seulu, po byciu wycofanym od 1924 roku.

Ekskluzywny czy powszechny, jak wygląda tenis obecnie

Tenis to jeden z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych sportów na świecie. Jego korzenie sięgają XIV wieku, ale współczesna forma gry rozwijała się w XIX wieku w Anglii. Dzisiaj tenisiści cieszą się ogromną popularnością, a najważniejsze turnieje przyciągają miliony widzów na całym świecie. Czasami jedyne, czego potrzebuje tenisista, pasjonat, ale nie zawodowy sportowiec, to bilet na wydarzenie takie, jak turniej tenisowy. Może to być najpiękniejsze doświadczenie w życiu.

Najważniejsze turnieje tenisa ziemnego

 • Wimbledon
  • Miejsce: Londyn, Anglia
  • Data: Od 1877 roku
  • Nawierzchnia: Trawiasta
 • US Open
  • Miejsce: Nowy Jork, USA
  • Data: Od 1881 roku
  • Nawierzchnia: Twarda (akrylowa)
 • French Open (Roland Garros)
  • Miejsce: Paryż, Francja
  • Data: Od 1891 roku
  • Nawierzchnia: Mączka ceglasta
 • Australian Open
  • Miejsce: Melbourne, Australia
  • Data: Od 1905 roku
  • Nawierzchnia: Twarda (akrylowa)

Te cztery turnieje tworzą tzw. Wielki Szlem, który jest marzeniem każdego tenisisty. Zdobycie Wielkiego Szlema, czyli wygranie wszystkich czterech turniejów w jednym sezonie, jest niezwykle trudnym wyzwaniem, które ostatni raz udało się Steffi Graf w 1988 roku.

Inne ważne turnieje

 • Turnieje Masters
  Kończące sezon turnieje dla kobiet i mężczyzn, które również mają ogromne znaczenie i prestiż.
 • Puchar Davisa i Puchar Federacji
  Drużynowe rozgrywki tenisowe odpowiednio dla mężczyzn i kobiet, cieszące się dużym uznaniem w świecie sportu.

Tenis jest także dostępny dla różnych grup wiekowych i zawodników o różnych możliwościach, w tym graczy na wózkach inwalidzkich, niesłyszących oraz niewidzących. Dzięki swojej różnorodności i globalnemu zasięgowi, tenis pozostaje jednym z najważniejszych sportów, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Co ucieszy fana tenisa?

Czasami tenis jest sposobem na życie, czasami jest sportem a czasami pasją polegającą na śledzeniu rozgrywek oraz uczestnictwa w turniejach, aktywnym kibicowaniu. Niezależnie od sposobu powiązania życia z pasją, warto wiedzieć, co może sprawić przyjemność każdemu fanowi tego sportu. A przydatnych przedmiotów czy pięknych dekoracji jest wiele. 

9tenis
8tenis
7tenis
6tenis
5tenis

Wśród inspiracji można wymienić torby na rakiety, trwale i z najlepszych materiałów. Każdy dzień urozmaicą ciekawe dekoracje, takie jak plakaty i obrazy nawiązujące do dużych turniejów tenisowych.

W biurze czy gabinecie fana tenisa doskonale prezentują się również misterne figurki wykonane z materiałów najlepszej jakości. 

Sportowiec czy kibic – tenis to prawdziwa pasja na lata

Tenisista potrzebuje odpowiedniego sprzętu, który wspiera jego indywidualny styl gry, od właściwej rakiety i naciągu po buty dostosowane do rodzaju kortu i odzież zapewniającą komfort oraz swobodę ruchów. 

Jednak tenis to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim pasja, która może trwać całe życie. To sport, który łączy ekskluzywność, piękno i ducha rywalizacji. Prestiżowe turnieje, jak Wimbledon czy Roland Garros, przyciągają zarówno zawodników, jak i kibiców z całego świata, podkreślając wyjątkowość tego sportu. Gra w tenisa to nie tylko doskonalenie techniki i kondycji, ale także ogromna przyjemność płynąca z każdego meczu, elegancja ruchów na korcie i radość z rywalizacji oraz nawiązywania nowych znajomości.

Zatem czego potrzebuje tenisista? Możliwości grania, kibicowania i realizacji swojej pasji na każdym kroku. Przeżywania emocji i dzielenia się nimi z bliskimi.