Zaskakująca decyzja Valentino

Zaskakująca Decyzja Valentino
Fot. lifestyle.livemint.com

Zaskakująca decyzja Valentino poruszyła nawet najbardziej doświadczonych obserwatorów świata mody. Otóż po piątkowym odejściu Pierpaolo Piccioli ze stanowiska dyrektora kreatywnego marki, rzymski dom mody, podjął nietypowe kroki. Ogłoszono, że tegoroczne pokazy mody męskiej i haute couture Valentino nie zostaną zaprezentowane. Warto wspomnieć o jeszcze jednym przesunięciu. Paryski Tydzień Mody Męskiej, który zazwyczaj ma swoje miejsce w czerwcu, został przełożony na okres od 18 do 23 czerwca. Pokazy haute couture natomiast zaplanowano na dni od 24 do 27 czerwca. Mimo tego, że zmieniono układ dat został, z uwagi na wyjątkowe okoliczności, Valentino zdecydowało się nie pokazać swoich kolekcji, nawet w zmienionym terminie. Dlaczego?

Czysta karta

Zaczynając od początku. Organ zarządzający francuską modą postanowił przesunąć jesienne pokazy haute couture w roku 2024, aby uniknąć kolizji z nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi oraz Paraolimpijskimi. Igrzyska te, które od lat są synonimem sportowego wyczynu, będą miały miejsce od 26 lipca do 11 sierpnia. Paraolimpiada natomiast odbędzie się od 28 sierpnia do 8 września. Jest to decyzja, którą podjęto w celu zminimalizowania zakłóceń w świecie mody i sportu.

Odejście Piccioliego ze stanowiska dyrektora kreatywnego w Valentino to wciąż niezwykle świeże wydarzenie. Jednak jego ostatnia kolekcja na jesień 2024 roku, w pełni utrzymana w czerniach, stanowiła swego rodzaju hołd dla marki. Była to jakby jego pożegnalna oda dla domu mody. Faktem jest, że zaskakująca decyzja Valentino o nieprojektowaniu kolejnych kolekcji męskich i couture przez zespół, opartych na wstępnych pomysłach Piccioliego, ma swoje znaczenie. Wskazuje to na możliwość nadejścia nowego projektanta, który być może już niedługo rozpocznie pracę nad damską linią, i który może preferować rozpoczęcie od zera, mając czyste pole do działania.

@Valentino

“Kreatywność nadal będzie sercem i duszą naszej marki, stanowiąc kluczowy element, który kształtuje przyszłe kolekcje, zarówno te gotowe do noszenia, jak i haute couture, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Będziemy kontynuować podnoszenie naszego DNA marki, eksplorując jej ikoniczne motywy i niezrównane włoskie dziedzictwo”. Takie słowa padły w poniedziałkowym oświadczeniu Valentino.

Zaskakująca decyzja Valentino, czy na pewno?

Informacje wokół tematu odejścia Piccioliego wciąż ograniczają się do wielu przypuszczeń. Valentino poinformowało, że już niedługo wyznaczą następcę w marce, co sugeruje pewne przyspieszenie tego procesu. Niektóre źródła sugerują także, że były dyrektor kreatywny Gucci, Alessandro Michele, zostanie jego następcą i obecnie toczy negocjacje kontraktowe.

Michele niespodziewanie opuścił Gucci w listopadzie 2022 roku, a jego zakaz konkurencji ma wygasać w tym miesiącu. Z kolei Valentino pilnie potrzebuje projektanta, aby uniknąć długotrwałej luki w kolekcjach. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że pierwsza kolekcja nowego dyrektora kreatywnego zostanie przygotowana dla linii damskiej na sezon wiosna 2025. Jest to przeciwna sytuacja do sytuacji sprzed lat, kiedy Michele musiał zmontować kolekcję dla Gucci po nagłym odejściu swojej poprzedniczki. Tym razem oczekiwania są znacznie wyższe. “Kiedyś mógł sobie pozwolić na improwizację, ale teraz jest już znanym projektantem. Pierwsza kolekcja dla Valentino musi być bezbłędna, prawdziwym hitem” – komentuje jedno z źródeł. Pozostaje więc czekać na oficjalne oświadczenie domu mody w sprawie tego, kto poprowadzi markę z powrotem na szczyt.

Zaskakująca Decyzja Valentino W Sprawie Męskich Kolekcji
Fot. www.lemilemagazine.com