Ralph Lauren X Naiomi Glasses
Fot. utahscanyoncountry.com

W świecie mody nie ma granic dla inspiracji. Polo Ralph Lauren, zawsze poszukując nowych sposobów na ekspresję weszło w niecodzienną współpracę z artystką tekstylną Naiomi Glasses. To właśnie w ramach programu “Artist In Residence” zrodziła się kolekcja, stanowiąca pierwszą z trzech zaprojektowanych przez Glasses dla marki. Ta kolaboracja to nie tylko spotkanie mody z dziedzictwem, lecz prawdziwy hołd dla tradycji i kunsztu. To spotkanie dwóch światów – świata mody z fascynującą historią Navajo, które razem opowiadają historię zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości. Przedstawiając wzory przekazywane przez pokolenia, współpraca Ralph Lauren X Naiomi Glasses staje się mostem łączącym tradycję z nowoczesnością, jednocześnie celebrującą zarówno dziedzictwo kulturowe, jak i wyrafinowany styl domu mody.

Gdy dziedzictwo i tradycja spotyka się z modą

Artystka tekstylna i tkaczka o głębokich korzeniach w siódmym pokoleniu Diné (Navajo), Naiomi Glasses, przyniosła swoje wyjątkowe spojrzenie i wzory, odziedziczone po przodkach, do różnorodnych elementów ozdobionych tradycyjnymi motywami Navajo. Te ikoniczne wzory, jak czterokierunkowe krzyże, krzyże kobiety pająka, czy ważki, stanowią duszę kolekcji, wyrażając głębokie dziedzictwo narodu Navajo.

Ralph Lauren x Naiomi Glasses

W całej kolekcji motywy splatają się w różnorodne elementy, czerpiąc inspirację z ziemi Navajo. Najważniejsze stają się tkaniny jaquardowe i płaszcze wykonane z niebarwionej wełny. Te unikalne materiały podkreślają naturalne barwy, stanowiąc kontrast wobec kurt, inspirowanych lasami i płaszczy nawiązujących do stylu życia na ranczu. Kolekcja obejmuje również wybór elementów, które odzwierciedlają osobisty styl Glasses. Klasyczne oferty Polo – od swetrów i koszulek polo po czapki z daszkiem, łączą inspiracje kolekcji z nowoczesnym stylem i charakterem.

“Dziedzictwo i tradycja są w centrum wszystkiego, co kocham – rzeczy, które obejmują zarówno piękno, jak i użyteczność, które są niewymuszone i osobiste i są przekazywane z pokolenia na pokolenie” – to słowa samego Ralpha Laurena. “Ożywienie najbardziej autentycznego wyrazu dziedzictwa rzemieślniczego oznacza współpracę z tymi, którzy stworzyli i podtrzymywali te ponadczasowe tradycje przez wieki oraz dzielenie się ich historiami ze światem. To jest szansa, która na nas czeka – i która będzie cenną częścią dziedzictwa naszej firmy”.

Kolekcja Ralph Lauren x Naiomi Glasses- moda z przesłaniem

Z kolei sam program “Artist In Residence” stworzony przez markę ma na celu bezpośrednie podkreślenie i współpracę ze społecznościami. A zwłaszcza takimi, które nie tylko stanowią inspirację, ale także pielęgnują swoje dziedzictwo, zamiast być jedynie punktem wyjścia do inspiracji. Glasses, prezentując kolekcję w Polo Mansion w Nowym Jorku, wyznała, że miała pewne obawy na początku. Chciała upewnić się, że zarówno jej historię, jak i historię jej ludu, marka przedstawi z należytym szacunkiem. Obawy jednak szybko zniknęły, gdy zdała sobie sprawę, w jaki sposób kolekcja może zwrócić uwagę na rdzennych amerykańskich artystów. I tak ukazała historię rzemiosła i wzornictwa Navajo szerszej publiczności.

“Rdzenni artyści zazwyczaj nie otrzymują takiej uwagi, ponieważ niewiele osób zwraca uwagę na nasze społeczności” – stwierdza artystka. “Ale dzięki tej współpracy możemy świętować naszych artystów i otworzyć wiele drzwi dla innych”. Kolekcja jest już dostępna w sklepie internetowym marki, a kolejnego duetu Glasses z marką można spodziewać się w 2024 roku.

Navajo Nation Hołd Indiańskiej Społeczności
Fot. consent.yahoo.com

By utrwalić historię kolekcji, lookbook nie tylko przedstawia bliskich Glasses, ale i sfilmowano go na ziemi Navajo Nation. Artystka jest również kuratorem wyselekcjonowanej, ręcznie robionej biżuterii ze srebra i turkusów. Stworzyło ją sześć rodzin rzemieślniczych z Navajo Nation, Hopi Pueblo, San Felipe Pueblo i Zuni Pueblo. Wszystkie te wyroby będą sprzedawane za pośrednictwem kanałów Ralpha Laurena. Procent ceny zakupu ze sprzedaży pierwszej kolekcji okularów Polo Ralph Lauren x Naiomi Glasses trafi do organizacji Change Labs. Organizacja ta ” wspiera rozwój małych przedsiębiorstw Navajo i Hopi prowadzonych przez rdzennych mieszkańców” – zgodnie z komunikatem prasowym domu mody.