Ralph Lauren x Naiomi Glasses
W świecie mody nie ma granic dla inspiracji. Polo Ralph Lauren, zawsze poszukując nowych sposobów na ekspresję weszło w niecodzienną współpracę z artystką tekstylną Naiomi Glasses. To właśnie w ramach programu “Artist In Residence” zrodziła się kolekcja, stanowiąca pierwszą z trzech zaprojektowanych przez Glasses dla marki. Ta kolaboracja to nie tylko spotkanie mody z dziedzictwem, lecz prawdziwy hołd dla tradycji i kunsztu. To spotkanie dwóch światów – świata mody z fascynującą historią Navajo, które razem opowiadają historię zarówno przeszłości, jak i teraźniejszości. Przedstawiając wzory przekazywane przez pokolenia, współpraca Ralph Lauren X Naiomi Glasses staje się mostem łączącym tradycję z nowoczesnością, jednocześnie celebrującą zarówno dziedzictwo kulturowe, jak i wyrafinowany styl domu mody.
Gdy dziedzictwo i tradycja spotyka się z modą
Artystka tekstylna i tkaczka o głębokich korzeniach w siódmym pokoleniu Diné (Navajo), Naiomi Glasses, przyniosła swoje wyjątkowe spojrzenie i wzory, odziedziczone po przodkach, do różnorodnych elementów ozdobionych tradycyjnymi motywami Navajo. Te ikoniczne wzory, jak czterokierunkowe krzyże, krzyże kobiety pająka, czy ważki, stanowią duszę kolekcji, wyrażając głębokie dziedzictwo narodu Navajo.
W całej kolekcji motywy splatają się w różnorodne elementy, czerpiąc inspirację z ziemi Navajo. Najważniejsze stają się tkaniny jaquardowe i płaszcze wykonane z niebarwionej wełny. Te unikalne materiały podkreślają naturalne barwy, stanowiąc kontrast wobec kurt, inspirowanych lasami i płaszczy nawiązujących do stylu życia na ranczu. Kolekcja obejmuje również wybór elementów, które odzwierciedlają osobisty styl Glasses. Klasyczne oferty Polo – od swetrów i koszulek polo po czapki z daszkiem, łączą inspiracje kolekcji z nowoczesnym stylem i charakterem.
“Dziedzictwo i tradycja są w centrum wszystkiego, co kocham – rzeczy, które obejmują zarówno piękno, jak i użyteczność, które są niewymuszone i osobiste i są przekazywane z pokolenia na pokolenie” – to słowa samego Ralpha Laurena. “Ożywienie najbardziej autentycznego wyrazu dziedzictwa rzemieślniczego oznacza współpracę z tymi, którzy stworzyli i podtrzymywali te ponadczasowe tradycje przez wieki oraz dzielenie się ich historiami ze światem. To jest szansa, która na nas czeka – i która będzie cenną częścią dziedzictwa naszej firmy”.
Kolekcja Ralph Lauren x Naiomi Glasses- moda z przesłaniem
Z kolei sam program “Artist In Residence” stworzony przez markę ma na celu bezpośrednie podkreślenie i współpracę ze społecznościami. A zwłaszcza takimi, które nie tylko stanowią inspirację, ale także pielęgnują swoje dziedzictwo, zamiast być jedynie punktem wyjścia do inspiracji. Glasses, prezentując kolekcję w Polo Mansion w Nowym Jorku, wyznała, że miała pewne obawy na początku. Chciała upewnić się, że zarówno jej historię, jak i historię jej ludu, marka przedstawi z należytym szacunkiem. Obawy jednak szybko zniknęły, gdy zdała sobie sprawę, w jaki sposób kolekcja może zwrócić uwagę na rdzennych amerykańskich artystów. I tak ukazała historię rzemiosła i wzornictwa Navajo szerszej publiczności.
“Rdzenni artyści zazwyczaj nie otrzymują takiej uwagi, ponieważ niewiele osób zwraca uwagę na nasze społeczności” – stwierdza artystka. “Ale dzięki tej współpracy możemy świętować naszych artystów i otworzyć wiele drzwi dla innych”. Kolekcja jest już dostępna w sklepie internetowym marki, a kolejnego duetu Glasses z marką można spodziewać się w 2024 roku.
By utrwalić historię kolekcji, lookbook nie tylko przedstawia bliskich Glasses, ale i sfilmowano go na ziemi Navajo Nation. Artystka jest również kuratorem wyselekcjonowanej, ręcznie robionej biżuterii ze srebra i turkusów. Stworzyło ją sześć rodzin rzemieślniczych z Navajo Nation, Hopi Pueblo, San Felipe Pueblo i Zuni Pueblo. Wszystkie te wyroby będą sprzedawane za pośrednictwem kanałów Ralpha Laurena. Procent ceny zakupu ze sprzedaży pierwszej kolekcji okularów Polo Ralph Lauren x Naiomi Glasses trafi do organizacji Change Labs. Organizacja ta ” wspiera rozwój małych przedsiębiorstw Navajo i Hopi prowadzonych przez rdzennych mieszkańców” – zgodnie z komunikatem prasowym domu mody.
Zostaw komentarz