Najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii

Najbardziej Znane Rodziny Winiarskie Na Sycylii Zrodlo Pixabay.com
źródło: pixabay.com

Sycylia – włoska wyspa tonąca w śródziemnomorskim słońcu, piękna i gorąca, słynie jako kolebka mafii oraz ojczyzna najlepszych włoskich win. Tradycje i zwyczaje mają ogromne znaczenie na tej wulkanicznej wyspie. Historia uprawy winorośli i produkcji tego alkoholu sięga tu czasów antycznej Grecji. Niezależnie od tego,czy w danym momencie historycznym Sycylią rządzili Grecy, Rzymianie czy Francuzi, winiarskie zwyczaje przekazywane były z rodziców na dzieci i żadne historyczne perturbacje nie zachwiały lokalnymi zwyczajami. Tak oto powstały jedne z najstarszych winiarni w Europie. Najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii po dziś dzień wytwarzają jedne z bardziej cenionych win.

Wino1

źródło: pixabay.com

Najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii – czyli z tradycją w nowoczesność

Przez wiele lat Sycylia była najważniejszym regionem winiarskim we Włoszech, a produkcją wina trudniło się wiele rodzin. Po okresie – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy jakość produkcji spadła, wina włoskie, a w szczególności sycylijskie znów zaczęły cieszyć się uznaniem, będąc obecnie producentem wysokich i docenianych win o niepowtarzalnym smaku i aromacie.

Warto przyjrzeć się obecnemu rynkowi i znaleźć najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii, aby dostrzec specyfikę wyspiarskiego rynku winiarskiego oraz docenić ogromną tradycję oraz doświadczenie w produkcji win. Przy okazji win, warto poznać także najdroższy szampan na świecie.

Najbardziej znane winiarnie sycylijskie

Sycylia słynie ze słońca, eulkanu, mafiii wina. Wyspiarskie rodziny winiarskie są niemal tak samo zławne jak mafijne, a ich dorobek w produkcji tego trunku jest doceniany na całym świecie.

Wino2
źródło: pixabay.com

Najsłynniejsze winiarnie na Sycylii tradycja i nowoczesność. Każda z nich jest prowadzona przez rodziny z ogromnymi tradycjami w produkcji wina. Najważniejsze spośród nich to:

 • Planeta Wines
 • Donnafugata
 • Cusumano.
 • Tasca d’Almerita
 • Benanti

Spośród tych rodzin z winiarskimi tradycjami przyjrzyjmy się trzem najbardziej znanym producentom wina, ich historii i dokonaniom. To głównie dzięki nim wina z Sycylii odzyskały dawną renomę i na powrót stały się cenione i pożądane przez koneserów tego trunku. Przy okazji warto także zastanowić się, w czym serwować alkohole.

Winiarnia Planeta

Wino3
źródło: pixabay.com

Jeśli rozważamy najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii nie można zapomnieć o rodzinie Planeta. Winiarnia Planeta to znakomity producent z Sycylii, który zdobył uznanie koneserów z całego świata. To fascynująca historia rodzinnego przedsięwzięcia, które rozpoczęło się z marzeniem o promowaniu sycylijskich win na światowej scenie.

Planeta to nazwisko z długą historią na Sycylii. Diego Planeta, jeden z założycieli winiarni, ma korzenie hiszpańskie, ale jego rodzina jest obecna na Sycylii od XVI wieku. Historia ta stanowiła solidne fundamenty dla pasji i zaangażowania rodziny w produkcję wina.

Winiarnia Planeta rozpoczęła swoją działalność w 1990 roku z determinacją, aby pokazać światu, że Sycylia ma znacznie więcej do zaoferowania niż wina niskiej jakości. Ich celem było stworzenie trunków, które docenią miłośnicy wina na całym świecie.

Za kluczowy sukces winiarni odpowiada nie tylko zaangażowanie rodziny Planeta, ale także doskonała jakość i smak win. Kiedy Diego pracował jeszcze w spółdzielni winiarskiej Settesoli, przeprowadził testy na ponad 60 różnych odmian winorośli, aby wyłonić te, które wyróżniały się wyjątkowym smakiem i potencjałem. W rezultacie powstały lokalne odmiany, takie jak chardonnay, syrah i merlot, które stały się flagowymi produktami Planety.

Planeta posiada 363 hektary winnic w różnych lokalizacjach na Sycylii, z których każda ma swoją unikalną historię i charakter. Włochy to jednak nie tylko wina i pizza, inne włoskie inspiracje.

Cusumano

Sycylia
źródło: pixabay.com

Bracia Alberto i Diego Cusumano to postacie, które wpisują się w historię sycylijskiego winiarstwa jako twórcy marki Cusumano. Ich pasja i determinacja zaowocowały stworzeniem innowacyjnej i uznawanej winiarni.

W 2001 roku bracia postanowili wspólnie z enologiem Mario Ronco podjąć wyzwanie i zapoczątkować markę Cusumano. Ich celem było ukazanie bogactwa Sycylii jako krainy kontrastów, która ma potencjał do produkcji wyjątkowych win. W tworzeniu win przyświeca im idea harmonii między tradycją a nowoczesnością oraz szacunkiem dla sycylijskich zwyczajów. Rodzina Cusano z musi być wymieniona, gdy wybieramy najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii.

Winnice Cusumano

Cusumano ma winnice rozlokowane w różnych regionach Sycylii, z każdym miejscem charakteryzującym się unikalnym klimatem i glebą. Winnica Ficuzza w Piana degli Albanesi, znajdująca się na wysokości 700-800 m n.p.m., oferuje doskonałe warunki dla uprawy odmian takich jak Inzolia, Chardonnay i Pinot Noir, używanych do produkcji win takich jak Ramusa, Jalé, Cubìa i Angimbé.

Presti e Pegni w Monreale na wzgórzach o glinianych glebach tworzy znakomite warunki do uprawy odmian Nero d’Avola i Syrah, z których powstaje wspaniałe wino Benuara. San Giacomo w Butera ma gleby wapienne, na których trivesz się Nero d’Avola, używane do produkcji wina Sàgana. 

W kwietniu 2013 roku rodzina Cusumano nabyła teren na północnym zboczu Etny, największego wulkanu w Europie, co zaowocowało projektem Alta Mora.  Ta winnica koncentruje się na produkcji wina z regionu Etny, gdzie winogrona rosną na glebach wulkanicznych na wysokości 800-1000 m n.p.m.

Cusumano to także przykład producenta, który dba o estetykę butelek i etykiet. Szklane korki i nowoczesny design etykiet stanowią istotny element marketingu firmy, podobnie jak konsekwentna dbałość o jakość produktu. 

Tn Contessa Entellina Estate Donnafugata Ph Gambina
źródło: pixabay.com

Benanti

Historia i filozofia winnicy Benanti stanowią fascynujący przykład połączenia tradycji z nowoczesnością oraz zaangażowania w produkcję wyjątkowych win na Sycylii. Założona przez Giuseppe Benantiego w 1988 roku, ta winnica stała się symbolem szacunku dla lokalnych odmian winorośli i unikalnego terroir regionu Etna.

Historia Benanti zaczęła się od pasji i tradycji rodziny w produkcji wina, ale to Giuseppe Benanti przekształcił ją w profesjonalne przedsięwzięcie, które doceniło potencjał wulkanicznych zboczy Etny i odmian etneńskich. Klimat winnicy Benanti jest niezwykłe ze względu na glebę wulkaniczną i wyjątkową ekspozycję na słońce. Winnica jest rozlokowana w różnych obszarach DOC na Etnie, co pozwala na produkcję win z rodzimych odmian:  nerello mascalese, carricante, nerello cappuccio czy minnella. Wymieniając najbardziej znane rodziny winiarskie na Sycylii nie można zapominać o twórcach “powolnego” wina. 

“Powolne” wino

Jednym z kluczowych elementów wyróżniających Benanti jest podejście do produkcji “wina powolnego”. Proces produkcji jest niespieszny, pełen uwagi i troski, a celem jest uzyskanie win o najwyższej jakości. Przywiązanie do tradycji, szacunek dla terroir i poświęcenie dla jakości stanowią fundamenty działalności Benanti.

Winnica Benanti cieszy się renomą zarówno jako kultowy sycylijski producent, jak i jako pionier, który ustanawia wysokie standardy produkcji wina. Do wina dobrać można idealne jedzenia. Podane na odpowiednije zastawie z kieliszkiem wina zapewni niezapomniany wieczór.

Co wyróżnia sycylijskie wina?

Winiarnia
źródło: pixabay.com
 • Terroir Wulkaniczny:
  • Sycylia to jedno z najbardziej wulkanicznych miejsc na świecie, a żyzna gleba jest jednym z kluczowych elementów sycylijskiego rolnictwa.
 • Różnorodność Klimatu:
  • Sycylia posiada różnorodny klimat, od subtropikalnego na wybrzeżu do chłodniejszy i górski w okolicach Etny.
  • Klimat wpływa na różnice w smaku i aromatu win.
 • Lokalne odmiany winorośli:
  • Sycylia jest domem dla wielu unikalnych odmian winorośli, takich jak Nero d’Avola, Nerello Mascalese, Carricante czy Grillo.
  • Autochtoniczne szczepy nadają winom wyjątkowy charakter i smak.
 • Słońce:
  • Wysoka ilość słońca na Sycylii sprzyja dojrzewaniu winogron, co przekłada się na słodycz i bogactwo smaku win.
  • Słoneczne ekspozycje także wpływają na intensywność koloru win.
 • Tradycje:
  • Sycylia ma długą historię uprawy winorośli, sięgającą czasów starożytnych Greków i Rzymian.
  • Te tradycje wpływają na metody produkcji wina, zachowane przez wieki. Przy okazji warto zwrócić uwagę na inne produkty z interesującą historią, jak choćby kawior.
 • Kultura i gastronomia:
  • Sycylia to region o bogatej kulturze kulinarnej, gdzie wino odgrywa ważną rolę w towarzystwie jedzenia.
  • Wina z Sycylii idealnie komponują się z lokalnymi potrawami, takimi jak pasta, owoce morza i sery.
 • Wina mocne i deserowe:
  • Sycylijskie wina słyną z wysokich zawartości alkoholu i intensywnych smaków, zwłaszcza w przypadku czerwonych win.
  • Wino deserowe typu Marsala to kolejna specjalność Sycylii, znana na całym świecie.
 • Innowacje i Współczesność:
  • W ostatnich latach winiarze na Sycylii inwestują w nowoczesne technologie i techniki produkcji wina.
  • Ta innowacyjność przyczynia się do tworzenia coraz wyższej jakości win

Sycylijskie wina z pewnością wyróżniają się na rynku i stanowią ciekawą propozycję dla amatorów tego trunku. A tu kilka podpowiedzi dla fanów whiskey.