Dałbyś się tu zamknąć i jeszcze zapłacił! Więzienie Nara w Japonii

Więzienie Nara w Japonii
fot. Japońskie Ministerstwo Sprawiedliwości

Kto chciałby dobrowolnie trafić do więzienia i jeszcze zapłacić za to niemałe pieniądze!? Może się to wydawać szokujące, ale z pewnością znajdą się rzesze chętnych. 115-letnie więzienie Nara w Japonii zostanie przekształcone w luksusowy hotel. Zabytek, uznany za obiekt dziedzictwa kulturowego Kraju Kwitnącej Wiśni, już od dawna nie pełni swojej pierwotnej roli. Dzięki wizjonerstwu rodzimej firmy wypoczynkowej Hoshino Resorts, Nara może zyskać drugie życie.

Japończycy to bardzo praktyczny naród – zamiast pozwalać zabytkom niszczeć w zapomnieniu lub wpompowywać duże pieniądze w ich utrzymanie bez żadnych szans na zwrot inwestycji, pozwalają wykorzystać je komercyjnie. Przykładem tak pragmatycznego działania stało się więzienie Nara w Japonii. Jak donosi „Business Insider” – ten 115-letni obiekt zostanie odrestaurowany przez japońskiego potentata hotelowego Hoshino Resorts.

Więzienie Nara zostało wybudowane w 1908 roku, w okresie Meiji, który przypadł na lata panowania cesarza Mutsuhito (1868-1912). Pewnie nikt nie wpadłby wówczas na to, że ktokolwiek będzie kiedyś płacił, aby móc tam trafić. Przez kolejne dekady „gośćmi” w Nara byli kryminaliści. Zabytkowy obiekt z czerwonej cegły został jednak finalnie wyłączony z użytku, a osadzonych przeniesiono do nowocześniejszych zakładów.

Więzienie Nara w Japonii
fot. Japońskie Ministerstwo Sprawiedliwości

Japończycy odrestaurują 115-letnie więzienie! Powstanie tam luksusowy hotel

Po ponad 100 latach istnienia Nara zostało docenione. Dostrzeżono, iż nie jest to tylko stary, niszczejący zakład penitencjarny, ale także przykład pięknej, historycznej architektury Kraju Kwitnącej Wiśni. W 2017 roku obiekt oficjalnie uznano za dobro kulturalne Japonii.

Niedawno okazało się, że na tym się nie skończy. Więzienie otrzyma zupełnie nowe życie i znów zaroi się tam od ludzi – tym razem nie więźniów, ale turystów. Nara zostanie całkowicie odrestaurowane i wyremontowane. Za przedsięwzięcie odpowiada właściciel sieci hoteli Hoshino Resorts. Jest to firma z ponad stuletnią tradycją – niewiele młodsza od więzienia Nara. Swój pierwszy kurort otworzyła już w 1914 roku!

Prestiżowy projekt dla rządu, jego elegancka konstrukcja z czerwonej cegły ucieleśnia ambicje i kunszt ery Meiji, gdy Japonia otworzyła swoje drzwi na świat. W dawnym ośrodku zatrzymań znajduje się system Haviland, w którym centralna wieża strażnicza nadzoruje wiele promienistych skrzydeł cel. Do dziś jest to kwintesencja modelu „nowoczesnego więzienia” w Japonii

– pisze na swojej stronie Hoshino Resorts.

Według zapowiedzi realizatora projektu, hotel w więzieniu Nara ma przyjąć pierwszych gości już w 2026 roku.