Triumf “Emilii Perez” w Cannes

Triumf Emilii Perez W Cannes
Fot. hollywoodreporter.com

Minionej nocy zakończyła się 77. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jedną z jego niespodzianek okazał się wielki triumf “Emilii Perez” w Cannes, produkcji Saint Laurent Productions. Film ten zgarnął trzy prestiżowe nagrody, zachwycając zarówno publiczność, jak i krytyków. Sukces filmu to nie tylko wielkie osiągnięcie dla świata filmowego, ale także ogromny zaszczyt dla luksusowej marki odzieżowej. Saint Laurent Productions, dział filmowy słynnego domu mody, udowodnił, że kreatywność może być równie skuteczna przeniesiona na ekran kinowy.

Zdobycie dwóch prestiżowych nagród na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie podkreśla, jak bardzo Saint Laurent angażuje się w projekty artystyczne na najwyższym poziomie. Nagroda za najlepszy scenariusz, grę aktorską oraz Złota Palma za najlepszy film świadczą o doskonałej jakości produkcji oraz jej głębokim oddziaływaniu na widzów i krytyków. Triumf Sukces “Emilii Perez” w Cannes to również potwierdzenie talentu Audiarda i znakomitej gry aktorskiej. Film z pewnością zapisze się na kartach historii kina jako nowatorska produkcja, która poruszyła serca publiczności na całym świecie.

Kobiety królują w Cannes

Jury 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, pod przewodnictwem Grety Gerwig, reżyserki “Barbie”, postanowiło uhonorować wybitną grę aktorską w sposób bezprecedensowy. Jednak zamiast przyznawać nagrodę jednej aktorce, jury zdecydowało się wyróżnić wszystkie cztery główne role kobiece. Nagrodę otrzymały więc: Karla Sofía Gascón, Selena Gomez, Zoë Saldañy i Adriana Paz. Jak podkreśliła Gerwig: “Chcieliśmy docenić siłę kobiecej gry aktorskiej, która w tym filmie jest wyjątkowa. Każda z aktorek wnosi do tej historii coś niepowtarzalnego, a razem tworzą one coś transcendentnego”.

Saint Laurent Productions I Triumf Emilii Perez W Cannes
Fot. festival-cannes.com

To historyczny moment dla festiwalu w Cannes, ponieważ Karla Sofía Gascón staje się pierwszą aktorką transpłciową, która otrzymuje tą nagrodę. Na ceremonii zamknięcia zachwyciła wszystkich czarną sukienką z dżerseju od Saint Laurent, uzupełnioną o mosiężne kolczyki i mankiety oraz klasyczne lakierowane szpilki. W swojej wypowiedzi aktorka zręcznie nawiązała do przekazu nagrodzonego filmu.

“Chcę, abyście uwierzyli, tak jak w filmie “Emilia Perez”, że zawsze można się poprawić, że każdy może stać się lepszym człowiekiem” – powiedziała Gascón. “Zwróciła się również do osób, które wyrządzały krzywdę społeczności trans: “Wszyscy, którzy sprawiliście, że cierpimy, nadszedł czas, abyście się zmienili”. Decyzja jury o uhonorowaniu wszystkich aktorek “Emilii Perez” spotkała się z ogromnym aplauzem publiczności. Prawdopodobnie jest postrzegana jako ważny krok w stronę większej reprezentacji i inkluzywności w kinie.

Triumf “Emilii Perez” w Cannes i reżyserski laur

Oprócz tego Jacques Audiard, doświadczony francuski reżyser, za triumf “Emilii Perez” odebrał na festiwalu w Cannes nagrodę Jury. Stanowiło to ukoronowanie jego 30-letniej kariery. To wyjątkowe wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że festiwal tradycyjnie przyznaje tylko jedną nagrodę na film. Audiard nie krył wzruszenia odbierając ją. Wyznał, że to spełnienie jego wieloletnich marzeń i nie jest pewien, co teraz zrobi z resztą swojego życia.

@Saint Laurent

Jednocześnie reżyser wykorzystał okazję, aby wygłosić apel do widzów w obronie kina. Podkreślił, że przyszłość tej sztuki tkwi w kinach, gdzie widzowie mogą w pełni zanurzyć się w filmowym świecie. Krytycznie wypowiedział się o oglądaniu filmów w domu, z telefonem w ręku, twierdząc, że taka forma nie dorównuje kinowemu doświadczeniu. Słowa Audiarda spotkały się z dużym aplauzem publiczności i branży filmowej. Wiele osób dostrzegło w nich manifest na rzecz kina i jego wartości, w czasach dominacji platform streamingowych i domowej rozrywki.