Destylarnia whiskey w dawnym więzieniu

Creator: Gd Jpeg V1.0 (using Ijg Jpeg V62), Quality = 100
Destylarnie whiskey w starym więzieniu, fot. drinksology.com

W sercu północnego Belfastu, w historycznym budynku dawnego więzienia Crumlin Road Gaol, mieści się nowa atrakcja turystyczna i jednocześnie destylarnia whiskey. Więzienie, które otwarto w 1846 roku, przez ponad 150 lat było miejscem przetrzymywania zarówno kryminalistów, jak i więźniów politycznych. Crumlin Road Gaol, zamknięte w 1996 roku, jest jedynym zachowanym więzieniem z okresu wiktoriańskiego w Irlandii Północnej. Znane jako “The Crum”, było świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń, od egzekucji po ucieczki więźniów, co czyni je fascynującym miejscem pełnym historii. Destylarnia whiskey w dawnym więzieniu to bardzo ciekawy, ale i nieco kontrowersyjne punkt na mapie Belfastu. 

Destylarnia whiskey w dawnym więzieniu

Belfast ma bogatą tradycję produkcji whiskey, która sięga XVIII wieku. W 1800 roku Belfast był największym producentem whiskey na wyspie Irlandii. McConnell’s Irish Whiskey była jednym z najbardziej znanych marek tego trunku.

Dzięki Belfast Distillery Company marka McConnell’s została niedawno odnowiona, nawiązując do swojej chlubnej przeszłości. Nowa destylarnia McConnell’s mieści się w skrzydle A dawnego więzienia Crumlin Road Gaol, przywracając miastu status ważnego centrum produkcji whiskey.

Nowoczesna destylarnia whiskey z nutą historii

Destylarnię McConnell’s zaprojektowano z szacunkiem do historycznego charakteru budynku. Wnętrze więzienia zmieniono w nowoczesne, jasne przestrzenie. Obejmują nie tylko obszar produkcyjny, ale także centrum dla zwiedzających.

Bd5 W2560
Piękne wnętrza destylarni, fot. drinksology.com
Bd10 W2560
Zachowano historyczny klimat, fot. drinksology.com
Bd13 W2560
Odwiedzający mogą poznać proces powstawania whiskey, fot. drinksology.com

W ramach wycieczki goście mogą zobaczyć proces produkcji whiskey. Od mielenia, przez fermentację i destylację, aż po dojrzewanie trunku. Dodatkowo, destylarnia whiskey w dawnym więzieniu oferuje ekskluzywne degustacje w specjalnie zaprojektowanych salach. W destylarni można wziąć udział w warsztatach, podczas których można nauczyć się sztuki mieszania whiskey.

Produkcja i degustacja whiskey

McConnell’s Irish Whiskey produkuje obecnie dwie główne odmiany: 5-letnią irlandzką whiskey oraz McConnell’s Sherry Cask Finish, które zdobywają międzynarodowe nagrody i uznanie. Whiskey dojrzewa w najlepszych beczkach, co nadaje jej wyjątkowy smak i aromat. Zwiedzający mają możliwość degustacji tych nagradzanych trunków, a także zakupu butelek w sklepie przy destylarni.

Turystyczna atrakcja na mapie Belfastu

Destylarnie whiskey, takie jak McConnell’s, stają się ważnymi punktami turystycznymi na mapie Irlandii i Szkocji. Oferują one nie tylko wgląd w tradycyjne rzemiosło produkcji alkoholu, ale także unikalne doświadczenie związane z historią i kulturą regionu. Destylarnia whiskey w dawnym więzieniu stanowi ciekawe miejsce do zwiedzania. To niepowtarzalna okazja do połączenia pasji do whiskey z fascynującą lekcją historii, co czyni je obowiązkowym punktem dla każdego turysty odwiedzającego Belfast.