Jak Degustowac Whisky

Historia powstania Whisky

Mimo iż pytanie, jak degustować whisky jest zagadnieniem na który ludzie często poszukują odpowiedzi, to warto przed jej udzieleniem pochylić się nad historią tego wyjątkowego trunku. Wokół tematu whisky gromadzi się wiele legend i historii. Jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych jest ta o jej pochodzeniu. Whisky uważana jest „wynalazek” szkocki, jednak to stwierdzenie może być krzywdzące dla Irlandczyków, którzy jako pierwsi już w VII wieku wytworzyli napój o podobnych właściwościach smakowych i produkcyjnych. Wtedy to właśnie, w duchu idei podążania za „wodą życia”, jaką dał Irlandii św. Patryk — ubodzy mnisi wytwarzali wyjątkowy w smaku napój uzyskiwany wtedy jeszcze tylko w efekcie destylacji soków fermentowanych owoców.

Co ciekawe, powstały trunek używany był wtedy w celu leczenia urazów i łagodzenia wszelakich dolegliwości. Z łacińskiego jego nazwa brzmiała aqua vitae i oznaczała właśnie wodę życia. Z tej też racji w VII wieku nabrała ona niezwykłych właściwości przedłużania ludzkiego życia. Św. Patryk sztukę destylacji odkrył we Francji i właśnie stamtąd przywiódł ją do Irlandii. Jednak historia whisky sięga tysięcy lat i ma swoje korzenie w różnych krajach na całym świecie.

Co nieco o destylacji

Można uznać, że początki produkcji whisky sięgają starożytności, kiedy to Arabowie odkryli, że destylacja wina może prowadzić do uzyskania mocniejszego w stężeniu napoju. W Szkocji destylacja stała się bardziej popularna w XVI wieku dzięki temu, że whisky była tam produkowana przez farmerów i karczmarzy. W Ameryce za to destylacja spirytusu rozpoczęła się w XVIII wieku, dzięki czemu i tam whisky została rozpowszechniona. Bourbon to rodzaj whisky, który jest znany na całym świecie, produkowany jest on w Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, musi on spełniać określone wymagania, takie jak na przykład bycie produkowanym z co najmniej 51% kukurydzy i to, co przewodzi w każdym powstałym whisky — starzenie się w beczkach z dębu.

Obecnie whisky jest produkowana w wielu krajach na całym świecie, takich jak na przykład Szkocja, Irlandia, USA, Japonia czy Kanada. Co ważne, każdy region ma swoje własne tradycje i sposoby produkcji whisky, co sprawia, że każda seria napoju posiada swój unikalny smak i charakter.

zesataw do whisky dla szefa

Historia degustacji whisky

Historia degustacji whisky jest równie stara, jak i historia samej whisky. Pierwsze próby degustacji whisky były prawdopodobnie dokonywane właśnie przez irlandzkich mnichów w średniowieczu, którzy destylowali wodę z jęczmienia i innych zbóż. W miarę rozwoju produkcji whisky i powstawania różnych odmian trunku zaczęto coraz bardziej doceniać różnice w smaku i aromacie między nimi.

Wraz z rozwojem kultury whisky, degustacja jej stała się bardziej formalna. Coraz częściej można spotkać się ze specjalnie zorganizowanymi prezentacjami degustacji whisky. Wiele salonów umożliwia uczestniczenie w lekcjach o poprawnym badaniu smaku trunku. Dziś degustacja whisky to ważny element w świecie miłośników doświadczania wyjątkowych walorów smakowych alkoholu.

Jak degustować whisky? — Wyjątkowy proces doświadczania Whisky

Mimo że szkół degustacji whisky jest wiele, to warto kierować się kilkoma podstawowymi krokami:

1. Wybierz odpowiednie szkło — najlepszym wyborem będzie kieliszek typu tulipan lub glencairn. Znanym naczyniem przy degustacji whisky jest również szklanka „old fashion”, jednak nie jest ona specjalnie dedykowana dla whisky, ale raczej dla drinków typu old-fashion i innych koktajli, które ją zawierają. Kieliszki tulipanowe zaprojektowane są tak, aby umożliwić swobodny przepływ aromatów i koncentrację ich wokół nosa.

2. Spójrz na whisky — obejrzenie whisky pozwala dostrzec jej kolor, on z kolei może wskazywać na wiek napoju, rodzaj beczki w jakiej się starzał lub proces destylacji. Co ciekawe, whisky staje się ciemniejsza w miarę jej starzenia. Czasami whisky ciemnieje w wyniku długiego finiszowania w beczkach po niektórych winach. Obecnie jednak coraz więcej producentów dodaje do niej karmelu, aby uzyskać jednolitą barwę, co sprawia, że analiza koloru nie zawsze jest adekwatna do oceny jakości whisky.

3. Powąchaj — Zapach whisky również wiele może ci o niej powiedzieć. Zbliżając się do szkła, zwróć uwagę na aromaty, takie jak zboże, torf, dąb i miód. Zapach whisky może zawierać również nuty owocowe, słodowe, korzenne, dymne i ziołowe, zależnie od rodzaju whisky i procesu produkcji.

4. Spróbuj — Wydawać by się mogło, że jest to najważniejszy etap degustacji whisky. Smak whisky może być bardzo różnorodny, zależnie od jej typu, regionu produkcji, procesu destylacji i sposobie starzenia. Podobne doświadczenia smakowe można odkryć podczas degustacji wina.

5. Oceń ogólne odczucie w ustach — Już niewielki łyk whisky pozwala odkryć jej konsystencję i uczucie jakie po sobie pozostawia. Podczas degustacji, zwróć uwagę na konsystencję whisky na to, czy jest gęsta, czy płynna. Spróbuj zaobserwować odczucie w ustach, takie jak ostrość lub miodowa gładkość. Również podczas przełykania, zwróć uwagę na posmak, który za sobą pozostawia.

Nuty smakowe whisky – jak degustować whisky

Whisky, może zawierać w sobie wiele różnych nut smakowych, takich jak posmak:

Słodowy — słodki, ziarnisty, owsiany, miodowy

Owocowy — cytrusowy, jabłkowy, morelowy

Pikantny — pieprzny, cynamonowy, anyżowy

Dymny — torfowy, wędzony

Waniliowy — kokosowy, kremowy

Orzechowy — migdałowy

Kakaowy — czekoladowy, kawowy.

Pytanie, jak degustować whisky, budzi wiele ciekawości i zainteresowania u ludzi. Jest to proces polegający na skrupulatnym badaniu i odkrywaniu różnych smaków, aromatów i odczuć w ustach.

Jeśli degustacja whisky została przeprowadzona przez ciebie poprawie, to bez problemu odpowiesz sobie na pytanie, czy smak, kolor, aromat i konsystencja ze sobą współgrają ? Warto mieć jednak na uwadze, że każdy może mieć swoje własne preferencje i gusty dotyczące smaku Whisky.

Whisky Degustacja
Jak degustować whisky?

Czego unikać podczas degustacji whisky

Degustacja whisky powinna być owiana spokojem i celebracją chwili. Ważne, aby był to powolny proces, który pozwoli docenić pełnię smaku i aromatu. Przy dokładnym badaniu smaku trunku, warto unikać lodu, ponieważ może on rozcieńczyć whisky i zaburzyć jego rzeczywistą strukturę. Kolejnym krokiem jest powolne sączenie trunku, tak aby każdy aromat dokładnie zagościł na twoim języku. Dodatkowo, przed samą degustacją warto powstrzymać się od jedzenia ostrej żywności, może to wpłynąć bowiem na zmysł smaku i zapachu. Pamiętaj, że ma to być chwila przyjemności, w której liczy się całkowite pochłonięcie wyjątkowymi nutami aromatu.

Prezent dla prawdziwego konesera whisky

Whisky to wyjątkowy napój alkoholowy, który od wieków wzbudza w ludziach podziw i zainteresowanie. Kiedyś używano go jedynie jako „wodę życia”, która potrafi wyleczyć ciężkie przypadki skórne. Teraz jest to ceniony trunek na całym świecie. Ludzie zachwycają się niebanalnym smakiem whisky, który przebudza często zapomniane już emocje. Jeśli wiesz, że ktoś z twoich bliskich jest prawdziwym koneserem whisky i że temat degustacji trunku jest mu dobrze znany to dobrym pomysłem na prezent dla niego, może być specjalny, luksusowy kieliszek. Dobrej jakości szkło, potęguje doznania doświadczane podczas profesjonalnej degustacji. Doskonałym pomysłem na prezent dla miłośnika whisky będzie również elegancka karafka. Zarówno szklana, jak i kryształowa potrafi zachwycić swoim wyjątkowym pięknem i jakościowym wykonaniem.

Poszukując doskonałej jakości przedmiotów, którymi przewodzi luksus i elegancja, warto zaczerpnąć inspiracji z bogatego asortymentu Luxury Products. To właśnie tutaj zebrano luksusowych producentów z całego świata. Prawdziwy koneser whisky zwraca uwagę na najmniejsze szczegóły w smaku i aromacie swojego ulubionego trunku. Tak więc podarunek dla niego musi być równie doskonały. Elegancki prezent o doskonałej precyzji wykonania i niezwykłym wyglądzie może być dobrym wyborem dla szefa, brata czy męża. Luxury Product w swojej ofercie przedstawia wiele jakościowych propozycji na wyjątkowy prezent.

Oryginalne Szklanki Do Whisky Degustacja Krysztalowe
Prezent Whisky Szklanka Z Krysztalu
Oryginalne Szklanki Do Whisky
Komplet Dwoch Szklanek Whisky