Zegarek Drozszy Od Auta
fot. elitetraveler.com

Patek Philippe, Vacheron, Rolex czy Jacob&Co to rozpoznawalne marki projektujące zegarki dla wybranych. Markę i renomę buduje nie nazwa, a jakość, materiały, niezawodność i misteria wykonania. Unikatowe, luksusowe i piękne zegarki wzbudzają zachwyt. Każdy chciałby nosić Rolexa jak James Cameron. Jennifer Lawrence nosiła na nadgarstku luksusowe zegarki Longines. Lenny Kravitz jest ambasadorem Le Sentiner. Uważana za najbardziej prestiżową manufaktura zegarków Patek Philippe wyznaje filozofię, że ambasadorów nie potrzebuje, miliarderzy i tak sami zwracają się do szwajcarskiej firmy z prośbą o możliwość zakupu ich czasomierza. Zegarek droższy od auta – to brzmi może abstrakcyjnie, ale większość z wymienionych tu firm produkuje czasomierze przewyższające ceną luksusowe sportowe samochody. 

Zegarek droższy od auta – dlaczego bywają tak drogie

Na cenę luksusowych zegarków z najlepszych manufaktur wpływa kilka czynników. Przede wszystkim najlepsze marki bardzo dbają o renomę. Produkowane z najwyższą starannością mechaniczne zegarki najbardziej luksusowych linii wykonane są z najwyższą dokładnością i misterią. Nie bez powodu mówi się o zegarmistrzowskiej precyzji. 

Większość z uznanych marek ma także bardzo długą tradycję tworzenia zegarków. Zresztą trzy flagowe marki luksusowych zegarków mechanicznych – Rolex, Patek Philippe i Vacheron mają historię sięgającą kolejno 1905, 1839 oraz 1755 roku. Doświadczenie, jakość, ręczna produkcja – nic dziwnego, że zegarek droższy od auta to wcale nie taka rzadkość. 

Misteria mistrzostwa

Pierwszym elementem wpływającym na cenę jest skomplikowany mechanizm wewnętrzny. W odróżnieniu od zegarków kwarcowych, które wykorzystują drgania kryształu kwarcu do odmierzania czasu, zegarki mechaniczne polegają na precyzyjnych mechanizmach składających się z setek mikroskopijnych części. Te części muszą być ręcznie montowane przez wykwalifikowanych zegarmistrzów. Realnie niewiele jest osób na świecie, które potrafią stworzyć mechaniczny zegarek.

Ch24 Pl
Legendarny Patek Philippe Grandmaster Chime, fot. ch24.pl

W przeciwieństwie do masowej produkcji zegarków kwarcowych, zegarki mechaniczne powstają w małych seriach, co czyni je bardziej ekskluzywnymi. Część z modeli to unikaty, tworzone na specjalne zamówienie. 

Proces powstawania takiego unikatowego zegarka  wymaga nie tylko dużej precyzji, ale także wiedzy i doświadczenia, które są wynikiem wieloletniego szkolenia zegarmistrzów. Zegarek droższy od auta powstaje z większą precyzją, niż tworzone są  ekskluzywne samochody.

Luksus powstaje nie tylko misternie, ale i z najwyższej próby kruszcu. Często są to metale szlachetne, takie jak złoto czy platyna, a także rzadkie kamienie, które zdobią tarczę zegarka. Zegarki bywają wysadzane brylantami, rzadkimi odcieniami fancy diamentów, rubinami czy szafirami. Sama jakość materiałów znacznie podnosi koszty produkcji. 

Rewolucja kwarcowa i jej wpływ na przemysł zegarmistrzowski

W latach 70. XX wieku rynek zegarków przeszedł ogromne zmiany za sprawą tzw. “rewolucji kwarcowej”. Zegarki kwarcowe, dzięki swojej precyzji i niskim kosztom produkcji, zaczęły dominować na rynku. Było to duże wyzwanie dla tradycyjnych producentów zegarków mechanicznych. W ciągu dekady import szwajcarskich zegarków spadł z 40 do 10 milionów sztuk, co spowodowało poważne problemy ekonomiczne dla wielu firm.

Gq Com
Rolex Dytona Paula Newmana – najdroższy Rolex na świecie. fot. gq.com

Wielu producentów nie przetrwało tych zmian, co doprowadziło do znacznej redukcji liczby firm oraz utraty miejsc pracy. Inne przedsiębiorstwa, takie jak Swatch, dostosowały się do nowych realiów, wprowadzając do swojej oferty zegarki kwarcowe.

Luksus jako nowa strategia przetrwania

Trudna sytuacja na rynku sprawiła, że przetrwali tylko najlepsi i najbardziej biznesowi. Nie ukrywajmy, mieli oni także pomysł na biznes.. Zamiast konkurować ceną i masową produkcją, firmy takie jak Patek czy Rolex skupiły się na nadaniu swoim produktom statusu symbolu luksusu i prestiżu. Zegarki mechaniczne przestały być jedynie narzędziami do odmierzania czasu i stały się oznaką statusu społecznego.

Rolex rozpoczął produkcję swoich zegarków z użyciem złota i innych szlachetnych materiałów, co podkreślało ich wysoką jakość i ekskluzywność. Zegarki te zaczęły być postrzegane jako symbole sukcesu i prestiżu, co znacznie zwiększyło ich wartość rynkową.

Mechaniczny zegarek jako inwestycja

Bywa, że zegarek droższy od auta to symbol luksusu lub inwestycja. Unikatowe, produkowane z największą precyzją, niezawodne i wykonane z materiałów jak najdroższa biżuteria zegarki mechaniczne są nie tylko symbolem prestiżu, ale także pewną lokatą kapitału.

Sedly Blog Com1
Zegarki luksusowe to doskonała inwestycja, fot. seedlyreads.com
Singapore Watch Insider
fot. sgwatchinsider.com

Ceny metali szlachetnych rosną. Podobnie wartość unikatowych, renomowanych przedmiotów. 

Najdroższe zegarki na świecie

Nie da się mówić o zegarkach droższych od auta bez wspomnienia choć kilku tych najcenniejszych unikatów, które wzbudzają pożądanie. Krótki ranking doskonale jednak pokazuje wartość tych najcenniejszych unikatów.

  • Graff Diamonds Halucination – 55 milionów dolarów

Graff Diamonds Hallucination 1 Themilliardaire
fot. themilliardaire.com

   – Ponad 110 karatów rzadkich, kolorowych diamentów (różowe, niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe)

  – Wykonany z platyny

  • Jacob & Co. Billionaire – 18 milionów dolarów
Jacob Co Billionaire Diamonds Watch 24
fot. gq.com

– 260-karatowe szmaragdowe diamenty

– Bransoleta z 18-karatowego białego złota, szafirowy kryształ

  • Patek Philippe Grandmaster Chime – 31 milionów dolarów
Ch24 Pl1
fot. ch24.pl

– 20 funkcji (wieczny kalendarz, fazy księżyca, repetycja minutowa)

– 18-karatowe złoto, dwustronna konstrukcja

  • Breguet Grande Complication Marie-Antoinette – 30 milionów dolarów**

– 18-karatowe złoto

– Skomplikowane funkcje (repetycja minutowa, wieczny kalendarz)

  • Rolex Daytona Paula Newmana – 17,8 miliona dolarów**

– Unikalna tarcza „Paul Newman”

– Należał do Paula Newmana, ozdobiony diamentami

Każdy z tych zegarków łączy precyzyjne mechanizmy, luksusowe materiały i unikalny design, będąc symbolami prestiżu. Każdy pobudza wyobraźnię i jest unikatem o ciągle rosnącej wartości.