Zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości

Zabytek Przeznaczony Na Dom Spokojnej Starosci

Dzisiaj w dobie inflacji, sporych wahań na giełdzie, a także ogólnej zapaści rynków na całym świecie coraz częściej poszukujemy dywersyfikacji swojego kapitału. Moim zdaniem naturalnym kierunkiem są inwestycje przeznaczone w nieruchomości. Po roku 89 ich wartość stale rośnie i nic na to nie wskazuje, aby ten trend się odwrócił. Zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości, jest jednym z pomysłów, które dzisiaj pragnę Państwu opisać.

W dobie, kiedy stajemy się społeczeństwem seniorów, to bardzo silny impuls do tego, aby bliżej przyjrzeć się nieruchomościom, które będą służyły jako dom opieki dla osób starszych! Starzejące się roczniki to jedno, natomiast drugi aspekt to perspektywa inwestycyjna. I jak się okazuje, jest to całkiem dochodowy biznes, przy założeniu że bierze się pod uwagę kilkudziesięciu seniorów. Mniejsza ilość nie ma biznesowego przełożenia, więc jeśli już chcemy iść w tą stronę, szukajmy większych obiektów.

Z tego co widzę, takimi budynkami interesują się zamożni inwestorzy, ale coraz śmielej wchodzą na rynek duże fundusze inwestycyjne, które wyczuły ogromną niszę na zagospodarowanie. Generalnie cały rynek przestawia się na seniorów, od nieruchomości, wycieczek, odzieży, kosmetyków, usług, aż po żywnośc i suplementy. To potężna gałąź gospodarki, obok której nie da się dzisiaj obojętnie przejść.

Na tym ciekawym rynku można wyczuć 2 silne nurty. Pierwszy z nich to budowa całkowicie nowego budynku pod inwestycję, a druga to poszukiwania nieruchomości do adaptacji. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dobrze wiemy, że rozpoczęcie budowy nowego budynku, dzisiaj może pochłonąć ogromne środki. Ale, już na etapie projektowania, dokładnie można zaplanować właśnie nieruchomość dedykowaną pod seniorów.

Zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości – trudne wybory

Natomiast ten drugi zakłada adaptację istniejącego budynku, pod wymagania jakie przynosi nam ten biznes. Pomijamy zakup z rynku pierwotnego, stosunkowo nowego budownictwa, by skupić się na nieruchomości jaką jest zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości. Tutaj zaczyna się szereg wyzwań, które musimy po drodze spełnić, ale od początku.

Dzisiaj ten przypadek omówię na przykładzie zabytkowej Willi w Obornikach Śląskich, która znajduje się w historycznym położeniu. Cały budynek już przy samej budowie, mocno wpisywał się w cele uzdrowiskowe. Bo tak naprawdę przed wojną Oborniki Śląskie nazywały się Bad Oberningk, które silnie stawiały na odpoczynek i regenerację.

Było to ściśle związane z odkryciem źródła szczawy żelazistej, więc naturalnie budowało się w tym miejscu sporo nieruchomości uzdrowiskowych. I dlatego sama willa, w stylu rezydencjalnym ma przypisaną nazwę Stare Miasto i także taką funkcje spełniała.

A dzisiaj?

Dzisiaj obiekt jest wystawiony na sprzedaż, wpisany jest do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego pod numerem 553/1-5/A05, na mocy decyzji z dnia 17.11.2005 roku. To jest bardzo kluczowa i ważna informacja, szczególnie jeśli ktoś poważnie myśli o inwestycji w taką nieruchomość. Bowiem przepisy wyraźnie mówią, iż jeśli chcemy zmieniać budynek pod konkretne cele, musimy mieć na to pozwolenie od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Tak się składa, że ta urocza willa takie pozwolenie ma, więc przyszły inwestor, nie musi obawiać się o przyszłość całej inwestycji. To niezwykle ważny aspekt, o którym często zapominają agencji nieruchomości, a szkoda.

Zabytek Na Slasku Inwestycyjny
Zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości to dzisiaj dobra inwestycja
Zabytkowy Dom Spokojnej Starosci
Dom Spokojnej Starosci
Nieruchomosc Na Dom Spokojnej Starosci
Zabytkowa Willa Pod Inwestycje
Zabytek Pod Inwestycje Slask
Zabytek Pod Inwestycje
Dom Spokojnej Starosci Blog

Nieruchomość inwestycyjna pod seniorów – ważne informacje

Może teraz garść informacji, o tym fascynującym historycznym budynku. Ta ogromna willa to przeszło 1600 metrów kwadratowych, na działce o powierzchni 2270 metrów. Więc sporo miejsca do zagospodarowania na przyszły zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości. Nabywca nie musi się martwić o to, że metraż będzie go w jakiś sposób ograniczał.

Obecny właściciel zaprojektował w tej rezydencji 32 pokoje, a także dużą restaurację, którą można z powodzeniem przeznaczyć na centralny punkt miejsca spotkań seniorów. Te pomieszczenie to 240 metrów kwadratowych, więc całkiem sporo! Ta nieruchomość została zaprojektowana pod usługi hotelarskie, dom spokojnej starości, bądź miejsce na wesele, czy przyjęcia.

Jak dla mnie najbardziej idealny pomysł to dom dla seniorów i tego się trzymam. Jak już wspomniałem, willa dostała wszystkie pozwolenia na przebudowę, wraz z projektem budowlanym. Oprócz tego właściciel włożył tutaj sporo pracy oraz środków, aby częściowo wyremontować ten budynek. Między innymi betonowe zastrzyki, czy podciągi stalowe, czyli typowe prace wzmacniające konstrukcję nieruchomości.

Mogę się jeszcze bardziej rozpisywać i rozpływać na tym miejscem, ale lepiej będzie jeśli sami Państwo zobaczycie ten zabytek przeznaczony na dom spokojnej starości. Zapraszam do odwiedzenia Oborników Śląskich

Umów się na spotkanie

Michał Cylwik

Luxury Brokers


michal@luxuryproducts.pl

791 394 349