Zakup nieruchomości z małym kapitałem? NFT i Tokenizacja
Do niedawna NFT były dla nas komicznymi obrazkami małp, misiów czy innych pikselowych postaci. Nieco karykaturalna postać, pod jaką tokeny niewymienne podbiły rynek, uśpiły czujność nieco bardziej konserwatywnych inwestorów – po prostu nie potraktowali tej innowacji poważnie. Na krótką metę być może było to rozsądne, ale początkowy obraz NFT może zniekształcić wizję przyszłości tej innowacyjnej technologii. To tak, jakby zlekceważyć ebooki na początku ich istnienia – dziś już wiemy, jak bardzo stały się popularne.
Podobnie może być z tokenami niewymiennymi, czyli Non-Fungible Tokens (NFT). Wbrew pozorom tokeny tego typu nie muszą być powiązane jedynie z pikselową sztuką – albo w ogóle sztuką, bo to właśnie ten rynek był poligonem dla technologii NFT. Tymczasem zastosowanie tokenów niewymiennych jest znacznie szersze.
Tokeny NFT jako dowód własności
Gdyby ująć cały sens tej nowinki w dwóch słowach, byłyby to słowa „prawo” i „własność” – lub „dowód” i „własność”. Token NFT jest właśnie cyfrowym dowodem własności i to nie tylko cyfrowej. Już w czasie ostatniej hossy z lat 2021-2022 start-upy NFT eksperymentowały z tokenami niewymiennymi (tj. niepodzielnymi, niepodrabialnymi, jedynymi w swoim rodzaju), które można było wymieniać na fizyczne przedmioty – na przykład koszulki.
Perspektywy w związku z tą technologią nie kończą się jednak na koszulkach, kubkach czy różnych innych bibelotach. Skoro token NFT jest niepodrabialny, to można go zastosować w wielu aspektach. Może dowód tożsamości w formie NFT? W tym wypadku dane zapisane w tokenie nie byłyby widoczne dla osób niepowołanych, a jednocześnie sam autoryzowany token stanowiłby o tym, że „my to my”. Cofnijmy się także do wcześniejszy dwóch słów – dowód własności. NFT może być cyfrowym dowodem własności czegokolwiek. Co to może być? Np. nieruchomości.
Tokenizacja – inwestycje w nieruchomości dostępne dla wszystkich
Chodzi o tokenizację aktywów oraz możliwość fragmentaryzacji dóbr, które do tej pory ciężko było podzielić na mniejsze części. Między innymi nieruchomości cechują się dużym progiem wejścia dla drobnych inwestorów – nie jest raczej powszechne, aby ktoś kupował np. 1 metr kwadratowy mieszkania. Wszystko albo nic. NFT to zmienia. Zmienia to tokenizacja aktywów. Dzięki tokenizacji jedno 100-metrowe mieszkanie można podzielić na 100 części, z których każdą reprezentuje jeden token „własnościowy”.
Takie rozwiązanie stwarza nie tylko możliwość inwestowania na rynkach do tej pory zarezerwowanych dla majętniejszych osób, ale także dodatkową możliwość pozyskiwania kapitału przez podmioty poszukujące kapitału – np. deweloperów. Próg wejścia się zmniejsza, toteż uwalnia się drobny kapitał – drobny, ale ławica małych rybek potrafi być potężniejsza, aniżeli wieloryb.
Zostaw komentarz