Max Weber – amerykański malarz polskiego pochodzenia

Kto to jest Max Weber?
Życie a Max Weber

Max Weber został uznany jednym z najwybitniejszych malarzy amerykańskich. Był pierwszym z propagatorów i przedstawicieli kubizmu w Stanach Zjednoczonych. Postać niezwykła i wielce uznana za swoje dokonania.

Mało osób w Polsce wie, iż Max urodził się w wielokulturowym Białymstoku w roku 1881 w rodzinie ortodoksyjnych żydów. Jako dziesięcioletni chłopczyk wyemigrował do USA, gdzie razem z rodziną zamieszkali w części Brooklynu zwanej Williamsburgiem.

Najdroższe obrazy polskich malarzy

max weber malarz

Jeden z najdroższych obrazów polskiego malarstwa to ” New York ” Maxa Webera przedstawiający miasto Nowy York. Dzieło namalowano farbą olejną w 1912 roku zostało sprzedane za 1,659,500 $.

Jak do tej pory niewielu artystów wywodzących się z naszego kraju może pochwalić się taką sumą pieniędzy.

Kariera Maxa

Max Weber w latach 1899-1900 studiował pod kierunkiem Artura Wesleya Dowa w Pratt Institute w Brooklynie. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie pobierał nauki w Académie Julian.

We Francji artysta odzwierciedla szerokie spektrum rewolucyjnej sztuki, co ma także wpływ w późniejszym pobycie w Stanach Zjednoczonych. Na kongresie Amerykańskich Artystów otwarcie mówi o swoich lewicowych sympatiach politycznych.

W swojej bogatej twórczości Max Weber nawiązywał do fowizmu i kubizmu, by w późniejszym okresie życia fascynować się ekspresjonizmem i abstrakcją.

Zdaniem Webera: „Zobaczyć dzieło sztuki przypadkiem albo en passant, to bardzo miłe doświadczenie; ale zetknięcie się z obrazem, duchem jego twórcy, jest widzeniem uczestniczącym, przynoszącym nie radość, a uniesienie”.

Max Weber – uznanie i sława

obrazy max weber

Max Weber został doceniony na całym świecie. Jego prace zdobią najbardziej elitarne galerie sztuki, między innymi w Rzymie, Nowym Yorku i Tel Awiwie. Obrazy tego międzynarodowego artysty to wielka gratka dla kolekcjonerów sztuki, dlatego są bardzo poszukiwane.

Mimo iż malarz wzbudza wielkie zainteresowanie, w swoim rodzinnym mieście Białymstoku jest trochę zapomniany….a szkoda

Artysta zmarł 4 października 1961 r. w Great Neck w USA pozostawiając po sobie bogaty dorobek duchowy i artystyczny.