Jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim

projektowanie wnetrz w stylu prowansalskim

Bacznie obserwuję branżę wnętrzarską i wszystkie aktualne trendy, widząc jak bardzo jest dzisiaj popularna prowansja. Meble, terakota, obrazy, dodatki, kwiatki oraz inne drobiazgi, niczym nie nawiązujące do tej wspaniałej krainy, są dzisiaj wszędzie. Natomiast nie mają nic wspólnego z tym klimatem, zapachem i kulturą prowansalską. Dzisiaj postaram się poruszyć temat jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim, bo jest o czym pisać. Ten przepiękny region niestety stał się frazą i słowem wytrychem, którego używają sprzedawcy oraz producenci by ‘’ opchnąć ‘’ swój produkt.

I to właśnie masowe klepanie mebli i dodatków absolutnie nie może być łączone z prowansją. A to dlatego, że wszystko co wiąże się z tym stylem powinno być w dużym stopniu wykonywane ręcznie. Bo praca ludzkich rąk, miłość do surowców, a także wielopokoleniowe podejście do tworzenia dają nam synonim rzeczy wpisujących się w nurt prowansalskich wsi oraz miast. To wartości których na próżno szukać w hurcie i taśmowej produkcji, więc tym bardziej powinniśmy swoje kroki skierować w miejsca szczególne, gdzie znajdziemy swoje inspiracje.

Jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim – spotkanie z projektantem

Co najpierw, no jak to co? Spotkajmy się z projektantem, który przeprowadzi nas przez ten wyjątkowo trudny i żmudny proces w naszym życiu. Bo projektowanie nie jest sztuką łatwą, tym bardziej jeśli chodzi o poszczególne style. Gdy chcemy podchodzić holistycznie do tego zagadnienia, a wierzę że tak będzie, powinniśmy zaprojektować całe nasze wnętrze. Przełamywania architektoniczne, typu salon prowansalski, a sypialnia glamour nie wchodzi w grę i słabo będzie to wyglądać.

Na początek, przed spotkaniem z naszymi klientami proszę o poszukanie inspiracji na internecie do każdego wnętrza. Jest to dosyć istotnym elementem, ponieważ znacznie zawęża nasze poszukiwania oraz pokazuje co czuje i czego pragnie nasz klient. Dodatkowo można pokusić się o wyszukanie i zapisanie w telefonie, czy komputerze kolorów, które nam się podobają. A jeśli klient znajdzie kilka przykładów mebli i dodatków będzie fantastycznie.

dom prowansalski
luksusowy blog projektujemy wnetrze prowansalskie 1
projejekt dom prowansalski 1
materialy uzyte w prowansalskim domu 1

Wspólne mianowniki – inwestor vs projektant

Ok, jeśli klient znalazł już wszystkie potrzebne inspiracje, umawiamy spotkanie, gdzie przez długie godziny poznajemy nasze oczekiwania, względem projektu oraz pracy między projektantem a klientem. Bo jeśli nie rozumiemy się na pierwszym spotkaniu, trudno będzie przejść przez cały proces projektu i aranżacji domu, czy apartamentu.

My także zabieramy ze sobą pokaźny bagaż zdjęć, grafik, inspiracji i aranżacji w stylu prowansalskim. Tak aby klient zobaczył jak My czujemy ten klimat, co jest dla nas ważnym elementem i w końcu co możemy dla niego zrobić. Trzeba wiedzieć, że klient nie zawsze poszuka i znajdzie dobre przykłady stylu wnętrzarskiego w którym chce się poruszać.

Budżet finalny

Jak dla mnie, istotnym tutaj czynnikiem jest ustalenie bardzo ważnej sprawy, mianowicie budżetu. A to dlatego że jeśli chcę pokazać dla klienta jak zaprojektować wnętrz w stylu prowansalskim pokazuję pokazuję 2 drogi. Pierwsza z nich to wyposażenie w produkty masowe, drugi – ręcznie wykonywane w oparciu o najwyższej jakości materiały. Nie muszę mówić, który jest mi bliski, chociaż dzisiaj można za rozsądne środki zrobić dobre wyposażenie.

Jeśli klient nie określa budżetu, trudno będzie prowadzić dalsze rozmowy, poszukiwania i pracę nad projektem. Ponieważ przekrój wyposażania, mebli i dodatków jest naprawdę ogromny. Tak więc jeśli darzymy się wzajemnym szacunkiem, koniecznie trzeba określić w jakiej cenie klient chce zrobić projekt i całe wyposażenie.

Projekt funkcjonalny – synonim oczekiwań klienta

Zawsze przed wdrożeniem projektu funkcjonalnego robimy długie pierwsze spotkanie, o czym pisałem wcześniej. Rozmowa często jest połączona z ankietą, gdzie zbieramy informacje względem oczekiwań inwestora. Design i styl to jedno, ale do życia na co dzień potrzebna jest funkcjonalność, dlatego tak ważny jest projekt funkcjonalny.

Tutaj istotną rolą projektanta jest wejście w buty klienta, który będzie na co dzień żył w tym wnętrzu. Meble w stylu prowansalskim mają często inną budowę i funkcję niż nowoczesne sprzęty. Tak więc ergonomia oraz funkcjonalność w codziennym funkcjonowaniu musi być tutaj na pierwszym miejscu.

Współczesność kontra stare klimaty

Nie zapominajmy o nowoczesności jak klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, czy w końcu elektroniczne sterowanie domem. Są to punkty które muszą współgrać z postarzanym wnętrzem. Bo właśnie prowansja taka jest. I to my projektując oraz aranżując musimy połączyć te dwie zmienne rzeczy. Oczywiście nie jest to sprawą łatwą, ale z miłości do projektowania robimy co trzeba!

Jeśli klient nie ma rzutów swojego wnętrza wykonujemy inwentaryzację, aby wszystko pomierzyć właśnie do projektu funkcjonalnego. Bo żeby zobaczyć dokładnie jak będą stały meble oraz inne sprzęty musimy na to spojrzeć z góry. Klient nie musi być architektem, ale powinien czarno na białym zobaczyć rozkład jego wnętrza, wraz z zaproponowanymi sprzętami.

Aranżacja i projekt koncepcyjny w projektowaniu wnętrza prowansalskiego

Zarówno projekt funkcjonalny, jak aranżacja i projekt koncepcyjny są ze sobą ściśle powiązane. Bo teraz następuje wyszukiwanie mebli oraz wszystkich innych materiałów budowlanych, a także innych dekoracji które wpiszą się w zainteresowania klienta. Bo dobór kolorystyki, sprzętów oraz innych potrzebnych rzeczy poruszaliśmy na pierwszych spotkaniach. Ale teraz właśnie nadszedł czas aby już to wszystko wybrać.

różne szkoły projektowania, jedni zaczynają od góry – czyli od oświetlenia, drudzy od dołu – czyli podłóg. Ale przy okazji rozmieszczenia gniazdek i kontaktów możemy już zaplanować jak będzie wyglądało nasze oświetlenie w stylu prowansalskim. I powiem szczerze, o ile meble, dodatki czy inne dekoracje nie stanowią problemu, o tyle samo oświetlenie w tym klimacie nie jest do końca jednoznaczne.

Oświetlenie w stylu prowansalskim

Wiem że często wymieniane i pokazywane są żyrandole białe, pobielane, czy sztucznie postarzane, tak aby przypominać minione wieki. Chociaż najczęściej możemy spotkać po prostu białe żyrandole, z abażurem écru. Takie propozycje oczywiście są bardzo szablonowe. Jak dla mnie ktoś poświęca mało czasu, jeśli zaproponuje dla klienta takie rozwiązania.

Prowansja nie jest tylko bielą i lawendą, ponieważ możemy tu śmiało uwzględnić kute, drewniane, metalowe czy oświetlenie w brązie. Jestem za przełamywaniem konwenansów, więc pierwszą moją propozycją są prowansalskie żyrandole z metalu. Jest to kształt klatki, czy starego lampionu, które idealnie mogą się komponować właśnie w tym stylu.

zyrandol prowansja
Jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim?
prowansalskie zyrandole blog horz
bialy prowansalski zyrandol
eleganckie zyrandole w stylu prowansalskim
jakie zyrandole w stylu prowansalskim do salonu
jaki kinkiet w stylu prowansalskim
jaki zyrandol w styl prowansalskim
kinkiety w stylu prowansalskim
lampa prowansalska
lampka w stylu prowansalskim
lampy w stylu prowansalskim
mala lampa w stylu prowansalskim
prowansalski zyrandol blog
prowansja
prowansja lampa blog
prowansja zyrandole blog
zyrandole prowansalskie blog
zyrandol prowansalski

Lekkie czy masywne?

Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną sprawę, oświetlenie musi być delikatnie w sprzeczności do reszty wyposażenia. Bo jeśli chcemy mocne i ciężkie kute żyrandole w stylu prowansalskim, pozostała część wyposażenia nie może być już w tym klimacie. Musi zajść pewnego rodzaju korelacja, ciężkie meble – lekkie oświetlenie – zazwyczaj białe, z płatkami kwiatów. Lekkie meble francusko prowansalskie – ciężkie masywne oświetlenie.

Oczywiście jest to moja osobista wariacja, a decyzję zawsze pozostawiamy naszym klientom. Tutaj także można pokusić się o lampy ceramiczne w bieli, czy właśnie kutych żyrandoli z płatkami kwiatów. Bo przecież prowansja to duża ilość lawendy i płatków różnych kwiatów.

Meble w stylu prowansalskim

Wszędzie widzę głównie akcenty bieli, szarości i szablonu. Moim zdaniem producenci nie do końca rozumieją ja zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim i tworzą kserokopie innych marek. Takie meble przypominają trochę styl Schabby chic, czy skandynawski. A przecież prowansja nie jest do końca lekka w swoim odbiorze, więc można pokusić się tu o elementy postarzania, ciężkości, masywu i antyczności i litego drewna.

Wydaje mi się że głównym tworzywem, które pełni tutaj główną rolę jest naturalne drewno. I to one będzie stanowiło gwóźdź programu w naszym salonie, sypialni czy gabinecie. Natomiast na rynku jest dużo mebli w stylu prowansalskich wykonanych z MDF, czy innych delikatnie słabszych materiałów. A przecież prowansja to zapach, a to oferuje naturalne drewno. Więc szukajmy właśnie takich rozwiązań.

ciezkie meble prowansalskie 1
jak dobrac meble do prowansalskiego wnetrza 1
jakie meble do prowansalskich wnetrz 1
jak projektowac w prowansalskim stylu 1
meble prowansalskie
moje prowansalskie meble
najpiekniejsze meble prowansalskie
prowansalska biblioteka
prowansalska jadalnia
prowansalska lazienka
prowansalski dom
styl prowansji
prowansalskie wnetrze
prowansalski styl blog

Jeden styl – wiele rozwiązań jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim

Wiem, że wiąże się to z budżetem, ale dzisiaj drewno ma swoją cenę. Za to możemy mieć w swoim domu kawał solidnej pracy ludzkich rąk, która przetrwa następne pokolenia. Co jest także dosyć istotne przy konserwacji oraz przekazaniu mebli dla swoich dzieci i wnuków. Zresztą każdy powinien mieć właśnie takie rzeczy z duszą.

Często także widuję kanapy w stylu prowansalskim w kolorowe kwiatuszki, bardzo urocze, ale jak dla mnie trochę za bardzo wpisujące się w styl angielski. Można eksperymentować z kwiatami, czy roślinnością na tkaninach, ale musimy to robić wyczuciem. Styl prowansalski daje nam duże możliwości, więc tutaj trzeba brać pod uwagę sofy z drewna, wikliny czy innych ciężkich materiałów.

Widzę, że wielu z projektantów wplata kanapy antyczne do tego stylu i nie jest to błędem – a celowym zamierzeniem. I często daje to naprawdę świetne rezultaty. A sam mebel antyczny nie jest ciężko znaleźć, jest tego na rynku naprawdę sporo, więc spokojnie dobierzemy produkt z minionych wieków. Naturalnie trzeba to zrobić z wielkim wyczuciem oraz zwrócić uwagę aby kanap czy sofa była po renowacji. Bo trudno zamówić dla klienta antyk nie do końca odrestaurowany.

Kolory prowansji – Jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim

Tutaj znajdziemy dożo odcieni szarości, grafitu, czy écru – i powinny być to dominujące kolory jeśli jeśli nie wiemy jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim. Można pokusić się o mariaż z różem, czy brązem, dlaczego nie, ale wszystko zależy tutaj od koloru ścian oraz oświetlenia. Musi zachodzić symbioza i chemia między tym wyposażeniem. Jeszcze widuję pikowane kanapy utożsamiane z tym stylem, jednak to chyba nie jest do końca to co widziałbym w takim wnętrzu.

Dlatego projektując wnętrze, czy gabinet prowansalski możemy poszaleć i wdrażać zupełnie niestandardowe meble. Utarte szlaki są dla tych, którzy powtarzają i kserują, a jeśli chcemy mieć oryginał należy iść swoją drogą. Zawsze w życiu poruszając się po wydeptanych krokach, znajdziemy już to co zostało znalezione!

Tworząc własną prowansję możemy się pokusić o kute żelazne meble, szczególnie gdy zachodzi korelacja, salon z ogrodem, czy salon z tarasem. Dużo starego drewna, wikliny, przetartego postarzanego drewna, antycznych mebli, czy w końcu aktualnie produkowanych w starym stylu. Wybór jest dzisiaj ogromny, a projektant powinien to wszystko sprytnie połączyć.

gdzie kupic meble prowansalskie
jadalnia prowansalska
jakie meble do wnetrza prowansalskiego
meble prowansja blogi
prowansalskie meble
prowansalski styl
prowansja 1
prowansja blog
stare meble prowansalskie

Dodatki, akcesoria i bibeloty do prowansalskiego wnętrza

Mamy oświetlenie i meble, czyli pozostało nam postawić kropkę nad i, oczywiście jest jeszcze kwestia dywanów, ale często przy prowansalskim domu, czy apartamencie stosuje się stare kafle, czy drewnianą podłogę. Więc nie do końca wszyscy chcą zasłaniać takich rarytasów.

Zacznę od stołu, ponieważ tam najczęściej zbiera się cała rodzina, to właśnie tam przyjmujemy gości i spędzamy sporo wolnego czasu. Dlatego warto zadbać także o to aby talerze, a także inne akcesoria pasowały do tego stylu. Od razu sugeruję włoską markę Cosi Tabellini, która ma idealną kolekcję i całe mnóstwo dodatków, aby wyposażyć wymarzoną jadalnię i salon w styl a’la prowansja.

Ich głównym materiałem jest pewter, który nawiązuje do czasów przeszłych, sporo białej ceramiki połączonej z tym materiałem, daje niesamowity efekt. Bardzo ważnym czynnikiem jest fakt, że ich oferta jest wyjątkowo szeroka. Tak abyśmy uzupełniali sobie naszą całą kolekcję.

Oprócz przepięknych talerzy, mają kieliszki, szklanki, tace, lustra i wiele innych wyrobów, które za każdym razem mnie fascynują. Tego nie zrobią w Azji, więc za każdym razem powtarzam szanujmy i wspierajmy europejskie manufaktury.

jak zaprojektowac prowansalskie wnetrze
moja prowansja
oryginalne wyroby prowansalskie
projektowanie wnetrza w stylu prowansji
projektowanie w stylu prowansalskim
prowansalskie dekoracje
prowansalskie dekoracje stolu
prowansalskie dodatki blog
prowansja projekt domu
stol wyposazenie prowansalskie
styl prowansalski
wyroby do prowansalskiego wnetrza
styl prowansalski 1

Jeśli jeszcze nie wiesz jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim przeczytaj o ceramice

Na pewno także sprawdzi się generalnie biała ceramika, trochę wiejska, trochę sielska, która będzie nawiązywała do tego stylu. Z jednej strony ciężkie i masywne, dosyć grube talerze, z drugiej lekkie, kwieciste i bardzo świeże. Więc tutaj także dobór powinien być bardzo indywidualny, pod inwestora. Ale ja jestem za bardziej masywnymi i wiejskimi talerzami.

Jeśli chodzi o dekoracje w stylu prowansalskim, jest tego tak dużo na rynku, że często może za dużo. Przewrotnie, gdy mamy za duży wybór, ciężko jest coś ciekawego dobrać. Wychodzę z założenia, że lepiej mieć jeden, czy kilka ‘’ mocnych’’ produktów, które nadadzą klimatu, niż sporo taniej tandety – masowo produkowanych klatek, ramek, wazoników, czy innych duperelów.

Nowe vs stare dodatki – Jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim?

Dobry projektant zagłębi się w temat, znajdzie stare miedziane garnki, w które można powkładać piękne rośliny, antyczne drzwi z XVIII wieku, czy w końcu cynowe naczynia, które służyły poprzednim pokoleniom. Wszystko zależy od inicjatywy, tak zwanego węchu projektanta i wrażliwości na prawdziwe dekoracje dla wnętrza prowansalskiego.

Prowansja uwielbia stare rzeczy, które nie muszą kosztować fortuny, jak kafle z rozbiórki, wiadra metalowe, żeliwne drzwiczki do pieca, a może drewniane części z rozbieranych domów. A jeśli chcemy mieć coś jeszcze bardziej stylowego, trzeba pokusić się o wyszukanie starych antycznych dekoracji, jak postaci religijne, figury z kościołów, czy metalowe naczynia. Jest tego sporo na rynku, ale to już zlećmy osobie, która na tym się trochę zna.

anioly prowansalskie
dekoracje prowansalskie
pudelko prowansalskie
rzezba prowansja
talerz prowansalski blog

Gdzie szukać dobrych inspiracji do prowansalskiego wnętrza?

Zawsze stawiałem na marki z klasą, historią i wysokiej jakości produktami, dlatego zapraszam do wspólnego tworzenia wnętrz na najwyższym poziomie. Bez problemu znajdziemy Państwu stare zabytkowe wyroby, antyczne meble, także te nowe od włoskich, czy francuskich producentów, kafle, kominki, motywy drewniane nawiązujące do tego pięknego stylu. Ale co najważniejsze zaaranżujemy dom, czy apartament, tak aby był w pełni funkcjonalny, a przede wszystkim nie był muzeum.

Nie jest sztuką nawalić mnóstwo mebli i dekoracji prowansalskich, ale wszystko to razem ze sobą zgrać. Poza tym musi to być ergonomiczne i nadające się do codziennego życia. Bo nasze wnętrza powinny dawać nam schronienie, ale także komfort przebywania w nich.

Dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy pragną zmienić kawałek swojej przestrzeni i poczuć się jak w prawdziwej prowansji. Kochamy projektować oryginalne, użyteczne i oryginalne wnętrza, dlatego jeśli chcesz wiedzieć jak zaprojektować wnętrze w stylu prowansalskim zapraszamy do kontaktu – biuro@luxuryproducts.pl lub 791 394 349