Jak dbać o porcelanę – czyścić czy myć?

jak dbać o porcelanę

Większość z nas ma, ale nie każdy wie jak dbać o porcelanę. Jest to bardzo delikatny materiał i odrobinę wiedzy przyda każdemu się przyda.

Bez nich nie mogłyby odbyć się ważne uroczystości rodzinne, spotkania biznesowe oraz spotkania największych polityków świata. Porcelana. To z niej właśnie jemy wykwintne dania, misternie przyrządzone w domowym zaciszu, czy też najlepszych restauracjach. Aby mój chwalić się pięknem porcelanowej zastawy warto jest nauczyć się kilku sposobów dbania o delikatną porcelanę.

czyszczenie porcelany
Jak dbać o porcelanę?

Jak dbać o porcelanę – pierwsza zasada – delikatnie!

Wbrew panującej opinii, że do mycia najlepiej sprawdza się zwyczajny płyn do naczyń, w przypadku niektórych rodzajów porcelany (a zwłaszcza zdobień!) najlepiej jest stosować ciepłą wodę z mydłem. Może zdarzyć się, że detergenty, znajdujące się w płynie spowodują trwałe uszkodzenie delikatnej powierzchni porcelany, a także zmniejszą intensywność jej zdobień. Tą ręcznie malowaną należy myć w zimnej wodzie z dodatkiem cytryny, zawsze ściereczką, nigdy ostrą gąbką!

Jak czyścić i dbać o porcelanę
Porcelana to delikatny surowiec

Jeżeli chcesz wiedzieć jak dbać o porcelanę musisz wiedzieć jak radzić sobie z osadem oraz zabrudzeniami? Zwilż miękką ściereczkę ciepłą wodą z i posyp sodą oczyszczoną. Zabrudzenia i ślady ze szminki, czy herbacie znikną w kilka sekund. Jeśli chcesz odrestaurować starą porcelanę babci, wystarczy nasączyć watę wybielaczem i pozostawić maksymalnie na 2-3 godziny. Po takim zabiegu porcelanę należy umyć w wodzie z dodatkiem mydła.

W zależności od produkcji ucz się jak dbać o porcelanę

Dbanie o porcelanę
Ekskluzywna porcelana wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Okazuje się, że zmywarka może zniszczyć niektóre rodzaje porcelany. Kupując taki komplet zapytaj, czy można zmywać go właśnie w zmywarce, ponieważ tylko porcelana pod polewą lub w polewie może być myta maszynowo. Jest to metoda wszkliwna, która zabezpiecza kolor oraz zdobienia porcelany. W przypadku zastosowania innej metody niestety musisz myć naczynia ręcznie.

W jaki sposób i jak dbać o porcelanę, aby uniknąć odprysków, zakurzenia, zabrudzeń oraz innych uszkodzeń mechanicznych?

jak zadbac o porcelane
Elegancka porcelana uwielbia być czysta!

Najlepszym miejscem dla takiego serwisu jest kredens lub zamykana szafka. Zanim jednak włożysz je do szafki, koniecznie przełóż poszczególne części ręcznikiem papierowym. Dzięki temu zapobiegniesz zakurzeniu i zarysowaniu!

Zapisz