Twórczość Pablo Picasso i jego dzieła sztuki

Twórczość Pablo Picasso

Pablo Picasso to jeden z najwybitniejszych artystów świata. Twórczość Pablo Picasso zyskała ogromne rzesze fanów dopiero po jego śmierci, jednakże od ponad czterdziestu lat zainteresowanie jego pracami rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc.

Mało kto wie, że twórczość Pablo Picasso to coś o wiele więcej niż jedynie obrazy. Co pozostawił po sobie ten niesamowity rzemieślnik sztuki?

obrazy Picasso
Fot. pablopicasso.org Obrazy i twórczość Pablo Picasso

Czym zasłynęła twórczość Pablo Picasso?

Twórczość Pablo Picasso najbardziej znana jest światu jako obrazy nurtu kubistycznego (zarówno Picasso jak i Georges Braque uważani są za prekursorów i twórców owego nurtu). Najsławniejszymi z jego obrazów są między innymi Matador, Gitarzysta, Guernica oraz Matador.

Należy wspomnieć, że twórczość Pablo Picasso to ponad setki obrazów, mniej lub bardziej znanych, niemniej jednak będących wzorem kubizmu, niedoścignionego dla współczesnych artystów. Twórczość Pablo Picassa to także ceramika, rzeźby oraz grafiki.

Ten hiszpański artysta przez krótki okres swojego życia zajmował się także projektowaniem kostiumów, które w maju 1917 roku założyli tancerze słynnego Serge Diaghilev’s Ballets Russes podczas występu „Parade” w Théâtre du Châtelet.

Kogo stać na twórczość Pablo Picasso?

Pablo Picasso to niewątpliwie jeden z najdroższych malarzy świata. Twórczość Pablo Picasso umieszczana jest co roku w zestawieniach najdroższych dzieł sztuki sprzedawanych w największych domach aukcyjnych świata. 47,85 miliona dolarów – to jedna z niższych cen, jakie zapłacono za obraz „Yo, Picasso”, czyli autoportret artysty.

Picasso twórczość
Fot. pablopicasso.org  Obrazy i twórczość Pablo Picasso

Jego wartość po sprzedaży skoczyła aż do 83,2 miliona dolarów, co daje praktycznie dwukrotny zysk! Do tej pory najdroższym obrazem Pablo Picasso jest dzieło „Kobiety z Algieru” sprzedane w 2015 roku za niewyobrażalnie wysoką kwotę 180 milionów dolarów!

Przed rozpoczęciem aukcji cenę szacowano na 140 milionów dolarów, ale ostatecznie licytacja zakończyła się na kwocie o 40 milionów dolarów wyższej, niż zakładano. Obraz ten dzięki swojej cenie stał się nie tylko najdroższym dziełem Picassa, ale także najdroższym obrazem świata. Szacuje się, że twórczość Pablo Picasso to świetna inwestycja, ponieważ tylko kilka najdroższych obrazów tego malarza osiągnęło łączną wartość niemal 400 milionów dolarów.

Pablo Picasso – piękny bibelot?

Od lat wiadomo, że najlepszym sposobem na podkreślenie swojej wysokiej pozycji oraz zamanifestowanie posiadanego majątku jest kupno drogiego obrazu znanego artysty. Część osób, oferujących najwyższe kwoty podczas słynnych licytacji otwarcie przyznaje, że nie znają się oni na sztuce, ale po prostu kupują to, co najdroższe.

Pablo Picasso i jego twórczość
Fot. pablopicasso.org  Dzieła Pablo Picasso

Twórczość Pablo Picasso niewątpliwie zalicza się do tej grupy, dlatego aukcje jego obrazów cieszą się tak ogromną popularnością. Niestety nabywcy tych pięknych dzieł nie są nikomu znani i prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, gdzie zawisły one po zakończeniu licytacji.