Płaszcze ze skóry dla mężczyzny – mocne trendy
Moda męska stale ewoluuje, a mężczyźni coraz bardziej zaczynają interesować się tą sferą i eksperymentować z własnym ubiorem. Nie znaczy to jednak, że odchodzą od klasyków. Są takie elementy garderoby, które panowie nad wyraz cenią i noszą nieprzerwanie od wielu sezonów. Płaszcze ze skóry dla mężczyzny są zdecydowanie jednym z tych produktów.
Długi do ziemi, obszerny płaszcz ze skóry jest nie do przebicia. W niesamowicie subtelny sposób nadaje charakteru każdej stylizacji i przyciąga uwagę niejednego przechodnia. Od jakiegoś czasu przestaje być jedynie głównym atrybutem kultowej serii filmowej Matrix, a staje się nieodłącznym elementem mody.
Wszytko zaczęło się na wojnie
Skórzany płaszcz, który podbił serca wielu, ma za sobą ciekawą historię. Wydawać się może, że jest to produkt obecny na rynku od długiego czasu, w końcu zdążył już wyraźnie ugruntować swoją pozycję w branży modowej. Choć sama skóra wykorzystywana jest w produkcji odzieży od zarania dziejów, płaszcze ze skóry dla mężczyzny w tej formie, jaką znamy dziś to stosunkowo nowy wynalazek.
Jego początki to Ameryka początku ubiegłego wieku. Wynaleziony przez Amerykanów, dawniej noszony był w sezonie przejściowym i letnim przez kierowców otwartych samochodów. Zakładali oni płaszcze skórzane, a także bawełniane i lniane, dla ochrony przed kurzem. Później podczas II wojny światowej znalazł nowe zastosowanie- przejęli go piloci, jednak z czasem ze względu na wygodę zamienili je na również amerykańskie, bardzo wówczas cenione bomber jackets.
Płaszcze ze skóry dla mężczyzny – jak trafiły na ulicę?
Wszystko za sprawą młodego, francuskiego projektanta- Yves Saint Laurent. Kojarzony obecnie z marką pod tą samą nazwą, niegdyś był dyrektorem kreatywnego domu mody Dior. Mimo to współpracę z Diorem zakończył dość szybko, gdyż jego odważne projekty w latach 60, nie cieszyły się zbytnim uznaniem.
Tak więc pracując już pod własnym nazwiskiem, w 1967 roku Laurent stworzył kreacje do filmu “Piękność dnia” z Catherine Deneuve w roli głównej. Francuska piękność, określana często mianem pierwszej damy francuskiego kina, zaprezentowała się w czarnym, skórzany płaszczu wiązany w pasie, przypominającym trencz. Tamte ponadczasowe wydanie płaszcza, wkrótce pokochał cały świat.
Futurystyczny wydźwięk
Od Catherine Deneuve się zaczęło, jednak z czasem więcej gwiazd kina zaczęło pokazywać się publicznie w płaszczu ze skóry. W tamtym okresie było to coś kompletnie nowego, nieznanego wcześniej, można mówić o istotnej rewolucji w postrzeganiu mody. Ciemne, wyraziste stylizacje stanęły w opozycji do kolorowych, wzorzystych ubrań lat 60. Nie minęło dużo czasu, a sam płaszcz stał się jednym z ikonicznych i najbardziej znanych projektów w historii mody.
W drugiej połowie XX wieku został wcielony do mody powszechnej. Trapezowe płaszcze łączyło się z płaskimi kozakami lub botkami oraz z kaszkietem. Futurystyczny wydźwięk nadawała charakterystyczna, lakierowana skóra i gładkie powierzchnie. Ten właśnie nowatorski charakter docenili później reżyserowie znanego nam wszystkim filmu Matrix.
Filmowe wartości, a płaszcze ze skóry dla mężczyzny
Lana i Lily Wachowski postanowili wykorzystać płaszcz skórzany do zbudowania estetyki całego filmu, ubiór w Matrixie bowiem jest wyjątkowo ważnym elementem, on właśnie definiuje buntowniczą osobowość bohaterów. Płaszcz skórzany okazał się doskonały do tej roli. W połączeniu z kultowymi wąskimi okularami, jakie zobaczymy na twarzach matriksowych postaci, wprowadził do świata Matrixa pożądany nastrój tajemniczości i mroku.
Dziś, wraz z powrotem trendów z lat 90. i pierwszych lat 2000, skórzane płaszcze wróciły do łask. W jesienno-zimowej kolekcji 2018/2019 prezentowała je między innymi marka Hermes, a na paryskim fashion weeku pojawiły się także propozycje od Balenciagi. I tak od tego czasu nieprzerwanie towarzyszą nam jako jeden z najbardziej popularnych trendów. Poniekąd płaszcze ze skóry dla mężczyzny z minionego wieku, są dzisiaj inspiracją dla wielu marek modowych.
Ich ogromna popularność zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest tego najlepszym dowodem. Po raz kolejny wszystko wskazuję na to, że panowie coraz częściej przekonują się do obowiązujących trendów, stawiając już nie tylko na elegancję, ale i na oryginalność.
Z czego szyjemy płaszcze ze skóry dla mężczyzny?
Skóra jest jednym z pierwszych surowców dla człowieka. W IX wieku wynalezienie bardzo krótkotrwałego procesu garbowania chromowego pozwoliło na uprzemysłowienie produkcji skór, i dzisiaj garbarze oferują nam nieskończenie wiele jej rodzajów i kolorów. Do produkcji kurtek i płaszczy skórzanych najczęściej wybierana jest skóra bydlęca.
Jest ona stosunkowo tania i szeroko dostępna na rynku. Bydlęca skóra jest skórą o najwyższym stopniu wytrzymałości i elastyczności. Uszyte z niej ubrania gwarantują wysoki komfort noszenia. Zwracając uwagę na efekt wizualny, warto dodać, że kurtki uszyte ze skór bydlęcych są gładkie w fakturze, przez co wyglądają elegancko i stylowo. Ten sam rodzaj skór jest także chętnie wybierany do produkcji obuwia i innych skórzanych akcesoriów.
A może eko skóra?
Ostatnimi czasy wraz ze wzrostem ruchu na rzecz obrony praw zwierząt do głosu doszła skóra ekologiczna, a więc taka, która swoim wyglądem imituje skórę naturalną. Współczesna technologia pozwala na wykonanie bardzo wysokiej jakości skór ekologicznych, które do złudzenia przypominają skórę naturalną nie tylko wyglądem, ale i niektórymi właściwościami.
Dodatkowo skóra w wersji eko jest znacznie bardziej odporna na działanie wody, co istotne, nie wymaga konserwacji, jest elastyczna i dostępna w ogromnym spektrum faktur oraz kolorów. Jednak na ten moment jej największą wadą jest to, że w odróżnieniu od skór naturalnych nie przepuszcza powietrza, co niewątpliwie bywa kłopotliwe.
Dlaczego skóra naturalna?
Odkładając na moment walory wizualne ubrań skórzanych, zastanówmy się, czemu zawdzięczamy jej fenomenalną jakość. Otóż skóra wykorzystywana do produkcji okryć wierzchnich jest miękka, przyjemna w dotyku, dobrze przepuszcza powietrze i nie pochłania wilgoci. Jednak tym, co szczególnie wyróżnia ten materiał, jest niebywała trwałość. Skóra naturalna odpowiednio pielęgnowana przetrwa długie lata, nie ulegając żadnym uszkodzeniom mechanicznym i wciąż wyglądając jak nowa.
Nie bez powodu mówi się o jej ponadczasowości, twój płaszcz skórzany naprawdę może zostać z Tobą na całe życie. Jednak żeby tak było, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji. Najważniejszą zasadą dotyczącą jest rezygnacja z prania w pralce i suszenia, ale również skórę należy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Oprócz tego warto zaopatrzyć się profesjonalne preparaty tłuszczowe, które przywrócą jej blask i świeżość.
Płaszcze skórzane damskim trendem?
Można by pomyśleć, że trend oversizowych płaszczy skórzanych bądź ala skórzanych został całkowicie zdominowany przez płeć piękną. Jednak choć prawdą jest, że choć sklepy w dalszym ciągu oferują szerszy wybór dla kobiet, częściej to również panowie sięgają po uniwersalne połączenie wygody z elegancją. Chcąc sprostać potrzebom swoich klientów, marki oferują niezwykle szeroki wybór fasonów płaszczy skórzanych. Od krótkich z kieszeniami i kołnierzykiem w stylu Catherine Deneuve, przez czarne i bardziej dopasowane w stylu Matrixa, aż po jasne i ciemnobrązowe, które widzieliśmy na ekranach kultowych, amerykańskich seriali. Niewątpliwie panowie mają więc w czym wybierać.
Spoglądając na ulicę, skórzane płaszcze dostrzeżemy w głównej mierze na mężczyznach stosunkowo młodych. Starsi sięgają częściej po klasyczne trencze, bądź pozostając przy skórze, klasyczne ramoneski. Mimo to w dalszym ciągu dla wielu płaszcz skórzany jest kluczowym elementem przełamania klasycznych stylizacji, być próbą nadania jej niecodziennego, retro klimatu. Tej zimy królują stylizacje całe w czerni zestawione dodatkowo z ciężkim masywnym obuwiem, wiernie wpisujące się w matriksową modę.
Wątpliwa cena?
Jedyną rzeczą jaka może w tym momencie powstrzymywać od pobiegnięcia po swój własny płaszcz skórzany, dla niektórych może okazać się cena. Nie da się ukryć, zakup męskiego, skórzanego płaszcza dość mocno nadszarpnie portfel. Jednak tutaj warto zastanowić się, czy ta inwestycja nie jest tego warta. My więc odpowiadamy, zdecydowanie jest. Płaszcze ze skóry dla mężczyzny są jednym z tych elementów garderoby, na których nie warto oszczędzać.
Znacznie lepiej zaopatrzyć się w jeden, lecz dobry jakościowo, z którym nie przyjdzie nam się rozstać po pół roku. To świetna inwestycja na lata, ponieważ każdy kolejny sezon potwierdza, że skóra jest zawsze w modzie. Elegancki skórzany płaszcz męski będzie wręcz doskonałą propozycja na nadchodzące wiosenne dni.
Dzisiaj to jest trendy!
Uniwersalizm skórzanego płaszcza przekonuje wielu. Jest jedną z tych części garderoby pasującą doskonale zarówno do jeansów i bluzy, jak i eleganckiej koszuli i spodni garniturowych. Łącząc wyrafinowanie z funkcjonalnością, szybko stał się niezbędny w szafie każdego mężczyzny.
Od niedawna jest także swoistą bazą pod modowe eksperymenty. Już teraz można mówić, że skórzany płaszcz męski stał się czymś więcej niż tylko sezonową modą zwolenników ciężkich, mrocznych klimatów Matrixa. Obserwując w ostatnim czasie rosnące ich upodobanie, można pokusić się o stwierdzenie, że jeszcze przez długi czas pozostaną w naszych szafach.
Zostaw komentarz