Nowy 193 metrowy wieżowiec w Warszawie!

193 Metrowy Wieżowie W Warszawie
fot. investmap.pl

193 metrowy wieżowiec w Warszawie wkrótce zacznie rosnąć w górę. Czy jest potrzebny? Czy będzie bijącym sercem miasta, czy też zakorkuje stolicę? Może zmieni Aleje Jerozolimskie w kolejną biurową pustynię, z której po 17.00 zapada pustka i cisza? Pomimo lokalizacji w centrum taki scenariusz jest wielce prawdopodobny. 

Warszawa zarasta mnogością wieżowców i biurowców. Właśnie trwa rozbudowa Skyliner I i powstaje dobrze dofinasowany budynek prestiżowy Skyliner II. Stolica pnie się wzwyż, czego kolejnym przykładem jest plan budowy 193 metrowego wieżowca pod adresem Alei Jerozolimskich. Czy nowy wieżowiec wpisze się w centrum Warszawy? 

193 metrowy wieżowiec w Warszawie – co o nim wiemy?

Po ponad 10 latach starań i zdobywania zezwoleń w Warszawie, w prestiżowej lokacji Alei Jerozolimskich rusza budowa kolejnego wieżowca. Przy takiej ilości “drapaczy chmur” kolejna tego typu lokacja, kolejny budynek z powierzchniami biurowymi na wynajem nikogo nie ekscytuje. Pytania, które się pojawiają są raczej natury praktycznej. 

W centrum Warszawy, na rogu Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, wkrótce powstanie nowy 193-metrowy wieżowiec. Inwestycja jest realizowana przez firmę Golden Star Group, która jest również właścicielem sąsiadującego Centrum LIM (dawnego hotelu Marriott). Po blisko dekadzie przygotowań, inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę.

Początkowe plany sięgają pierwszej dekady XXI wieku.  Wówczas Lilium Tower miał mieć 260-metrów. Kryzys gospodarczy w 2008 roku zmusił inwestora do rezygnacji z tych planów. Ostatecznie, nowy wieżowiec będzie znacznie niższy, ale i tak znajdzie się w czołówce warszawskich drapaczy chmur. 

Projekt architektoniczny harmonizuje z sąsiadującymi wieżami z czasów PRL, a plan zakłada zachowanie istniejącego podium, co wpisuje się w urbanistyczną koncepcję okolicy.

Nowy 193 metrowy wieżowiec w Warszawie – case study

Lilium Tower, to inwestycja, która wzbogaci panoramę stolicy, tworząc nowoczesny punkt orientacyjny w centrum miasta. Zlokalizowany w prestiżowej części Warszawy, przy Alejach Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, projekt realizowany przez firmę Golden Star Group łączy funkcje komercyjne, hotelowe i mieszkaniowe. Projekt, zaprojektowany przez renomowaną pracownię APA Wojciechowski, wpisuje się w dynamiczny rozwój miasta.

  • Lokalizacja: Róg Alej Jerozolimskich i ul. Chałubińskiego, Warszawa
  • Wysokość: 193 metry
  • Powierzchnia najmu: około 52 000 m²
  • Liczba kondygnacji: 43 piętra
  • Biuro architektoniczne: APA Wojciechowski
  • Inwestor: Golden Star Group
  • Przeznaczenie: Powierzchnie biurowe, hotel, apartamenty na długoterminowy pobyt
  • Standardy: Nowoczesne powierzchnie biurowe klasy A, luksusowe apartamenty, hotel o wysokim standardzie
  • Architektura: Nawiązuje do sąsiadujących wież Marriotta i Elektrimu, harmonijnie wpisując się w panoramę miasta
  • Historia projektu: Początkowo planowano budowę 260-metrowego wieżowca według projektu Zahy Hadid, jednak po zmianie inwestora i kryzysie finansowym w 2008 r., projekt został dostosowany
  • Stan inwestycji: Uzyskano pozwolenie na budowę, szczegółowy harmonogram budowy wciąż nieznany

Miejskie pustynie – czy to grozi centrum stolicy?

Czy centrum Warszawy grozi przekształcenie się w miejską pustynię, która po godzinie 17 zamiera? To pytanie nabiera znaczenia w kontekście nowych inwestycji, takich jak Lilium Tower. Czy nowy 193-metrowy wieżowiec W Warszawie ma wkrótce wzbogacić panoramę stolicy. Choć nowoczesna architektura i prestiżowe lokalizacje przyciągają inwestorów, rodzi się pytanie, czy taka zabudowa tworzy przestrzeń żywą przez cały dzień, czy tylko w godzinach pracy biur?

70232 1200x.jpg
fot. investmap.pl

Zastanówmy się, co Lilium Tower może oznaczać dla centrum Warszawy i czy nowoczesne wieżowce są ratunkiem, czy wręcz odwrotnie – tworzą warunki do powstania przestrzeni, które po godzinach szczytu pustoszeją. Oto kilka aspektów, które budzą dyskusje.

Mieszanka funkcji – klucz do sukcesu 193 metrowego wieżowca w Warszawie?


Lilium Tower nie będzie typowym biurowcem. Przewidziano w nim nie tylko biura, ale też hotel i apartamenty na wynajem długoterminowy. To dobra wiadomość. Budynek będzie żył nie tylko w godzinach pracy, co teoretycznie może zapobiec wrażeniu “martwego” centrum po 17. Ale czy to wystarczy, by utrzymać naturalny ruch także w godzinach wieczornych? Zależy to w dużej mierze od otaczającej infrastruktury.

Idealna lokalizacja, ale czy zrównoważona?


Lilium Tower powstaje w gorącym punkcie Warszawy – róg Alej Jerozolimskich i Chałubińskiego. To serce biznesowe. Z bliskim dostępem do Dworca Centralnego, Pałacu Kultury i wielu innych instytucji. Jednak okolica, mimo że tętni życiem w ciągu dnia, ma tendencję do “zamykania się” po godzinach pracy. Czy zatem nowe wieżowce w tej okolicy ożywią ją również wieczorem, czy pogłębią problem pustoszejącego centrum?

Ruch samochodowy kontra zrównoważone miasto


Każda nowa inwestycja w centrum stolicy budzi pytania o wpływ na ruch samochodowy. Lilium Tower, mimo swojej wysokości i funkcjonalności, będzie musiał zmierzyć się z ograniczeniami w liczbie miejsc parkingowych. Czy to rozwiązanie pomoże zmniejszyć korki, czy wręcz przeciwnie, zwiększy chaos komunikacyjny wokół wieżowca?

Czy Warszawa znajdzie balans między nowoczesnymi wieżowcami a żywym, wielofunkcyjnym centrum? To pytanie pozostaje otwarte, a kontrowersje wokół miejskich pustyń będą nam towarzyszyć jeszcze długo.