jak powstaje kawior

Uznawany za jeden z symboli Rosji, kawior utożsamiany jest z produktem luksusowym, o szerokim zastosowaniu zarówno kulinarnym, jak i kosmetycznym. Jak powstaje kawior? Odpowiedź na to pytanie może nas przenieść do czasów XII-wiecznych, to wówczas kawior po raz pierwszy pojawił się w jadłospisie tworzonym dla kremlowskich władców.

jak zrobic kawior
Foto: http://www.vietlifemagazine.com

Czerwony, czarny, norweski, a może biały lub złoty– jak powstaje i z czego jest kawior?

Z czego jest kawior? Podstawę wytworzenia kawioru stanowi świeża, dojrzała ikra ryb zaliczanych do rodziny jesiotrowatych, łososiowatych lub dorszowatych. Najpopularniejszy rodzaj kawioru, określany mianem rosyjskiego bądź czarnego, tworzy się z ryb jesiotrowatych.

kawior z jesiotra
Foto: https://realcaviar.files.wordpress.com

Dojrzałą ikrę uzyskać można od samic odpowiednich gatunków ryb, najczęściej dużych i kilkuletnich. Następnie ikrę tę przesiewa się przez specjalne sito, po czym odpowiednio soli. I tu warto zaznaczyć, że najbardziej wykwintny kawior nie może przekroczyć 5 % zawartości soli.

To jest bardzo delikatny proces, który mogą wykonywać tylko doświadczeni pracownicy. Ci najbardziej doświadczeni wykonują tę czynność przez dobrych kilkanaście lat, zanim dojdą do wprawy.

Hodowla, pozyskanie ryb, w końcu cały proces żmudnej i czasochłonnej produkcji, składają się na cenę tego luksusowego przysmaku i symbolu Rosji.

Jak powstaje kawior, tak znany i ceniony na całym świecie?

jak produkuje sie kawior 1
Foto: www.sterlingcaviar.com

To proces, w którym oprócz odpowiedniego zasolenia ikry, zadbać należy także o jej właściwe odsączenie. Dopiero wówczas można pakować przysmak do puszek, słoiczków, a nawet beczek.

Idealny, najszlachetniejszy i najlepiej przyrządzony kawior charakteryzować powinna gładka konsystencja i niesklejone ziarenka. Zdjęta pokrywka nie może mieć przyklejonych ziarenek, ma być całkowicie czysta.

z czego jest kawior?
Foto: http://30dayadventures.ca

I choć przyjmuje się, że miłośnikiem kawioru można stać się niekoniecznie od pierwszej degustacji, zasmakować i rozsmakować się w nim może każdy. Luksusowe dodatki do codzienności są osiągalne dla każdego – warto o tym pamiętać i… korzystać.

Kawior stał się bardzo popularny, więc i jego cena jest coraz bardziej przystępna. Dzisiaj praktycznie w każdym większym sklepie z żywnością można kupić puszkę wyśmienitej ikry, usiąść wygodnie w domu i delektować się jego oryginalnym smakiem.